• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

JAVA GUI- książka/ tutorial

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,604 wizyt
pytanie zadane 27 października 2016 w Java przez michal51995 Początkujący (380 p.)

Jaką książkę/ tutorial polecacie do nauki GUI w Javie? Docelowo interesuje mnie stworzenie gry 2d, więc chciałbym nauczyć się tworzyć grafikę oraz animacje.

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 października 2016 przez MichuDev Pasjonat (20,300 p.)

Warto wiedzieć, że są aż 3 standardowe biblioteki GUI w języku Java:

  • Java AWT (Abstract Window Toolkit) - najstarszy, dość rozbudowany, nie rozwijany projekt na którym bazują dwa nowsze. Największą wadą jest duża zależność od platformy (dużo kodu natywnego), co psuje słowa Sun Microsystems: "Write once, run evrywhere".
  • Java Swing, o wiele lepszy sposób na GUI, trochę nowsze, mniej zależne od platformy, nie jest również rozwijane. Szybciej osiągniesz ten sam efekt co w Java AWT, jednak musisz się sporo napisać. Przy okazji, ani Swing ani AWT nie rozwiązują problemu mieszania warstwy logiki i prezentacji.
  • Java FX - najnowsza biblioteka, dobrze rozwijana, posiada możliwość rozdzielenia warstwy prezentacji od warstwy widoku z użyciem języka FXML (tak naprawdę to xml ze zdefiniowanymi znacznikami), możliwość tworzenia GUI przez Drag & Drop z użyciem Scene Builder. Każda nowa aplikacja powinna tego używać jednak wiele z starych aplikacji używa Swinga. Nie można się jednak martwić, ponieważ wewnątrz aplikacji Swing można wyświetlać coś napisane z użyciem lepszej i nowszej technologi Java FX. Warto również wspomnieć o stylach w CSS (właściwości są lekko zmienione, używamy prefiksu -fx). 

Jeśli chodzi o JavaFX polecam w języku angielskim:  https://www.youtube.com/playlist?list=PL6gx4Cwl9DGBzfXLWLSYVy8EbTdpGbUIG.

Jeśli chodzi o Swing jacek96 podał poradnik. Warto również pamiętać by zacząć od zwykłych aplikacji okienkowych. Potem możesz robić gry. W przypadku gier raczej poszukałbym dobrej biblioteki / silnika lub zmieniłbym język (chyba, że chodzi o gry na androida).

0 głosów
odpowiedź 27 października 2016 przez jacek96 Nowicjusz (180 p.)
https://www.youtube.com/playlist?list=PL3298E3EB8CFDE9BA

Kurs dobry jeśli w ogóle nie pisałem GUI. Poznasz jak to wygląda, ale na dużo nie licz informacji.  

http://helion.pl/ksiazki/java-podstawy-wydanie-ix-cay-s-horstmann-gary-cornell,javpd9.html

Od 7 rozdziału jest GUI. bardzo dobra książka z niej się uczę. Jest jeszcze drugi tom tej książki. Dużo jest opisanych metod klas , wiec można traktować jako encyklopedie.

na gry nie licz szybko. Najpierw aplikacje okienkowe, później gry. Niestety tak jest zbudowany świat.
0 głosów
odpowiedź 31 października 2016 przez Dziobak Nowicjusz (140 p.)
Może nie jestem znawcą, kolega na dole wymienił znane mi GUI do Javy, a przynajmniej takie o których czytałem. Jedyne co chciałbym polecić jak chcesz mieć w formie multimedialnej i w dodatku jest po polsku to kanał na YT:
https://www.youtube.com/channel/UCGcv9m4ptp7aKkLqdgBz1FA/feed

W zasadzie to przerobiłem ten kurs i zaczynam co nieco pisać w Javie okienkowej, ale uważam że kurs tamten jest prowadzony w miarę rzetelnie (nie znalazłem błędów, ale to raczej nie moja działka na razie).
0 głosów
odpowiedź 31 października 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Do GUI polecam https://netbeans.org/  Zrobisz tam wszystko 50 razy szybciej i bez uczenia się.
0 głosów
odpowiedź 31 października 2016 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
GUI zostały wymienione ale jeśli chcesz robić grę to najlepiej w LibGDX

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 127 wizyt
pytanie zadane 28 czerwca 2020 w Java przez manager96 Bywalec (2,050 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 338 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2020 w Java przez zdridox Nowicjusz (210 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 508 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2018 w Java przez trebuhhh Użytkownik (740 p.)

92,596 zapytań

141,446 odpowiedzi

319,720 komentarzy

61,980 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...