• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaką książke na początek nauki C++ wybrać ?

Object Storage Arubacloud
+14 głosów
35,700 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2015 w C i C++ przez Kuroi Obywatel (1,390 p.)

22 odpowiedzi

+11 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez EmenKa Bywalec (2,960 p.)
Hej,

 

Osobiście polecam:

Symfonia C++ - Jerzego Grębosza. Jest to kompetedium wiedzy, a autor bardzo dobrze tłumaczy wszelkie podstawowe zagadnienia.

Język C++.  - Stephen Prata. Chyba jedna z najbardziej znanych światowych książek z zakresu C++. Bardzo dużo ciekawych przykładów.

 

Podpowiem, że warto przejść się do księgarni i przejrzeć obydwie książki. Panowie Prata i Grębosz mają zupełnie inny styl tłumaczenia. Warto wybrać taki jaki bardziej Ci odpowiada. :)
+6 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Pan Programista Obywatel (1,040 p.)
Symfonia C++ Jerzego Grębosza (najnowsze wydanie !) możesz kupić na allegro. Książka zawiera pożądne wyjaśnienia .
+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)

Ja zaczynałem na Symfonii C++ Jerzego Grębocza, a później poszedłem w strone SFML stąd polecam SFML GAME DEVELOPMENT oraz C++ i QT. Wprowadzenie do wzorców projektowych. Co do tej ostatniej pozycji to C++ jest wytłumaczony niby od podstaw, ale bez wiedzy ciężko jest cokolwiek ogarnąc ponieważ autor skupia się na czymś innym ;)

+4 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez bambosze_babuni Nowicjusz (220 p.)
edycja 21 maja 2018 przez bambosze_babuni

"Symfonia C++ Standard" Jerzy Grębosz - pozycja dobra i niedobra. Dobra, bo jest idealna do rozpoczęcia programowania w ogóle. Fantastycznie tłumaczy ogólne zagadnienia związane z programowaniem w C++. Wskaźniki, obiektowość, dziedziczenie - te rzeczy (i wiele innych) jest wytłumaczone jak "chłop krowie na rowie" i zrozumienie ich przychodzi stosunkowo łatwo (a trzeba zwrócić uwagę, że same zagadnienia nie zawsze należą do prostych). To są rzeczy, które później się przydają w nauce innych języków (np. Java, Python etc.) i naprawdę ciężko to przecenić. Ale książka ta ma wady związane z faktem, że jest już nie najnowsza i uczy czasami złych nawyków. Jest w niej także dużo rzeczy, które naprawdę są na samym początku nauki raczej niepotrzebne (register, volatile już na stronach 71. i 72., operatory rzutowania static_cast, dynamic_cast itd. na stronie 100. - a cała pozycja liczy prawie 1100 stron - po co naprawdę początkującemu takie rzeczy?)

"Język C++. Szkoła programowania. Wydanie VI" Stephen Prata - naprawdę świetna pozycja ucząca nowoczesnego C++, porusza zagadnienie wyjątków (którego Grębosz w Symfonii nawet nie dotyka) i omawia standard C++11, czyli tak naprawdę najnowszy, jeśli chodzi o istotne zmiany.
 

Szerzej o nauce nowoczesnego języka C++ pisze bardzo sensownie użytkownik Asseon tu: http://www.wykop.pl/wpis/9719000/cpp-naukaprogramowania-programowanie-wstep-czestot/

+3 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Marcin Chmiel Obywatel (1,330 p.)
+3 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Szkoła programowania  Prata jest całkiem całkiem. Jestem w trakcje przerabiania. Zdecydowanie warta polecenia, obszerna, dokładna, kompleksowa. Jak macie zapał przerabiać taką Biblie, to zdecydowanie zobaczycie efekty.

  Co do symfonii to zwracam uwagę na jedną rzecz. Nie do każdego trafia. Mi dużo łatwiej uczyć się konkretów, opisanych w jasny i czytelny sposób, a następnie testować je już klepiąc kod. Czytając podręcznik Grębosza, 1/3 czasu poświęcałem na próby zrozumienia wszelkich przenośni. Idea kosmolotu przy wskaźnikach była tak abstrakcyjna że do teraz nie mam pojęcia o co autorowi chodziło :D. No i zagadnienia ułożone w sposób trudny dla początkującego. Za nauke programowania wziąłem się niedawno (może jakieś 2 miechy temu), więc pod koniec rozdziału czuje się przeładowany wiedzą, latającą luzem w głowie. Moje neurony nie są wstanie sensownie się połączyć, aby to co przeczytam stało się jednym, zwartym blokiem. Każdy rozdział wyczerpuje w pewien sposób, podaną tematykę. Jednak do zrozumienia niektórych elementów nierzadko wypada rozumieć już pewne zależności. Coś jak z pieniędzmi-łatwiej posługiwać się banknotem niż szuflą miedziaków.

  Niewspomniana została jeszcze jedna książka, za którą się właśnie biorę. Thinking in c++ (nazwa niech was nie zmyli, książka jest po polsku). Nie chce się jednak wypowiadać przed lekturą. Jeżeli kogoś interesuje jej zawartość odsyłam do google, bądź naskrobię coś za miesiąc-dwa (zależnie od przychylności moich psorek, i ilości wolnego czasu).
+2 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez niezalogowany
+2 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Wilczu Mądrala (5,190 p.)
Książki o tematyce c++ znajdziesz na

http://miroslawzelent.pl/ksiazki-warte-uwagi/

pod książką masz komentaże wystarczy poczytać :)
0 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez PoCoKomuTo Użytkownik (980 p.)
Jeśli chodzi o początkową nauke to proponowałbym jakiś kurs internetowy krok po kroku jest bardzo przydatny :)

http://cpp0x.pl/

Polecam rózne poradniki w pdf, ponieważ są dużo bardziej poręczne i dają możliwość dostępu w różnych miejscach.
0 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Waffel Obywatel (1,030 p.)

Ja zacząłem od przeczytania Ćwiczeń praktycznych C++ w wydaniu III autorstwa Andrzeja Stasiewicza. Przykłady w tej książce są proste do bólu. Świetnie naddaje się na podstawę do nauki.

0 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Kabiszon Użytkownik (890 p.)
Hejo. Osobiście polecam zacząć od kursu na Mainie http://main.edu.pl/pl/login :) Ewentualnie na Main2 http://main2.edu.pl/news/. W obu przypadkach wiedzę, którą nabędziesz podczas kursu możesz od razu wykorzystać w zadaniach dołączonych do poszczególnych lekcji.
0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
Powiem szczerze tak - ja się uczę C++ S.Pratha z edycją C++11 i jest na prawdę dobra, mnóstwo przykładów i zadań, wszystko szczegółowo wyjaśnione, ALE nie na chłopski rozum. Ja jednak ją polecam, na prawdę dobra i pomoże Ci zrozumieć programowanie strukturalne jak i obiektowe. Poza tym moi znajomi - jeden iOS dev i drugi pracujący w Credit Suisse polecają książke, a oboje są dobrymi programistami.

Natomiast nie polecam Thinking in C++ - to jak jest napisana po prostu mnie odstrasza (i nie tylko mnie) i jeszcze Symfonia - niby książką Polskiego autora, ale niestety jest dość stara.
0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez zirael [PL] Mądrala (5,200 p.)
Polecam korzystać z takich stron jak:

http://en.cppreference.com lub http://www.cplusplus.com/

Co do książek:

Jerzy Grębosz - Symfonia C++ Standard

Bjarne Stroustrup - Język C++. Kompendium wiedzy

ewentualnie, kurs Karola Kuczmarskiego (Xiona) cieszący się dużym powodzeniem "Megatutorial. Od zera do gier kodera"
0 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,750 p.)
Najlepiej tutoriale i kursy z internetu mi. youtube
0 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (14,000 p.)
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Gokijam Początkujący (260 p.)
Bardzo dobry na początek jest Grębosz ( symfonia) Jednak Pasji nie polecam zaraz po symfoni (jest tam dużo za dużo według mnie). Natomiast dobrym wyborem po symfoni jest C++ Receptury D. Rayan Stephena, Christopher Diggins
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Vakoss. Bywalec (2,870 p.)
Bardzo polecam książkę Alexa Allaina - Przewodnik dla początkujących C++ jest to bardzo dobrze wytlumaczona książka
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Waszek Gaduła (4,130 p.)
Ja zaczynałem z pdfem Od zera do gierkodera, przepraszam jeżeli przekrecilem nazwę :) 500 stron za free :)
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez jk_kord Bywalec (2,950 p.)
Język C++. Szkoła programowania.

Książka warta polecenia. Sam jestem w trakcie lektury i jestem zachwycony! Naprawdę polecam!

Pozdrawiam

Podobne pytania

0 głosów
6 odpowiedzi 3,340 wizyt
+4 głosów
10 odpowiedzi 19,303 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2015 w C# przez eVeezu Użytkownik (880 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 555 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,662 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...