• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

GTX-y z serii TI, różnice ryzyka, wyjątkowość ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,154 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2017 w Sprzęt komputerowy przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Witam serdecznie wszystkich, mam do was pytanie. Otóż przeglądam sobie po internecie jak to czasami robię karty graficzne jakieś, ceny itd. No i przeglądam i widzę kartę graficzną GTX 1050TI, oraz kartę GTX 1060. Różnica pomiędzy nimi jest 550 zł mam pytanie czemu różnica cenowa pomiędzy serią GTX TI, a zwykłym GTX jest taka wielka? Gdzie jest haczyk, który powoduje to że seria TI jest, no nie powiedzmy sporo tańsza niż zwykły GTX. Możliwe że to banalne pytanie, a sam nie doczytałem, ale szukałem odpowiedzi i nie potrafię na to znaleźć

3 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 8 lutego 2017 przez golishaq Użytkownik (660 p.)
edycja 8 lutego 2017 przez golishaq
 
Najlepsza

Porównujesz dwie różne karty. Trochę jakbyś pytał "Dlaczego VW Golf jest tańszy od VW Passata?" 
Różnica w wydajności pomiędzy tymi kartami wynosi 40-60% w zależności od zastosowań stąd ta różnica w cenie. Obecnie u NV dla kart GeForce użytku wygląda to w ten sposób (niżej objaśniam dokładnie kolumny tabeli, rozpisałem się trochę mam nadzieję że dotrwasz do końca, starałem opisać najprościej jak się da)

G, GT, GTS, GTX 2xx, 3xx, 4xx, 5xx, 6xx, 7xx, 8xx, 9xx, 10xx x10, x20, x40, x50, x70, x80, x90 itp. Ti, M, MX

Przeznaczenie, taget: low-end > high-end

Seria, generacja Segment wydajnościowy

Wariant

Poprawiony/mobilny

1 kolumna - target/przeznaczenie oznacza segment rynku do jakiego karta jest kierowana. Są to kolejno "G" zastosowania biznesowe/mobilne (mała wydajność ale duża energooszczędność) > "GT/GTS" zastosowanie domowe (video, gry - większy pobór mocy ale też większa wydajność) > "GTX" seria dla entuzjastów (wymagające gry - duża wydajność kosztem poboru energii). Przedrostek G często jest pomijany np. przy konstrukcjach mobilnych jak np. GeForce 920M (słaba karta do podstawowych zastosowań o niewielkiej wydajności) 

2 kolumna - generacja oznacza kiedy karta została mniej więcej wydana i jakie rozwiązania technologiczne oferuje. Pierwsza/dwie pierwsze cyfry w nazwie modelu. Od 10 generacji "zrestartowano licznik" i przyjęto 3-cyfrowe oznaczenia, przy czym seria 100 (10gen) to kilka odświeżonych modeli poprzedniej 9 generacji. Obecna 16 generacja kontynuuje to nazewnictwo ale siłą rzeczy dodaje czwartą cyfrę. Kolejna generacja będzie mieć karty 11xx. Oznacza również architekturę w jakiej została wyprodukowana (np. GTX 470 - wysoki model 11 generacji w architekturze "Fermi", pierwsza seria obsługująca DirectX11

3 kolumna - segment wydajnościowy. Ostatnie dwie cyfry w nazwie modelu. Im wyższa liczba, tym szybsza karta w OBRĘBIE DANEJ GENERACJI. Więcej tranzystorów, gigaflopów ale też Watt potrzebnych do zasilania. NVidia najczęściej wydaje wysoki "flagowy" model na starcie (np. GTX980 a potem schodzi w dół z numeracją dla niższych segmentów) Ważny jest fakt że z racji na postęp technologiczny segmenty ulegają przesunięciu i tak GTX1050 oferuje podobną wydajność do GTX670 i pomimo teoretycznej różnicy 2-segmentów wydajności zyskamy tylko niższy pobór mocy przy przesiadce na nowszy model.

4 kolumna - wariant czyli "wersje specjalne". Dopisek Ti to wersja poprawiona/ulepszona - posiada najczęściej odrobinę szybsze zegary rdzenia/pamięci i więcej GB pamięci. Może też oznaczać poprawiony proces technologiczny. Reguły tutaj nie ma ponieważ czasem wersje Ti wychodzą w tym samym czasie co podstawowa wersja, a czasem później. Najczęściej oferuje kilka % wydajności więcej. Dopisek M to wersja mobilna przeznaczona chociażby do laptopów. Oferuje mniejszą wydajność niż karta o tym samym numerze przeznaczona do desktopa, MX to odpowiednik Ti dla segmentu mobilnego. Co ważne/ciekawe NV zrezygnowała z oznaczenia M dla obecnej generacji (nie ma np. GTX 1060M) 

Celowo pominąłem tutaj TITAN-y i niuanse techniczne. Producenci wersji niereferencyjnych też czasem dorzucają swoje 3grosze. Miałem na celu zobrazowanie podstawowych różnic.

0 głosów
odpowiedź 8 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
1050 != 1060

To dwie różne karty, inny chip, inna ilość pamięci, inne taktowanie.
komentarz 8 lutego 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
no tak ale to różnica jednej wersji jak się nie mylę, a cena jest ogromną różnicą. To wina tylko tego że jest inne taktowanie pamięci itd? no bo przeważnie to ceny chyba nie wzrastają o 550 zł co wersję. Mogę się mylić
komentarz 8 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Widocznie tutaj wzrosła. GDDR5 jest droga w detalu o ile mi wiadomo.
0 głosów
odpowiedź 8 lutego 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
1050ti to taka jakby ulepszona 1050. To nie jest tak ze Ti to jakas ekskluzywna seria. Jest to dopisek w nazwie. Czesto jest tak ze np. nvidia wypuscila na przyklad karty 1060 i 1050 a po paru tygodniach postanowili ze przydałaby sie jakas karta pomiedzy nimy. Wiec tworza karte 1050ti. (Nie mowie ze w przypadku tych kart tak było, jest to tylko przykład)
komentarz 8 lutego 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Czyli wersja TI jest lepsza od samej 1050 ? Nie wiem czemu, ale jak widzę to TI to się boje że to w ogóle jest do jakiś specjalnych laptopów a nie do pctów
komentarz 8 lutego 2017 przez qrek1 Początkujący (380 p.)
W uproszczeniu 1050 to słaba karta. 1050ti to trochę ulepszona 1050. 1060 to dobra karta dużo lepsza od 1050 i od 1050ti, dlatego jest droższa.
komentarz 8 lutego 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Ti to jest tylko dopisek. To nie ma znaczenia wiekszego. Wiec nie masz sie czego bac.
komentarz 8 lutego 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
Alvancaran jest roznica, w zaleznosci od gry, moze byc duza, a moze nie byc jej wcale
komentarz 8 lutego 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Chodziło mi o to ze samo ti nie ma znaczenia ze tak sie nazywa. Po prostu nazwa. No ale np. 1050ti bedzie oczywiście wydajniejsza od 1050

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 684 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 148 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 253 wizyt

92,622 zapytań

141,477 odpowiedzi

319,818 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...