• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Po co ludzie piszą strony skoro jest wordpress?

Object Storage Arubacloud
–1 głos
474 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2017 w HTML i CSS przez Racjan Nowicjusz (190 p.)
Czy jest sens męczyć się z kodem skoro można stronę zrobić szybko w Wordpressie? Niech ktoś mi to wytłumacz, bo nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Wiem, że moje pytanie jest skrajnie dyletanckie, ale serio nie wiem czemu by wszystkiego nie robić w wordpresie.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 9 maja 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
wybrane 9 maja 2017 przez Racjan
 
Najlepsza
WordPress to prosty CMS przeznaczony głównie do tworzenia blogów. A przecież ludzie korzystają nie tylko z blogów, ale także z portali informacyjnych, społecznościowych, forów, sklepów, gier, banków...
komentarz 9 maja 2017 przez Racjan Nowicjusz (190 p.)
Dzięki
komentarz 9 maja 2017 przez adrian17 Ekspert (345,160 p.)
Akurat prostym bym nie nazwał :/ Mnóstwo funkcjonalności można wcisnąć do WP pluginami.
komentarz 11 maja 2017 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Które są często dziurawe jak ser szwajcarski ;)
Po za tym często klienci chcą jakieś swoje bardzo wymyślne rozwiązania, do których z reguły pluginów nie ma.
0 głosów
odpowiedź 9 maja 2017 przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)
Wordpres, Drupal, Joomla czy jakikolwiek inny CMS, po premierze najnowszej łatki czy wersji, po mniej więcej 3-4 miesiącach, staje się idealną bramką spamową, bo rzesza domorosłych spamerów znajdzie w sieci mnóstwo materiałów jak dobrać się do dziury (bo zawsze taka się znajdzie). Natomiast nawet najprostsza strona napisana w php + js + html5 przez w miarę rozgarniętego frontowca, nawet z prostym newsem i panelem kontaktowym już taką łatwą furtką nie będzie.

Po za tym, co to za frajda postawić byle kmiota na joomlu czy magento. Wiele wysiłku nie potrzeba.

Mogę się mylić, bo nie do końca jestem na bieżąco z frontem, mam sporą przerwę w branży, ale właśnie ze względów bezpieczeństwa zawsze odradzałem swoim klientom (nie zawsze ze skutkiem) korzystanie z gotowych CMS'ów. Fakt, jest łatwy i szybki w developerce, ale gotowca może postawić praktycznie każdy.

No i najważniejsze co już podkreślił Assasz, to są proste rozwiązania nie zawsze dające się dostosować do potrzeb klienta i założeń strony.

PS. Może jestem stary ramol, ale mi naprawdę mniej czasu zajmuje napisanie prostej strony z podstawowymi dodatkami jak kontakt, mapa, etc z palca w notatniku, niż korzystać z gotowych kombajnów. W końcu frajda jest w pisaniu kodu, a nie układaniu puzzle.
komentarz 9 maja 2017 przez niezalogowany

Fakt, jest łatwy i szybki w developerce, ale gotowca może postawić praktycznie każdy.

To chyba zaleta?

Wydaje mi się też, że tutaj nie chodzi o frajdę, a przede wszystkim o pieniądze. 

Kolejna sprawa to to, czy klient w ogóle potrzebuje CMS.

komentarz 9 maja 2017 przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)
No jeśli wolimy robić chałturę i grać na automacie wesela i to jest sposób na życie to oczywiście, że masz rację. Ja osobiście wolę moją kochaną i brzmiącą perkusję, na której żeby zagrać równo, prosto i z bajerem, muszę mieć wyćwiczone nadgarstki, godziny pracy z metronomem i pomysł na rytmy. Bo zagrać cztery czwarte to potrafi każdy diskopolowiec, ale zagrać pięć siódmych to już jest mistrzostwo świata i ogromna satysfakcja.

Tak samo uważam jest z programowaniem (choć nie uważam np stawianie WP czy pisanie w html za programowanie). Zawsze można budować zamki w piaskownicy, ale wybudować dom własnymi rękoma to już nie każdy potrafi.

Mnie osobiście strasznie denerwuje ogrom chałturników w IT, bo psują sztukę jaką niewątpliwie jest programowanie.

Może jestem idealistą, no ale już tak mam.
1
komentarz 9 maja 2017 przez adrian17 Ekspert (345,160 p.)

Natomiast nawet najprostsza strona napisana w php + js + html5 przez w miarę rozgarniętego frontowca, nawet z prostym newsem i panelem kontaktowym już taką łatwą furtką nie będzie.

Dość optymistyczne. To tylko dlatego, że mało kto takich furtek na losowych stronach szuka.

w miarę rozgarniętego frontowca

Bardzo optymistyczne.

(edit: skąd w ogóle frontowiec ma wiedzieć o zabezpieczaniu backendu?)

komentarz 9 maja 2017 przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)
No racja. Mierzę swoją miarą bo jestem zarówno front jak i back.
komentarz 9 maja 2017 przez niezalogowany
Co to w ogóle za porównania?

Z tego, co piszesz wynika, że jeżeli ktoś będzie potrzebował CMS podobny do WP, to lepiej jest go napisać samemu, bo to przecież sztuka, a czas i koszta się nie liczą.

Programowanie to przede wszystkim praca. Liczą się wydajność i bezpieczeństwo, a nie to, czy skorzystałeś z gotowego rozwiązania, czy napisałeś swój kod od zera. Klienta nie będą interesować twoje finezyjne funkcje, czy przepiękne wcięcia w kodzie.

Drugi raz napiszę - to, czy "wypada" postawić WP (lub coś innego), czy może lepiej napisać minimalistyczny CMS zależy od potrzeb.
0 głosów
odpowiedź 9 maja 2017 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
1)Wordpress nie załatwi Ci SPA , nie napisze Ci aplikacji ;).

2)Jest prosty w implementacji. Przez to odpadają koszta związanych z BackEndem. (Aczkolwiek nic bardziej ambitnego niż strona blog/wizytówka nie postawiłbym na to). Ma za to dość mocno ograniczone pole (Nie zachętnie współpracuje własnymi API, ale również z innymi: czytaj te od google).

3)Strony na wordpressie, są znacznie wolniejsze. Związku z architekturą na jakiej została zbudowana (dużo globali, filtry, kod dość otwarty na integerencje zewnątrz), nie trzeba za bardzo się głowić nad budową. (Właściwie trzeba znać plus minus 9-10 metod by w miarę szybko stawiać). Jednakże można go łatwo zepsuć.

4)Miejscami to człowiek się zastanawia... "jaki @#$ to tak zaprojektował". (Przykład flagi dla skryptów).

5)Otwartość kodu powoduje większą szansę na znalezienie dziury.

6)Wszystkiego na tym nie postawisz.
komentarz 9 maja 2017 przez Comandeer Guru (601,890 p.)

 Przez to odpadają koszta związanych z BackEndem.

No właśnie nie. Odpadają, gdy sie weźmie GitHub Pages i postawi na Jekyllu – wtedy można z czystym sumieniem powiedzieć, że nic się nie płaci za backend ;)

5)Otwartość kodu powoduje większą szansę na znalezienie dziury.

To raczej zaleta. 

komentarz 9 maja 2017 przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)
No zaleta dla tych co tej dziury szukają ;)
komentarz 9 maja 2017 przez Comandeer Guru (601,890 p.)
To działa w obie strony, bo takie dziury znajdują też specjaliści od bezpieczeństwa, którzy je łatają :)
komentarz 10 maja 2017 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)

No właśnie nie. Odpadają, gdy sie weźmie GitHub Pages i postawi na Jekyllu – wtedy można z czystym sumieniem powiedzieć, że nic się nie płaci za backend ;)

No tak, tylko że hostingi mają raczej wbudowane szybkie instalatory wordpressa. Mi to bardziej chodziło o tą cześć programistyczną.

Aczkolwiek możliwości jekylla są ciekawe... Pewnie bliżej się przyjrzę jego możliwością.

Co mnie boli, nie ma domyślnego GUI dla jekylla (pewnie hostingi posiadają), co może stanowić lekkie utrudnienie na start (choć widziałem, że przykładowe GUI lepiej wyglądają od tego z wp). 

 

komentarz 10 maja 2017 przez Comandeer Guru (601,890 p.)

Co mnie boli, nie ma domyślnego GUI dla jekylla (pewnie hostingi posiadają), co może stanowić lekkie utrudnienie na start (choć widziałem, że przykładowe GUI lepiej wyglądają od tego z wp). 

Idea polega właśnie na tym, że nie ma GUI… 

komentarz 10 maja 2017 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Powiedz klientowi wpisz to a potem to , to Ci się wgra na serwer ;d.
komentarz 10 maja 2017 przez Comandeer Guru (601,890 p.)
Wszystko zależy od use case'u.
komentarz 10 maja 2017 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Dokładnie. To myślę, zamyka sprawę.

Aczkolwiek wygląda to na ciekawą alternatywę. Tym bardziej, że loadingi od wpka są takie...słabe.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 163 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 192 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 1,058 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2018 w Java przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)

92,589 zapytań

141,439 odpowiedzi

319,688 komentarzy

61,974 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...