• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk SSD do laptopa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
930 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
edycja 30 czerwca 2017

Witam

Jaki dysk SSD 250Gb do laptopa (2,5) polecisz?

Co sądzisz o tym?
https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx200-250gb-sata3-ct250mx200ssd1-712688/

Laptop Asus:

  • Procesor Intel® Core™ i7 3610QM
  • Intel® Chipset HM76
  • 2 x 8gb SO-DIMM 16 G SDRAM , DDR3 1600 MHz SDRAM
  • 17.3" 4:3 Szeroki kąt widzenia,/Full HD (1920x1080)/HD+ (1600x900) podświetlany diodami LED
  • grafika - NVIDIA® GeForce® GT 630M z 2GB DDR3
  • dysk - 750 GB /7200 obr./min 2.5" SATA Dual HDD
  • napęd DVD Super-Multi
  • Czytnik kart 3 formatów ( MMC/ SD/ MS Pro/ MS)
  • Kamera internetowa HD
  • Zintegrowana 802.11 b/g/n
    Wbudowany Bluetooth™ V4.0
    1000/100/10 Base T

Z góry dziękuję za pomoc.

1
komentarz 14 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
edycja 14 sierpnia 2016 przez zperkowski

1 x RJ45 LAN Jack dla LAN 

Pewnie powyższy opis został skopiowany z jakiejś strony, ale warto zaznaczyć, żebyś przypadkiem tego nie powtarzała, skoro nie masz pojęcia, które parametry są istotne przy wyborze dysku SSD.

Kabel internetowy ma wtyczkę RJ-45, a nie Jacka. Jacki to mają kable do sprzętu audio. Do tego trudno powiedzieć co autor miał na myśli pisząc, że gniazdo RJ-45 jest "dla LAN". 

750 GB 5400 obr./min/7200 obr./min 2.5" SATA Dual HDD

To ten dysk w końcu ma 5400 czy 7200 rpm? Czy "Dual HDD" dotyczy dwóch slotów na dyski i podana wielkość 750GB to wartość sumaryczna czy może masz w laptopie 2x 750GB - jeden dysk 7200, a drugi 5400? surprise 

komentarz 14 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Żadne nie są istotne z tych wymienionych ;)

ale warto zaznaczyć, żebyś przypadkiem tego nie powtarzał

powtarzała... ;)

komentarz 14 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
W życiu nie wymieniłbym dysku 750 GB HDD na 250GB SSD. Sam mam w swoim Maku dysk 512GB HDD i śmiga mi cały komputer wystarczająco aby nie wkładać do komputera mniejszego dysku.
1
komentarz 14 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)

@jpacanowski, dzięki za poprawienie. Edytowany

Co do pojemności to się zgodzę, ale co do szybkości to nie. Uważam, że gdy ktoś choć raz spróbuje SSD to nie wróci do HDD. A wyciągnięty dysk twardy można włożyć do kieszeni i używać jako dysk zewnętrzny, albo nawet zastąpić CD-ROM dodatkowym slotem na dysk i wtedy zarówno praktyczność, jak i pojemność nie ucierpi.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)

Biorąc jakikolwiek dysk SSD zauważysz dużą różnicę. Nie wiem do czego używasz komputera. Jeżeli nie masz żadnych specyficznych wymagań to ten dysk w zupełności starczy. To taka tania średnia półka. Mam dwa różne modele Cruciala (128GB i 512GB) i jestem zadowolony.

Jeżeli masz jakieś specyficzne wymagania to warto zajrzeć na ten test. Co prawda nie jest najświeższy, ale dzięki niemu ma się jakiś punkt odniesienia. 

A co do tego które parametry są ważne przy wyborze dysku to w zasadzie tylko procesor i na jakiej magistrali pracuje dysk twardy. Masz i7, więc procesor jest w zupełności wystarczający. SSD powinien być podłączony do SATA III, żeby dysk nie pracował wolniej niż potrafi. W specyfikacji Twojego chipsetu jest zapis, że SATA pracuje na poziomie 6.0Gbps, więc jest to SATA III. Można kupować. :)

komentarz 14 sierpnia 2016 przez niezalogowany
Chcę mieć dysk SSD na system a HDD na pliki mam mam możliwość podłączenia dwóch dysków 2,5 cala w lapku, nie chcę wymieniać HDD na SSD tylko mieć oba co razem da mi już 1TB plus szybkość. A kompa używam do programowania, tworzenia stron i grafiki.
komentarz 15 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
Tym lepiej dla Ciebie. Tak czy inaczej, bez formatowania się nie obejdzie. Powinnaś zrobić kopię wszystkich danych z HDD, włożyć SDD, zainstalować na nim system, sformatować HDD i przenieść pliki ponownie na HDD. Ja polecam jeszcze zrobić porządki w plikach przed formatem - sprawdzić co jest potrzebne, a co nie, poukładać wygodniej itd.
komentarz 15 sierpnia 2016 przez niezalogowany
A myślałam o daniu do serwisu, żeby oni to pro zrobili... od razu go wyczyszczą przetestują strawność a kobie tak czy inaczej zrobię zanim dam do serwisu, ale i tak będę ich prosić o to żeby danych nie stracić :) co myślisz o takim rozwiązaniu?
komentarz 15 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
W niektórych laptopach jest dedykowana zaślepka dla użytkownika do wymiany dysków i/lub pamięci RAM, żeby użytkownik nie musiał specjalnie wysyłać do serwisu. W moim Asusie taka właśnie jest. Podaj model laptopa to się sprawdzi. Wymiana dysku wcale nie jest skomplikowana.

A co do testowania sprawności laptopa to moim zdaniem nie ma to sensu. W podzespołach elektronicznych nie da się zastosować czegoś takiego jak "przegląd". Albo coś działa, albo nie. Nie można przewidzieć, że jakąś część należy w ciągu np. miesiąca wymienić (poza dyskiem twardym - S.M.A.R.T. i pamięcią - memtest, ale te testy można samemu przeprowadzić).

Inną rzeczą jest wyczyszczenie komputera z kurzu i ewentualna zmiana pasty termoprzewodzącej na procesorze i karcie graficznej. Stopień trudności w otworzeniu laptopa zależy od modelu, dlatego właśnie nazwa modelu jest potrzebna. W niektórych laptopach nawet śrubokręta nie potrzeba, żeby się dostać do dużej większości elementów komputera (np. HP Pavilion dm1), a w innych trzeba wykręcić ponad 20 śrubek i spędzić wiele czasu (np. MacBook 2008).
komentarz 15 sierpnia 2016 przez niezalogowany
Asus N76vm
komentarz 15 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)

Tak jak myślałem. Jest specjalna pokrywka do wymiany. 2 minuty roboty.

Tak to wygląda od wewnątrz.

A tutaj jest film. Wymianę zaczyna od 35 sekundy filmu, a kończy na 2:35 - dokładnie 2 minuty z komentarzem. Jedyne o czym musisz pamiętać to to, żeby nie zamontować dysku SSD do góry nogami w tej metalowej klatce. Inaczej złącze SATA nie będzie pasować oczywiście. ;) 

komentarz 15 sierpnia 2016 przez niezalogowany
Dziękuję, bardzo mi pomogłeś :)
komentarz 15 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
Nie ma za co. :)
0 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2016 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)
komentarz 21 sierpnia 2016 przez niezalogowany
dzięki wielkie, na pewno się przyda :)

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 539 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2016 w Sprzęt komputerowy przez Thisisnotarobot Początkujący (340 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 2,345 wizyt
pytanie zadane 23 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez SimonTop1 Użytkownik (620 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 4,277 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez kmarcin Użytkownik (590 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...