• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Przebudowa menu i stopki forum [ankieta]

Object Storage Arubacloud
+12 głosów
958 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
zamknięte 2 lipca 2016 przez Arkadiusz Waluk

Witajcie,
Dzisiaj przybywam z propozycjami zmian dotyczącymi górnego menu i stopki.

Wiele słyszałem głosów o tym, że w menu jest zbyt dużo zbędnych ikonek i osobiście jak najbardziej też tak uważam. Dlatego postanowiłem trochę przebudować menu. Kilka osób na IRC już o sugestię pytałem, ale jako że dużo osób przebywa tylko na forum (na IRC ciągle zapraszamy) to postanowiłem też tutaj zapytać o opinię i ewentualne sugestie.

Propozycja nowego wyglądu górnego menu forum:

(nie zwracajcie uwagi na brak awatara, będzie on normalnie na swoim miejscu)

Co się zmieniło? Można po prostu porównać to z aktualnym menu, ale dla jasności opiszę.

  • Usunąłem ikonki: Twój profil i Wiadomości – do profilu można się cały czas dostać klikając na nick w menu rozwijanym z awatara, do Wiadomości również z tego menu. Dlaczego przeniosłem tu wiadomości? A no bo dotyczą one tego zalogowanego użytkownika, dość logicznym wydaje się więc umieszczenie ich w menu dostępnym wyłącznie dla osoby zalogowanej.
  • Usunąłem ikonki: Zdobyte odznaki, Zasady punktacji, Ankiety – wydaje mi się (i z tego co wiem to nie tylko mi), że nie są to rzeczy na tyle ważne, aby musiały być umieszczone w głównym menu, innymi słowy: mało kto w to klikał. Do części z tych rzeczy link znajduje się w stopce, chciałbym też trochę zmodernizować FAQ i tam mogłyby się na pewno pojawić.
  • Zmieniłem ikonę Regulaminu – to sugestia użytkownika diablol. Być może rzeczywiście paragraf lepiej rzuca się w oczy i kojarzy z regulaminem.
  • Dodałem ikonę linkowni (ostatnia). To nowa rzecz jaką chcę dopiero zrealizować. Ma być to po prostu zbiór przydatnych i ciekawych linków, z podziałem na jakieś kategorie, np. wg języków programowania. Coś takiego mamy w tej chwili na naszym GitHubie, ale niestety mało kto o tym wie i ciężej do tego trafić niżby była dostępna podstrona zintegrowana z forum.
  • Zmieniłem kolejność ikon. Wydaje mi się, że teraz stanowią one pewne grupy, mniej więcej: Logo | Pytania | Użytkownicy | Zasady | Dodatki. Tego w żaden sposób nie widać i nie mam zamiaru w żaden sposób ich grupować, po prostu chciałem je w jakiejś sensownej kolejności ustawić.

Ze zmian już zrobionych to na tyle.
Mam też kilka rzeczy nad którymi jeszcze myślę:

  • Dodanie ikonki do pytań bez odpowiedzi (ta podstrona). Kiedyś była, jednak przy ostatnich zmianach została usunięta. Nie wiem na ile była potrzebna w menu, osobiście z niej nie korzystałem.
  • Czy zostawić tą zmienioną ikonkę dla Regulaminu? Może jednak aktualna (przedstawiająca sędzię) jest lepsza?
  • Może jakoś inaczej ułożyć całe menu? W chwili obecnej wszystko jest do lewej, próbowałem innych kombinacji, ale nie wyglądało to zbyt dobrze. Próbowałem nawet idąc za czyjąś sugestią podzielić ikonki na pół i umieścić je po lewej i prawej stronie, a w środku wstawić logo – też jednak jakoś to chyba nie pasowało.

Być może pojawią się głosy, że wszystkie ikonki są do wymiany. Od razu odpowiadam: te ikonki funkcjonują już od dłuższego czasu i nie chcę robić kolejnej rewolucji czyli całkowitej zmiany. Chcę je tylko uporządkować, tak aby było przejrzyściej, czytelniej i wygodniej.

Proszę też o wzięcie pod uwagę jednej rzeczy, i powiedzmy to sobie szczerze. Nigdy nie dojdziemy do stanu, aby menu i ikonki podobały się w całości wszystkim użytkownikom forum. Dlatego chciałbym tym pytaniem zebrać ogólnie opinię i prosić o wyrozumiałość.

Załączam więc poniżej krótką ankietę i prosiłbym o zaznaczenie jednej z odpowiedzi.
Jeśli zaznaczasz opcję "Nowe menu jest okej, zrobiłbym tylko małą zmianę" lub "Nowe menu wcale mi się nie podoba" to naprawdę fajnie byłoby, gdybyś w odpowiedzi/komentarzu wyjaśnił co Ci się nie podoba – może uda się to dzięki Twojej sugestii poprawić i osiągniemy lepszy efekt.

 

Małe zmiany zaszły jeszcze w stopce. Konkretniej mówiąc zmieniłem kilka linków w sekcji „Polecane miejsca w sieci”. Wygląda to tak:

a nowe linki to:

Tutaj myślę, że nie ma nad czym wiele rozmyślać, chciałem po prostu, aby pojawiły się tu linki, które bardziej dotyczą samego forum, a mało kto o nich wie – np. nasz zespół na GitHubie czy darmowy shell dla użytkowników naszego forum. Reszta pozostała z tych które były, nie wiem po prostu co więcej można by było tu umieścić. Jestem otwarty na propozycję umieszczenia tam jeszcze innych dodatkowych linków, ale muszą to być rzeczy potencjalnie przydatne dla całego ogółu forum – zareklamowanie swojej prywatnej strony więc odpada :)

 

To by było wszystko. Proszę o głos w ankiecie dotyczącej menu i o zgłaszanie ewentualnych sugestii czy to do menu czy stopki. Nikomu nie mogę obiecać, że jego propozycja zostanie spełniona, ale mogę obiecać, że z każdą sugestią się zapoznam i dokładnie przemyślę.

Nie podałem jeszcze terminu trwania tej ankiety. Załóżmy, że będzie to do najbliższej środy wieczór (29.06.2016 23:59) - myślę, że każdy kto będzie chciał zdąży oddać spokojnie głos, a później ankietę zamknę, aby już niepotrzebnie nie oddawać głosów.

Możliwe odpowiedzi:
Nowe menu jest dobre (49 głosów, 83%)
Nowe menu jest okej, zrobił(a)bym tylko małą zmianę (4 głosów, 7%)
Nowe menu wcale mi się nie podoba (6 głosów, 10%)
Ankieta zamknięta
komentarz zamknięcia: Zmiany wprowadzone :)
1
komentarz 26 czerwca 2016 przez niezalogowany
Hmm, aż chce się rzec "w końcu"; o wersji alfa tych zmian gadaliśmy jeszcze z miesiąc temu chyba? :P
komentarz 26 czerwca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Fakt, niby nic dużego, ale jakoś nie mogłem się zebrać, żeby to skończyć. Ale jest ;)

Pamiętam Szymonie, że dużo miałeś co do tego sugestii, jeśli więc coś jeszcze masz to śmiało.

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2016 przez MetRiko Nałogowiec (37,110 p.)
Jedyna rzecz jaką bym zmienił to chyba ikonka paragrafu.. Według mnie troszeczkę odstaje od reszty, składa się tylko z jednego koloru (gdzie reszta zawiera w sobie min. dwa) + zbyt wtapia się w tło (a przecież regulamin jest jedna z najważniejszych rzeczy, więc dostęp do niego powinien być bardziej widoczny). Reszta bardzo mi się podoba : )
1
komentarz 26 czerwca 2016 przez Hubert Murawski Stary wyjadacz (11,990 p.)

Arkadiuszu on dobrze prawi yes

komentarz 26 czerwca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Rozumiem, poczekam jeszcze na więcej opinii od innych. Ta ikonka de facto jest z tego samego kompletu, z którego są pozostałe - Icons8 > Color.

Jaką byście sugerowali w takim razie? Ta, która jest obecnie się nadaje? 

komentarz 26 czerwca 2016 przez Hubert Murawski Stary wyjadacz (11,990 p.)
http://prntscr.com/ble3mp ? Chociaż może nie, nie wiem ale ta ikona, którą prezentujesz jest mało widoczna. Może jej kolor zmienić po prostu?
komentarz 26 czerwca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Książka odpada, już obok mamy ikonę książki - dwie prawie takie same za łatwo by się myliły.

W takim razie... jaki proponujesz kolor? ;)
komentarz 27 czerwca 2016 przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)
Moze jakas retro obwodka? A no i moze logo dopasowac do reszty by bylo dobrze? Wiem ze moze to byc kwestia przyzwyczajenia ale to 3d sie gryzie. Chyba ze jest juz zmienione a ja musze cache odswiezyc.
1
komentarz 27 czerwca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

@Niespecjalny myślę, że żadnej zmiany logo już nie będzie. Nie ja je projektowałem, nie ja je załatwiałem. Takie logo zostało przygotowane w uzgodnieniach z Mirosławem i to jest oficjalne logo Pasji informatyki, tak więc jakakolwiek zmiana raczej odpada - i dlatego, że dziwnym byłoby, aby w serwisie pasja-informatyki.pl pojawiło się inne logo (a działamy przecież pod jednym szyldem), i dlatego, że nie wiem nawet na ile możemy modyfikować to logo.

@CzikaCarry wolałbym jednak, aby wszystkie ikonki były z jednego pakietu, czyli tak jak podałem wyżej Icon8/Color - nie chcę po prostu mieszać zupełnie różnych ikonek żeby to jakoś trzymało się kupy ;)

+2 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Jest dobrze. :) W sensie - zmieniona wersja. ;) Co do ikony dla Regulaminu - możnaby wypracować kompromis i połączyć książkę z symbolem paragrafu, jeśli rzeczywiście się ludziom nie podoba. Jak dla mnie jest okej.
komentarz 26 czerwca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Szczerze mówiąc to żadnej książki już bym nie dawał - skoro mamy jedną i nie ma konieczności, aby dodać kolejną to nie widzę sensu ;)

Może tak jak zasugerował wyżej @Hubert Murawski zmiana koloru tej ikonki na jakiś bardziej wyróżniający się kolor by pomogła? No nie wiem, poczekam jeszcze na opinię innych.
komentarz 26 czerwca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

Być może, jakby zmienić kolor na kontrastowy do niebieskiego, pomogłoby. Na przykład czerwony.

A może coś takiego?

komentarz 26 czerwca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Czerwony z kolei nie wiem czy nie za ostry, nie chcę też, aby to tak biło po oczach, ale jakiś jaśniejszy czemu nie.

(https://img.waluk.pl/ddd863) Twoja propozycja też wygląda całkiem fajnie, nie trafiłem wcześniej na tą ikonkę.

2
komentarz 27 czerwca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

Mam w sumie jeszcze jedną sugestię, która wpadła mi do głowy, kiedy zacząłem się zastanawiać, do czego właściwie prowadzi link z książką. Otwarta książka sugeruje jakąś szczególną treść, jak właśnie regulamin. Czemu by nie dać jako oznaczenie polecanych książek... wizerunku książek lub półki z książkami?

komentarz 27 czerwca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Osobiście i aktualna ikona książki wydaje mi się w porządku - czy otwarta czy nie, to wiadomo, że chodzi o książkę, w miarę jasny przekaz. Ale dzięki, jeszcze i to przemyślę.
1
komentarz 27 czerwca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Dla mnie oczywiste jest, że czytelniejszą ikonografiką dla listy książek jest ikonografika z różnymi książkami, niż z jedną. Ale to jest tylko moja sugestia. Subiektywna, oczywiście. :)
komentarz 27 czerwca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Rozumiem ;) Liczę na to, że może ktoś jeszcze powie co o tym myśli, jeśli nie to będę musiał sam podejmować ostateczną decyzję. Przynajmniej do środy wieczór jest czas, także spokojnie.
komentarz 30 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Półka z książkami :)
1
komentarz 3 lipca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Efekt finalny jest świetny. :)
komentarz 3 lipca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Fajnie, że się podoba ;)
0 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
"Jestem za, a nawet przeciw" ~TW "Bolek"
komentarz 26 czerwca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Po głosach widzę, że na chwilę obecną (5 głosów) wszyscy są za. Cieszę się, że udało mi się zrobić menu, które podoba się innym ;)
komentarz 26 czerwca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Szczerze to nie zauważyłem wielkiej różnicy w menu, ale zawsze to parę ikonek mniej do przeszukania aby znaleźć tą jedną właściwą:D
komentarz 26 czerwca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Wielkiej różnicy nie ma i też wielkiej różnicy robić nie chcę. Chciałem po prostu - tak jak napisałem - uporządkować to co było. Było sporo niepotrzebnych ikonek, z których właściwie się nie korzystało.
komentarz 27 czerwca 2016 przez Prochnowy Obywatel (1,020 p.)
Mnie sie podoba pomysł z ikonką do pytań bez odpowiedzi , można dzięki temu sprawdzać własne umiejętności odpowiadając na trudne pytania . A co do ikonek z menu głównego to napewno trzeba je skrócić i wydaje mi się że jak by wszystkie były nowe (na przykład w złotej oprawie ) to odżywiło by to troche strone ...
0 głosów
odpowiedź 29 czerwca 2016 przez Protekton123 Użytkownik (700 p.)

Taka szybka propozycja na dodanie właściwości sticky do diva o klasie: "qa-sidepanel". Jest to: wyszukiwarka, ilość pytań przeglądających itd oraz Główne kategorie pytań. 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 283 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2018 w Sprawy forum przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 197 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2016 w Sprawy forum przez SmerfKomandos Użytkownik (510 p.)
+22 głosów
7 odpowiedzi 1,250 wizyt
pytanie zadane 26 października 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...