• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Czy uważasz za istotne dbanie o zgodność witryny ze standardem w3c? [ankieta]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
411 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2015 w HTML i CSS przez niezalogowany
zamknięte 1 czerwca 2015

Czy uważasz za istotne dbanie o zgodność witryny ze standardem w3c?

Możliwe odpowiedzi:
Tak, jest to dla mnie bardzo istotne (12 głosów, 100%)
Nie, najważniejszy jest wygląd strony (0 głosów)
Nie wiem co to jest standard w3c (0 głosów)
Ankieta zamknięta
komentarz zamknięcia: koniec ankiety, 100% użytkowników wie czym jest w3c :)

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 31 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,490 p.)
wybrane 1 czerwca 2015
 
Najlepsza
Oczywiście, że dbanie o zgodność ze standardami W3C jest ważne. Inaczej trzeba by było tworzyć co najmniej 5 wersji jednej strony (dla IE, Chrome, Firefoksa, Safari i reszty). Jest to ważne zwłaszcza przy JS-owych APIs (bo np. trzeba było wypracować wspólny protokół dla socketów).

Standardy stworzyły open web i pozwoliły się rozwinąć HTML5 i JS. Są podstawą dzisiejszego Internetu de facto i gwarantem jego wolności.

No i żebyśmy się zrozumieli: walidacja != zgodność ze standardami → http://webroad.pl/html5-css3/3925-validate-or-not-to-validate-that-is-the-question
komentarz 31 maja 2015 przez niezalogowany
Zgadzam się odnośnie DTD w ww wskazanym artykule.

Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z walidacją (jaki był przekaz artykułu)
komentarz 31 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,490 p.)
Chodzi o to, że walidator przez długi czas był bogiem. Znaczek "HTML valid" znaczył tyle co "mam super stronę". Co z tego, że była na tabelkach, gify zarzynały procek, a od stroboskopowego tła połowa naszych userów dostała padaczki - walidator mówi, że nie mogę się mylić.

Tego typu myślenie było (i jest szkodliwe). Jasne, trzeba dbać o standardy, ale nie w taki bezmyślny sposób. Bo oprócz walidatora jest jeszcze coś takiego jak doświadczenie i specyfikacja - dzięki temu można wprowadzić na swoje strony elementy semantyki i UX, których to walidator z oczywistych powodów sprawdzić nie może.

Walidator ma sprawdzać poprawność składniową. Tyle.
komentarz 31 maja 2015 przez niezalogowany
No takie też jest moje zdanie :)

Jednak uważam, że warto walidować, szczególnie stronki tworzone przez początkujących.

Dzisiaj wydaje mi się, że mamy inny problem. Mamy wszelkiego rodzaju ajaxy, itp... i stronki początkujących są przekombinowane. zachowują się podobnie jak dawne setki gifów na stronkach :)

W mojej ocenie warto walidować strony aby ułatwić robotom pracę, samo walidowanie oczywiście nic nie da. wypada jeszcze stworzyć mapę, zastosować rewrite.
komentarz 31 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,490 p.)

Dokładnie. Kiedyś stronkę pisało się w HTML i CSS… i było. A teraz stronę-wizytówkę tworzy się tak:

  • instalujemy node.js/io.js
  • instalujemy bowera i grunta
  • tworzymy sobie nowy projekt i zasysamy potrzebne pluginy do grunta
  • style piszemy w Stylusie/Sassie/LESS-ie i kompilujemy taskiem z grunta
  • skrypty JS zaciągamy z bowera, zatem jQuery, jakaś wypasiona biblioteka od animacji + plugin do ładnego scrollowania one page (no bo przecież one page robimy!)
  • jak chcemy być już wgl cool to napiszemy to w Angularze + React.js
  • jak już napiszemy swój JS, to trzeba go przepuścić przez JSHint
  • no i później zminimalizować wszystko
  • na koniec trzeba doinstalować plugin z grunta, który zminifikuje obrazki
  • a - i jeszcze jeden co to scommituje wszystko na GH i równocześnie zrobi deploy na serwa

Coś chyba poszło nie tak… A najbardziej przerażające jest to, że moja strona domowa, na której prawie nic nie ma, korzysta z tego typu systemu.

Automatyzacja jest fajna, ale czy przypadkiem nie za bardzo polegamy na narzędziach? Coraz mniej osób wgl cokolwiek kodzi w JS - większość po prostu zaciąga gotowce przez bowera/npm/component/jsmp czy jeszcze inny menager pakietów. Tym sposobem powstają MEGA przeinżynierowane projekty, które do wygenerowania prostego flipcarda zaciągają 6 tysięcy linijek JS-a i 5 tysięcy linijek CSS.

komentarz 31 maja 2015 przez niezalogowany
Webmasterzy idą na łatwiznę :( ale pocieszający jest fakt, że są jeszcze tacy, którzy potrafią zrobić projekt od podstaw samodzielnie :)

EDIT: Mówię o stronach typu wizytówka bo forum raczej nikt nie będzie pisał od podstaw
komentarz 31 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,490 p.)
Na szczęście mam przyjemność się do nich zaliczać i prawdę mówiąc jestem z tego naprawdę dumny ;)
komentarz 31 maja 2015 przez niezalogowany
No, widać to po twoich projektach, chwali ci się to :)
komentarz 31 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,490 p.)
A dziękuję ^^

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 378 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,024 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2019 w HTML i CSS przez Czang Kai Shrek Obywatel (1,990 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 347 wizyt
pytanie zadane 19 września 2016 w HTML i CSS przez schumix Początkujący (330 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...