• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zdobywanie doświadczenia w praktyce - czym bawić się w komputerze

Object Storage Arubacloud
0 głosów
678 wizyt
pytanie zadane 5 grudnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez easytodo Mądrala (5,380 p.)
Witam,

planuję pójść na studia informatyczne, mam jakieś doświadczenie w programowaniu, ale jestem dosyć zielony w sprawach hardware'owych. Odkopałem mojego 11-letniego (!) kompa ze strychu, wymieniłem pastę termoprzewodzącą na procesorze i karcie graficznej, cały komputer odkurzyłem, dysk wyczyściłem, system wstaje w ~1 minutę.

Na tym komputerze chciałbym zdobyć trochę doświadczenia jeżeli chodzi o sprawy systemowe i sprzętowe, planuję pobawić się z overclockingiem, poszukuję sugestii, czego przydatnego można by na takim komputerze się nauczyć.

Jeżeli ktoś zna jakieś strony lub książki o takiej właśnie tematyce zabawy PC w celach edukacyjnych to bardzo prosiłbym o linki.

Pozdrawiam!

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 5 grudnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ja może troszkę nie na temat, ale jeśli się bawić w systemowe sprawy, to od starego rupka chyba wygodniej będzie użyć wirtualnej maszyny, wszystko masz na jednym kompie i w ogóle to bardzo wygodne rozwiązanie - polecam.

A jeśli chodzi o sprawy sprzętowe - no to cóż, tutaj faktycznie możesz się pobawić, ale pamiętaj że 11-letni komputer ma swoje lata i sprzętowo to może wyglądać całkiem inaczej niż na współczesnym sprzęcie.

W każdym razie życzę miłej zabawy :)

P.S.

Z tego co wiem to na studiach nie ma zwykle o hardware w takiej formie jak to jest w technikum.
1
komentarz 5 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Easytodo.Wpisujesz w googlach "Debian" i opis "problemu" jest tego tyle,że "strach linkować" :)

Polecam  www.dug.net.pl,spora kopalnia wiedzy w temacie Debian.

A na Naszym forum też sporo o Debianie (Ubuntu,Mint mają korzenie Debiana) :)
komentarz 5 grudnia 2016 przez easytodo Mądrala (5,380 p.)
Bardzo dziękuję Wam obu za poświęcony czas i porady, w ten weekend powalczę z Debianem i w razie pytań poszukam Was na IRC. Jeżeli coś ciekawego Wam jeszcze wpadnie do głowy to śmiało piszcie! :) Serdecznie pozdrawiam!
komentarz 5 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

ok. smiley

komentarz 5 grudnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Miłej pracy życzę :)
3
komentarz 5 grudnia 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

Och, Pentium IV, 1.5 GB RAM i GeForce FX5500... Czy Ty byłeś u mnie na strychu? laugh

+1 głos
odpowiedź 5 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Witam :)

Podoba mi się Twój zapał.

Szukaj kanałów z elektroniką,nie tylko dotyczących komputerów.Ważnymi są pojęcia natężenia,napięcia,mocy,czym mierzyć i jak mierzyć.Nie wiem jak stoisz z elektryką,trochę trzeba się z nią "poobijać".

Składanie 11 letniego kompa w formie zabawy,nauki jest wskazane i nawet może cieszyć :)

Wiem,ktoś może powiedzieć że to szkoda czasu i lepiej poświęcić go na kodowanie.

Jeśli znajdę linki które mogą Cię zainteresować,podeślę :)

Czego się można nauczyć przydatnego?Na przykład wykorzystania bardzo ograniczonych zasobów (w stosunku do obecnych maszynek)RAM,HDD instalacji systemu i optymalizowania tego dla największej możliwej wydajności ;)

Jako przykład,bawię się,piszę właśnie z kompa(starego Acera) już bez matrycy,baterii z 1GB RAM i potwornym dyskiem 120GB oraz zewnętrznym monitorem(własnoręcznie naprawionym,śmiga już 10lat bez zakłóceń) :)

Najlepszym systemem jest w tym momencie Debian(sprawdza się i żeby było ciekawiej "Stretch").Oczywiście laptop służy do oglądania filmików,przeglądania internetu,ogólnie nauki systemu,zabawy(niedawno odpaliłem na nim emulator fuse ZX-Spectrum i udało się znaleźć w necie grę Manic Miner,Boulder dash,nie do przejścia )

Co Ci mam powiedzieć techniczne ograniczenia starych maszyn,potrzebują ludzi z fantazjąsmiley pojęciem "dużo czasu" oraz cierpliwością.

Życzę Powodzenia :)

+1 głos
odpowiedź 5 grudnia 2016 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Cześć

Znalazłem kiedyś fantastyczny filmik, pewnie nie pamiętasz takiego sprzętu, a warto go poznać

https://www.youtube.com/watch?v=fbjYkPKRm-8
+1 głos
odpowiedź 6 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 83 wizyt
pytanie zadane 3 października 2023 w Sprzęt komputerowy przez hutsalo1998 Użytkownik (520 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 361 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 275 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...