• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk zewnętrzny... Kilka pytań :D

Object Storage Arubacloud
–1 głos
749 wizyt
pytanie zadane 7 maja 2017 w Sprzęt komputerowy przez robertwe Gaduła (4,620 p.)
Witam :D

Mam pytania dotyczące dysków zewnętrznych, ponieważ zamierzam sobie kupić ultrabook. Niestety posiada około 32Gb miejsca więc nie za dobrze. Moje pytanie brzmi: Jak ma się taki dysk na usb 3.0 co do wydajności programów i ew. małych gier? Co wybrać? HDD na USB czy SSD? A może SSHD? Czy jak zainstaluję jakiś program na dysku zewn. i uruchomię ultrabook'a bez niego to czy aplikacja będzie działać po ponownym podłączeniu?

Z góry wielki dzięki za odpowiedź :D
komentarz 7 maja 2017 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)

32GB

Nie ultrabook a tablet z klawiaturą -.- Odradzam nie kupuj takich zabawek 

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 7 maja 2017 przez PsychoButter Gaduła (3,630 p.)
wybrane 7 maja 2017 przez robertwe
 
Najlepsza
Witaj

programy i gry będą dzialac bez problemu pod warunkiem ze będą uruchamianie na tym samym uządzeniu co byly zainstalowane i nie ma zadnych potrzebnych programow do uruchomienia

przy rodzaju dysku sam musisz zdecydowac ale moge napisac po jednym plusie i minusie

HDD:

Plus: najnizsza cena za gigabajt

Minus: najwolniejsze

SSHD:

Plus: szybszy od hdd

Minus: Czesta awaryjnosc dysku

SSD:

plus: najszybszy ze wszystkich wymienionych

Minus: wysoka cena za gigabajt

 

przepraszam za ortografie
komentarz 7 maja 2017 przez robertwe Gaduła (4,620 p.)
Wielkie dzięki :D
1
komentarz 7 maja 2017 przez Benek Szeryf (91,050 p.)
SSD ma jeszcze jedną poważna wadę. Może paść w każdym momencie, nie dając przy tym żadnych sygnałów, a tym samym nie dając czasu na zrobienie backupu. W przypadku HDD pojawiają się wcześniej uszkodzone sektory, system zaczyna zamulać i tym samym można jeszcze uratować dane.
komentarz 7 maja 2017 przez robertwe Gaduła (4,620 p.)
Zdecyduję się chyba na HDD...

I kieszeń na usb 3.0 :D
komentarz 7 maja 2017 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

SSD ma jeszcze jedną poważna wadę. Może paść w każdym momencie, nie dając przy tym żadnych sygnałów

Z ciekawości - dlaczego SSD może paść w dowolnym momencie? Myślałem, że skoro jest to urządzenie bez żadnych części mechanicznych, to jest znacznie mniej awaryjne niż talerzowy dysk. 

2
komentarz 7 maja 2017 przez Benek Szeryf (91,050 p.)

W dyskach HDD informacja zapisywana jest na talerzu w postaci fizycznej jego zmiany (orientacja magnesów) za pomocą głowicy. W pamięci typu flash, czyli tej zastosowanej w dyskach SSD, informacja jest zapisywana podobnie jak w pamięci RAM. Do komórek pamięci są wysyłane flagi. Jak wiemy, po wyłączeniu zasilania, pamięć RAM jest zwalania. Oczywiście w przypadku pamięci flash występuje nieco inna konstrukcja, która zabezpiecza reset komórek, gdy sprzęt jest pozbawiony zasilania. Odpowiada za to bramka pływająca na jednym z końców "pamięci". Niemniej jednak działa to na podobnej zasadzie, czyli nie dochodzi do fizycznego zapisu danych, tylko do elektronicznego. W komórkach pamięci umieszcza się elektrony, zapis ten nie musi być zawsze trwały.

Z żywotnością dysku SSD jest z kolei tak (źródło):

Nośniki EEPROM oraz pamięci flash składają się z indywidualnie kasowanych segmentów, z których każdy może być poddany takiej procedurze jedynie skończoną liczbę razy, po upływie której segment nie będzie już przechowywał danych w sposób wiarygodny. Liczba cykli kasowania mieści się w przybliżeniu w przedziale od 1000 do 100000.

Taki dysk bardzo szybko się zużywa, jeśli wykonujemy na nim mnóstwo obliczeń, które generują pliki pośrednie. Pliki muszą być zapisane, a za chwilę zostają usunięte (np. jak uczysz sieć neuronową). Jeśli jednocześnie poprawiasz skrypty do sieci neuronowej, to w takim wypadku najlepiej mieć dwa dyski - SSD na którym stoi system i programujesz, oraz HDD na którym zapisujesz dane podczas obliczeń.

komentarz 7 maja 2017 przez robertwe Gaduła (4,620 p.)
Tylko że w ultrabook'u który planuję kupić jest 32Gb dysk SSD i zamierzam dokupić zewn. HDD.

Więc wbudowany 32Gb SSD + zewn. HDD ~750Gb

Będzie dobrą opcją?

//Dzięki @Benek za informację o żywotności dysków :D

 

//Takie pytanie... Co sądzicie o tym Ultrabook'u?

https://www.morele.net/laptop-kruger-matz-explore-1402-km1402-1057823/
komentarz 7 maja 2017 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

@Benek Okej. Ja np. mam swój dysk SSD (Plextor M5S 128GB) już 3.5 roku (zakupiony w grudniu 2013r.). Problemów żadnych nie zauważyłem. Starałem się jednak stosować poradnika podobnego do tego (ten konkretny był bodajże na PCLab, albo Benchmark, ale nie mogę znaleźć linka), aby ograniczyć maltretowanie dysku przez system.

Nie demonizowałbym z awaryjnością tych dysków, bo SSD mają za sobą parę generacji i pewnie trwałość tych nowszych jest większa niż początkowe serie. Przynajmniej IMO.

komentarz 7 maja 2017 przez Benek Szeryf (91,050 p.)

Nie demonizowałbym z awaryjnością tych dysków, bo SSD mają za sobą parę generacji i pewnie trwałość tych nowszych jest większa niż początkowe serie.

Tak, gdzieś słyszałem, że dane można kasować około 1 000 000 razy. Wikipedia wskazywała na liczbę 10-krotnie mniejszą. Jednak z dyskami HDD nie ma co porównywać, bo to wciąż mało. Myślę, że do użytku domowego dysk SSD jest dobry (nawet do programowania, pisania stron czy aplikacji desktopowych). Natomiast jak się pracuje z obszernymi danymi, z terabajtowymi bazami danych, to dysk SSD nie bardzo się sprawdzi.

//Takie pytanie... Co sądzicie o tym Ultrabook'u?

Ja bym go nie kupił. Poszukaj sobie czegoś z procesorem przynajmniej Intel Core i3, choć będziesz musiał dołożyć parę złotych.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 694 wizyt
pytanie zadane 11 maja 2015 w Offtop przez bartello88 Użytkownik (670 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 228 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2022 w Sprzęt komputerowy przez whiteman808 Obywatel (1,820 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 230 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Pbaryo Nowicjusz (140 p.)

92,580 zapytań

141,433 odpowiedzi

319,665 komentarzy

61,965 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...