• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Dostęp do obiektu, Borland Builder, C++

Object Storage Arubacloud
0 głosów
342 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2016 w C i C++ przez lukas090894 Nowicjusz (200 p.)
zamknięte 2 czerwca 2016 przez lukas090894

Cześć, jestem tutaj nowy i nie ukrywam, że założyłem konto na tym forum bo napotkałem problem z programem, prosiłbym jednakże o wyrozumiałość Smile 
Do rzeczy: pisze grę na zaliczenie w borlandzie, mam 3 główne klasy abstrakcyjne: Lokalizacja, Postać i Przedmiot. Mam je rozdzielone na .cpp i .h, inkluduje w głównym pliku (Unit1.cpp) tylko pliki .cpp. Mam taki problem, że jeśli stworzę obiekt w tym pliku Unit1.h, np. tak 
Postac* gracz=new Postac(); 
to nie mam do niego dostępu w klasie np. Lokalizacja. Próbowałem z "extern", próbowałem też stworzyć ten obiekt w pliku Postac.h i nadal to samo. Próbowałem inkludować do pliku Lokalizacja.h plik Postac.cpp, ale dostaję błąd "multiple declaration". 
Rozwiązanie tego problemu jest pewnie banalne, ale ja już nie wymyślę nic więcej. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Smile

komentarz zamknięcia: otrzymałem rozwiązanie problemu

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 2 czerwca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
wybrane 2 czerwca 2016 przez lukas090894
 
Najlepsza

inkluduje w głównym pliku (Unit1.cpp) tylko pliki .cpp. Mam taki problem, że jeśli stworzę obiekt w tym pliku Unit1.h

Wow. Całkiem ciekawie sobie poczynasz. Includuje się pliki nagłówkowe (hpp), a obiekty tworzy w plikach cpp. W nagłówkach możesz w najgorszym razie zadeklarować obiekt z łączeniem zewnętrznym (extern), ale i tak gdzieś w którymś pliku cpp musisz go zdefiniować.

Rozumiem, że tag "C" to pomyłka? ;)

komentarz 2 czerwca 2016 przez lukas090894 Nowicjusz (200 p.)
Działa :D Serdecznie dziękuję :) cały czas uświadamiam sobie, że programowanie to nie taka prosta sprawa :) jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)
P.S. tak, ten tag to pomyłka :)

(temat do zamknięcia)
komentarz 2 czerwca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Na zdrowie. :) Temat zazwyczaj zamyka autor wątku, ale widzę że już zamknięty. Tag poprawiłem.

Pozdrawiam również i życzę miłego dnia.
0 głosów
odpowiedź 1 czerwca 2016 przez Maniutek Użytkownik (520 p.)
Ja też w zasadzie jestem żółtodziobem, ale próbowałbym zaprzyjaźnić klasy albo funkcje ze sobą.

Pozdrawiam.
komentarz 1 czerwca 2016 przez lukas090894 Nowicjusz (200 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Próbowałem teraz zaprzyjaźniać, nadal nic z tego. Wydaje mi się, że problem leży gdzieś w linkowaniu plików, tylko nie wiem gdzie i jak to rozwiązać.
0 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2016 przez Maniutek Użytkownik (520 p.)
Mogę się mylić, ale raczej to nie linkowanie ponieważ dostałbyś błąd o braku deklaracji czy coś w tym stylu. Moim zdaniem to określenie dostępu do obiektu (public, private, protected). Jeżeli jeszcze nie widziałeś to polecam kurs p. Mirka Zelenta "Obiektowy c++" na YT.

Pozdrawiam, Mariusz.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 282 wizyt
–1 głos
0 odpowiedzi 157 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 588 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2018 w C i C++ przez kingkushlee Gaduła (3,960 p.)

92,615 zapytań

141,465 odpowiedzi

319,781 komentarzy

61,997 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...