• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Witam, Pan Mirosław Zelent to geniusz.

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
2,824 wizyt
pytanie zadane 13 grudnia 2016 w Offtop przez BambusPL Początkujący (420 p.)
Witajcie, komputerami interesowałem się od zawsze, z łatwością przychodziła mi wchłaniana wiedza na ten temat, byłem takim osiedlowym fachowcem od komputerów, jednak moim błędem było to i teraz to wiem, że nie rozpocząłem studiów informatycznych i w zasadzie nigdy nie uczyłem się programowania, moja wiedza była raczej nastawiona na typowe usługi komputerowe w zakresie raczej hobbystycznym. Normalnej pracy w zawodzie komputerowym nigdy nie miałem.

Teraz mam 26 lat, małe dziecko, żonę i prace w budownictwie (przez prawie 2 lata za granicą, reszta w Polsce), niezbyt ją lubię i raczej nie widzę dla siebie tam przyszłości, to combo wymusza na mnie pewne przemyślenia, że fajnie byłoby w końcu zacząć robić to co się lubi. Było tak, ze wiele myślenia ale zero działania, aż do chwili gdy trafiłem na kursy Pana Mirosława Zelenta, dokładnie chodzi mi o kursy html/css, z ciekawości odpaliłem i zacząłem słuchać, Pan Mirosław ma wielki dar do przekazywania wiedzy (wcześniej też próbowałem coś tam sobie tworzyć ale szybko traciłem entuzjazm, teraz wiem, że po prostu nikt wcześniej nie potrafił tego tak fajnie tłumaczyć jak Pan Mirosław).

Robiłem więc te strony pokazywane w kursie i dotarło do mnie jakie to wszystko w zasadzie łatwe i logiczne. Teraz po kilkunastu godzinach nauki jestem w stanie stworzyć bez problemu prostą stronę internetową która nawet ciekawie wygląda, jako, że wiele czasu na naukę nie mam to cieszę się, że tak łatwo mi wchodzi wiedza w tej chwili, przez to nie czuję się znużony tym co robię tylko co chwilę staram się udoskanalać swoje umiejętności a że jestem raczej samoukiem to szybko opanowuje nowe techniki obecnej pracy. Za jakiś czas planuje zrobić resztę kursów związanych z web developingiem jak php i mysql a w przyszłości może otworzę jakąś małą firmę i będe świadczył usługi komputerowe wraz z tworzeniem stron internetowych :) ale na to jeszcze przyjdzie czas, sobie życzę powodzenia a Panu Mirosławowi dziękuje za to, że w genialny sposób potrafi tłumaczyć i na tym najważniejszym początkowym etapie nie zniechęca do nauki :) dzięki niemu możliwe, że kiedyś będę w końcu robił to co lubię. Nigdy nie jest zbyt późno na naukę. Pozdrawiam :)

4 odpowiedzi

+13 głosów
odpowiedź 13 grudnia 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)

Teraz po kilkunastu godzinach nauki jestem w stanie stworzyć bez problemu prostą stronę internetową...

No i słuchaj - muszę Cię tutaj zmartwić - super, że obrałeś jakieś nowe ciekawe zajęcie, ale przejrzyj sobie proszę tematy dot. oceny kodu strony. Pojęcia takie jak responsywność, outline, sematyka, dostępność - notabene podstawowe na chwilę obecną są tematami poza kursami MZ, przez co tak naprawdę dużo jeszcze czasu musisz poświęcić, aby to co robisz było naprawdę na wysokim poziomie.

 

Za jakiś czas planuje zrobić resztę kursów związanych z web developingiem jak php i mysql a w przyszłości może otworzę jakąś małą firmę i będe świadczył usługi komputerowe wraz z tworzeniem stron internetowych :)

Miej na uwadze, że wiele rzeczy których uczy MZ jest już uważane za przestarzałe(był kiedyś temat założony przez Schizokrattera(? pardon, ale chyba błędnie podałem nick), gdzie zostały wypisane błędy, Comandeer zresztą też opisał kilka odcinków na webkrytyk czy innym portalu). Sam podjął się tego tematu i zaproponował CR do każdego z odcinka serii(my jako uzytkownicy forum mieliśmy oceniać czy wszystko jest OK z filmem). Na chwilę obecną to ucichło ale pewnie wróci. 

Dodatkowo warto wiedzieć, że tworzenie stron mimo że przynosi frajdę, jest tak naprawdę popularnym zajęciem i trudno będzie cokolwiek podjąć firmie opierając się na nauce od MZ, musisz mieć już jakieś portfolio, na dodatek ludzie chętniej siegną po gotowy szablon - jest z reguły tani i mają go natychmiast. 

 

Tak czy siak - życzę wytrwałości i powodzenia. Daj znać jak coś osiągniesz ;)

komentarz 13 grudnia 2016 przez BambusPL Początkujący (420 p.)
Jak wspomniałem jestem dopiero początkujący w tym temacie, chodziło mi raczej o to, że dzięki Panu Mirosławowi złapałem tego bakcyla programowania, wiem jakie standardy obowiązują teraz, strona musi być responsywna, popularne są różne cmsy itd. (w WordPress też się trochę obecnie bawie, jednak większą frajdę sprawia mi póki co pisanie stron w notatniku i zrozumienie źródła kodu html/css niż korzystanie z szablonów) rynek też jest już nasycony i będzie trudno, zdaję sobie sprawę z tego wszystkiego i zanim coś związanego z tworzeniem stron otworzę to minie jeszcze dużo czasu. Oczywiście oprócz kursów Pana Mirosława przeglądam dziesiątki innych stron poświeconych HTML, CSS i szukam sobie tam tego czego chce. Mimo wszystko sedno mojego tematu było takie, że dzięki Panu Zelentowi zacząłem naukę programowania która sprawia mi frajdę i za to mu dziękuje. Pozdrawiam :)
komentarz 13 grudnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

[...]co pisanie stron w notatniku[...]

No nie.

Na początek dobrym ruchem jest użycie IDE: netbeans/webstorm. 

No, to po złapaniu bakcyla od MZ weź coś obecnie aktualniejszego, jest taka grupa na Facebooku i tam czytaj i ucz się.

Zadaj sam sobie pytanie, dlaczego chcesz tracić czas na nauce html4 gdzie już od dawna jest 5tka? Ucz się aktualnych rzeczy. Jakoś nie jest to mega trudne, a jeśli uważasz, że jest, to nie nadajesz się na programistę. Po prostu poddawanie się (w sumie z lenistwa), to nie cecha programisty.

Pozdrawiam.

 

1
komentarz 13 grudnia 2016 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Na początek dobrym ruchem jest użycie IDE: netbeans/webstorm. 

(Albo przynajmniej rozsądniejszego prostego edytora tekstu jak Nodepad++)

3
komentarz 23 stycznia 2017 przez erx700 Gaduła (3,430 p.)
Odradzam używania IDE na początek. Później ludzie są upośledzeni i na przykład nie potrafią nic skompilować GCC, ani napisać prostego Makefile.

IDE bardzo się przydaje przy pisaniu dużych projektów, ale do nauki wystarczy zwykły Gedit czy Vim. Dużo więcej rzeczy człowiek się nauczy używając prostych edytorów.
2
komentarz 23 stycznia 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Odradzam używania przeglądarki na początek, bo potem ludzie nie wiedzą jak używać curla.

Nie wchodźmy w paranoję, Jak ktoś czegoś nie umie to się nauczy.

(zauważ też, że nikt tu nie mówił o C ani C++, więc rada o GCC i makefile jest średnio trafiona)
1
komentarz 23 stycznia 2017 przez erx700 Gaduła (3,430 p.)
Pisanie makefile i używanie GCC to tylko przykład. W przypadku HTMLa jeśli IDE będzie zawsze na początku nowego projektu wstawiać do pliku znacznik htmla, body i ustawiać kodowanie na utf8, to programista szybko zapomni, że takie rzeczy trzeba zrobić, a przecież to podstawa.
+3 głosów
odpowiedź 23 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Witaj Kolego.

Tak sobie czytam i czytam....

Teraz mam 26 lat, małe dziecko, żonę i prace w budownictwie (przez prawie 2 lata za granicą, reszta w Polsce),

Zgadzam się z Tobą że pewne kursy są prowadzone genialnie i zrozumiale.Istnieje problem.Po tych genialnych kursach nie próbuj zmieniać pracy.Masz na utrzymaniu rodzinę.

Poczytaj ze zrozumieniem kolegów.

Zgadzam się.

Nigdy nie jest zbyt późno na naukę.

Tak,ciągle się czegoś uczę/uczymy a właściwym słowem jest "poznaję".Pięknym jest to,że  obecne technologie pozwalają na "ogarnięcie świata techniki",już słowo "ogarnięcie" jest w jakim stopniu nadużyciem.Właściwym słowem jest pokora,szacunek dla ludzi którzy "produkują się" i przekazują swoją wiedzę.Mam na myśli teraz "cały internet". 

Dla Ciebie,przyjacielu,najważniejsze,zapewnij byt rodzinie.Ucz się tego co jest Twoją pasją ale nie myśl że po miesiącu kursów(nawet najgenialniejszych) zarobisz kasę na utrzymanie rodziny.

Oczywista,życzę Ci spełnienia Twoich marzeń,zamierzeń.

Pozdrawiam :)

+1 głos
odpowiedź 13 grudnia 2016 przez hoktaur Pasjonat (22,250 p.)

...zacząłem naukę programowania która sprawia mi frajdę i za to mu dziękuje...

I według mnie o to chodzi (sama nazwa strony zaczyna się od słowa 'pasja') na razie nie patrz w stronę własnej firmy tylko baw się, ciesz i udoskonalaj technikę i nie słuchaj innych że powinieneś od razu robić to tak i tak po prostu staraj się robić jak ci jest obecnie wygodnie (jak to podobno powiedział Will Smith 'weź codziennie jedną cegłę i połóż ją najpiękniej jak potrafisz a nim się obejrzysz będziesz miał cały mur') do tego że możesz to zrobić lepiej i tak pomału dojdziesz.

Jest taka fajna strona (niestety tutaj nie lubiana i powszechnie zakazana bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą gdyż może powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia - pozdrowienia dla ludzi oni wiedzą do kogo wink ) która mi bardzo pomogła i z której cały czas korzystam żeby się rozwijać i pomagać innym wiec jak będziesz bardzo chciał to ci powiem ale na własne ryzyko. Co ciekawe jak wklejam gotowe rozwiązania na bazie tej strony (czasem całe szablony) to jakoś nikogo to nie uraża w przeciwieństwie do wklejenia linku devil.

Co do edytora to proponuje uderzyć w linuxa (poszukaj sobie fajne filmy od niejakiego unknow na youtube.pl) i tam poszukać sobie takowego gdyż na dłuższą metę i tak nie uciekniesz od niego a ta wiedza na pewno nie pójdzie na marne. Ja osobiście używam tmux (program do dzielenia okna w konsoli) oraz vima, gdzie mam jednocześnie podgląd na vim'a, mysql oraz error loga z apacha.

Nie używaj phpmyadmin (zwłaszcza na początku) ponieważ pisanie z palca komend do sql też zaprocentuje (proponuje obejrzeć slide edga od Zelenta) może nie od razu ale później będziesz wymiatał zwłaszcza jak będzie miał do napisania zapytanie na kilka linijek, nie mówiąc o tym że jak obejrzysz sobie logi to jest jedno z najczęściej szukanych miejsc na serwerze przez osoby trzecie.

komentarz 14 grudnia 2016 przez maly Nałogowiec (37,190 p.)
Doskonale rozumiem o co Tobie chodzi jednak za bardzo wybiegasz w przyszłośc, najpierw trzeba załapać podstawy a dopiero potem myśleć o profesjonalnych rozwiązaniach.
OP pewnie i tak ugrzązł w Windowsie a biorąc pod uwagę dziecko, kobietę i "zajebistą" robotę którą ma, pewnie nie wiele czasu może poświęcić na naukę a Ty chcesz obciążyć go jeszcze nauką nowego systemu.

Jak już wspomniałem do nauki wystarczy sam php i dobre IDE(nie jakiś Notepad++, Notepad czy inny hexeditor).
komentarz 14 grudnia 2016 przez hoktaur Pasjonat (22,250 p.)
edycja 14 grudnia 2016 przez hoktaur

Nazywanie androida linuxem... LOL.

A na wiki napisali:

Android – system operacyjny z jądrem Linux dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety (tablety PC) i netbooki

więc własnie LOL!!!

Co ma zarządzanie serwerem do klepania kodu?

wszystko i nic ... żeby sobie zautomatyzować pewne rzeczy potrzebujesz trochę kodu naklepać, ale nie takie było pytanie

Zrobisz coś czego ja nie zrobię na windowsie?

wiec sam sobie odpowiedz... wink

Nie zrozumiałeś, nie chodzi o przesiadkę z Linuxa na Windowsa lub na odwrót ale w ogóle o zmianę systemu wyłącznie po to żeby popisać sobie w php.

Mi nie chodziło o przesiadkę na Linuxa ani o jego naukę nigdzie tego nie pisałem ale żeby się z nim już zaznajamiać bo prędzej czy później i tak będzie to potrzebował zwłaszcza że myśli o firmie może będzie chciał mieć hosting i co zrobi go na windowsie? Ja bym się na to nie pisał za drogi biznes zwłaszcza na początek. Z tym linuxem jest trochę hmm spróbuje ciebie parafrazować:

Nie mam czasu uczyć się języka angielskiego tylko po to żeby naklepać trochę kodu?

 A przyda się prędzej czy później ano na pewno choćby tylko dla tego że tak promowany na tym forum MDN w wersji .pl jest stary oni tam jeszcze według tekstu z linku głównej strony piszą że aktualną wersją HTML jest 4.xx (p.s. na wersje ang. też kiedyś zajrzę wink)

 

P.S. Do wszystkich:

Ja też zaczynałem dawno temu jeszcze na C64 pierwsze programy w Basic'u potem Asembler (pamiętam krążyła tak książka a zdobyć ją to cud, z mapą pamięci, była napisana na maszynie do pisania - tak mam ją do tej pory laugh), po jakimś czasie niestety ta technologia się zestarzała a z tego co robiłem już nie za wiele pamiętam, ale wiem że pod koniec miałem pierwszą sieć z sąsiadem po RS'ie a na niej napisany mój pierwszy czat miedzy 2 komputerami, gdzie wszyscy jeszcze o internecie to w Bajtku czytali (to były czasy). W końcu kupiłem pierwszego pierwszego PC trochę C i trochę Turbo Pascal a potem długo ... długo nic tylko praca praca i jak bym wcześniej nie pisał to praca winkno i Linux od RedHata chyba 6.0 tak jeszcze wtedy nie było Fedory a on był darmowy (ale to jak mi się chciało i miałem czas). Od jakiegoś 1,5 roku mnie natchnęło tak jak kolegę znalazłem fajną stronę (tak ta niedobra i zakazana na forum) i od tego czasu siedzę jak poj...... (ciii) i klepie w klawkę w każdej wolnej chwili więc wiem co kolega czuje, a dodam jeszcze że też ma żonę oraz dzieci i co mi to przeszkadza.......... .

Mimo że używałem do tej pory Linuxa do różnych celów to też się nie umiałem przekonać do VIM'a tylko odpowadał mi ten MC'kowy edytor (może dla tego że bardzo mi przypomina edytor to Turbo Pascala czy C z dawnych czasów - jeszcze pod DOS'em crying). Ale się przełamałem a wiem że nie było łatwo na początku. Teraz wiem że bardzo dobrze koloruje składnie i i jest wygodny jak się go skonfiguruje i ostatnio często się zastanawiam jak coś piszę w innym edytorze lub programie dlaczego kombinacja 'Esc :w' nie zapisuje pliku cool

Pozdro i niech wszyscy pamiętają że to co dobre dla mnie niekoniecznie będzie dla nich ... nich każdy podąża swoją ścieżką.

komentarz 14 grudnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
@maly Ja odnosiłem się do komentarza Boshiego, a nie do całego pytania.
komentarz 18 stycznia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Ja właśnie uczę się programować procesor 6502 (ten użyty w Commodore 64, Apple I, Apple II i Apple III) i jest to świetna zabawa. Tylko 3 rejestry (A - akumulator, i 2 adresowe X i Y), tylko 56 instrukcji i 13 trybów adresowych i dopiero teraz czuję że żyję i dopiero teraz wiem czym jest prawdziwe programowanie, a nie głupie wojenki w jakim systemie operacyjnym masz programować, że masz zainstalować NetBeans, że nie wspomnę o tym bezpłciowym dzisiejszym programowaniu, gdzie niedługo wykwalifikowane małpki będą to potrafiły robić. Mnie programowanie z dużych klocków duplo nie interesuje. To tylko moja opinia, ok, idźmy dalej...

Widzę, że wiele się tu nie zmieniło. Jeden zakłada temat i zadaje konkretne pytanie (w tym wypadku nie zadaje, co jest jeszcze lepsze), a w odpowiedzi dostaje odpowiedź że ma zmienić system operacyjny i zainstalować kombajnowy IDE NetBeans...

Dopiero się uczę programowania C64, ale zamierzam wystartować z kilkoma demami na Decrunch 2017 i to właśnie uważam za prawdziwą pasję programowania. Jeśli chodzi o naukę programowania to powinni właśnie na początku uczyć programowania procesora 6502, a nie HTML / CSS, bo to nie jest programowanie, a tworzenie stron nie ma z nim nic wspólnego (z programowaniem).

Dla chcących nauczyć się prawdziwego wolnego programowania gdzie potrafisz się cieszyć z każdej dupereli i fajnych różnych efektów graficznych i pokazując to innym (np. we Wrocławiu na Decrunchu, który odbywa się parę razy w roku) i im szczęki opadają pomimo, że to zrobiłeś np. na C64 i poznajesz tam dużo ciekawych prawdziwych pasjonatów, to polecam te strony:
http://skilldrick.github.io/easy6502/
http://dustlayer.com/tutorials

A tu samą stronę Decrunch:
https://decrunch.org/pl/

Co ja zrobiłem... Zabiłem całą zabawę. Kiedyś nie było Internetu, mało kto posiadał papierowe specyfikacje / dokumentacje i jedyna możliwość nauki programowania to odpalenie monitora, śledzenie pamięci komputera i analiza co każda instrukcja robi. Nauka na zasadzie inżynierii wstecznej. Wtedy była jeszcze ciekawsza przygoda. Ale jeśli chcesz uczyć się "programować" od HTML to też życzę powodzenia ;)

Grupa Quartet - współtwórcy demosceny w Polsce (wywiad na RetroKomp 2016):
https://www.youtube.com/watch?v=dYq4n7JAjo4

Dzięki nowym sztuczkom programistycznym dodającym nowe tryby graficzne na 8-bitowe Atari, napisano grę Wolfenstein 3D w 2010 roku pod ten właśnie komputer :D W czasach świetności tej gry, każdy posiadacz 8-bitowców zazdrościł PC’towcom tej gry. To pokazuje pełen niewykorzystany wcześniej potencjał 8-bitowców. Wcześniej technicznie nie było możliwości napisać gry 3D na 8-bit.
https://www.youtube.com/watch?v=Z3-J2-VeoH8

Pozdrawiam ;)
https://cdn.pbrd.co/images/nEYC9M908.png

komentarz 22 stycznia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
–2 głosów
odpowiedź 23 stycznia 2017 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
Aaa. To w ten sposób powstaje ta masa firm oferująca te pseudo usługi. Tanio, szybko, beznadziejnie.

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 512 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2017 w HTML i CSS przez kamilcss Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 566 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 495 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...