• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Common lisp - do czego służy?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
846 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2016 w C i C++ przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Mógłby mi ktoś przybliżyć do czego służy język common lisp? Podobno wykorzystuje go NASA.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 8 lipca 2016 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
wybrane 17 października 2018 przez Eliro
 
Najlepsza

Można by się rozpisywać godzinami nad potęgą Lispa, która nie słabnie ani na chwilę, nad jego możliwościami i sposobem wykorzystania jego ogromnych zalet w świecie nauki (bo jest to język wykorzystywany głównie przez naukowców w dużej mierze do tworzenia AI). Zamiast tego wkleję link w którym profesor Schafmeister postara się przybliżyć Ci, mam nadzieję odpowiedz na twoje pytanie. Pozdrawiam. https://www.youtube.com/watch?v=8X69_42Mj-g&index=11&list=LLuDsdJmyXgkXJQNynVw5_XA 

–1 głos
odpowiedź 19 kwietnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 11 czerwca 2017 przez jpacanowski

Common Lisp to dialekt języka Lisp. Makra, spójność... to potęga tego języka.

Tu masz wprowadzenie do języka:
http://4programmers.net/Common_Lisp/Wprowadzenie_do_j%C4%99zyka_Common_Lisp

komentarz 19 kwietnia 2016 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
A po ludzku? Swoimi słowami, a nie z wikipedii by się nie dało?
komentarz 19 kwietnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Musisz najpierw poczytać czym są funkcyjne języki programowania. Tam nie ma pętli, zmiennych itp.
komentarz 11 czerwca 2017 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
edycja 11 czerwca 2017 przez Chess

Musisz najpierw poczytać czym są funkcyjne języki programowania. Tam nie ma pętli, zmiennych itp.

Przepraszam za "odkop", ale to o czym pisze @jpacanowski to są kompletne bzdury!

W Common Lisp'ie są pętle, zmienne, itp. Nie wiem jak jest w innych językach funkcyjnych, ale te konstrukcje języka też tam zapewne występują, tylko są napisane inaczej składniowo. Chyba, że jest to język "zabawka", typu brainfuck, czy inne.

Przykładowa pętla w Common Lisp:

(loop for n from 1 to 10 collect n)

Wypisze:

(1 2 3 4 5 6 7 8 9 10)

Przykład użycia zmiennej w Common Lisp:

(defparameter *a* 50)

Po wpisaniu *a*, pojawi się:

50

Proste dodawanie za pomocą zmiennej *a*:

(+ *a* 40)

Wyrzuci:

90

Doc.: http://www.lispworks.com/documentation/HyperSpec/Body/m_loop.htm

Doc.: http://www.lispworks.com/documentation/HyperSpec/Body/m_defpar.htm

komentarz 11 czerwca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

A więc, jeszcze raz... radzę przeczytać to co napisałem...

Musisz najpierw poczytać czym są funkcyjne języki programowania. Tam nie ma pętli, zmiennych itp.

A ty tu wyjeżdżasz z pętlami, zmiennymi i przykładami kodu. Udowodniłeś tylko, że Common Lisp nie jest językiem funkcyjnym, a językiem wieloparadygmatowym. Językiem funkcyjnym jest np. Haskell... Po drugie, ta wypowiedź nie dotyczyła Common Lispa.

Nie wiem jak jest w innych językach funkcyjnych, ale te konstrukcje języka też tam zapewne występują, tylko są napisane inaczej składniowo. Chyba, że jest to język "zabawka", typu brainfuck, czy inne.

Może napiszesz, że Haskell to język zabawka pokroju Brainfuck... ? ;D

Sam podałem link do tutorialu języka Common Lisp, więc nie musisz krzyczeć, że w tym języku są pętle oraz zmienne.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 163 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 342 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2023 w Inne języki przez prutprut Początkujący (370 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 418 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...