• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przemówienia i inne publiczne wystąpienia

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
3,458 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2015 w Offtop przez Daniel Mazur Obywatel (1,160 p.)

Witam Koderską Społeczność,

Otóż jestem introwertykiem i nie specjalnie lubie występować publicznie oraz konstruować zawiłe odpowiedzi, a tego wymaga ode mnie (i reszty klasy) moja nauczycielka jezyka polskiego. Czy mógłbym liczyć na waszą pomoc w nawet jakimś wstępnym skonstuowaniu wypowiedzi ustej w postaci rozprawki na taki temat:

Czemu służą ukazane w kulturze obrazy idealnego świata? Odpowiedz, odwołując się do fragmentu powieści "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacego Krasickiego oraz innych tekstów kultury.

    "Osada, w której zostawałem, miała stu dwudziestu gospodarzów; każdy z nich miał dom, pole i ogród, wszystko pod równym wymiarem. Najwięcej dzieci rodzicom służyli, lubo mieli innych obojej płci domowników, ale w odzieży i wygodzie żadnej nie było między nimi różnicy. Nie znać było najmniejszej podłości w czeladzi; panowie nie patrzyli się na nichsurowym okiem, dopieroż kar bolesnych albo obelżywych podobieństwa nawet nie przestrzegłem. Wzrost obywatelów był mierny, twarze wesołe, cera zdrowa [...].

     Kraj ten zewsząd był morzem oblany i całej wyspy powszechne nazwisko Nipu. Język narodu dość łatwy, ale nieobfity: żeby im wytłumaczyć skutki i produkcje kunsztów naszych zbytkowych musiałem czynić opisy dokładne i dobieraćpodobieństw. Nie masz u Nipuanów słów wyrażających kłamstwo, kradzież, zdradę, podchlebstwo. Terminów prawnych nie znają. Choroby nie mają szczególnych nazwisk; ale też ani dworaków, ani jurystów, ani doktorów nie masz. [...]

     Dzień cały bawiliśmy się na tym miejscu w domu owego starca, od którego wziąwszy Xaoo cząstkę zboża osadzie swojej należącego udał się ku domom. W drodze wziął pochop roztrząsać sposoby rozmaite rządów naszych.

     - My nie znamy - mówił - tego, co wy nazywacie monarchią, arystokracją, demokracją, oligarchią etc. W zgromadzeniu naszym nie masz żadnej innej zwierzchności politycznej prócz naturalnej rodziców nad dziećmi. Okoliczności wychodzące nad zamiar szczególnych familii ugodnymi sposoby - radą, nie przemocą - przez starszych uspokojone i rozrządzone bywają. Człowiek jednakowo z drugim człowiekiem rodzący się nie może, a przynajmniej nie powinien by sobie przywłaszczać zwierzchności nad nim; wszyscy są równi. Skoro zaś są złączeni w towarzystwo, natenczas toż samo towarzystwo, pozwala dla dobra swojego w niektórych okolicznościach niejakiej nad szczególnymi - albo zgromadzeniu, albo niektórym z zgromadzenia - zwierzchności."

Liczę na zrozumienie i w miarę szybką pomoc.

 

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 23 kwietnia 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
wybrane 23 kwietnia 2015 przez Daniel Mazur
 
Najlepsza
Napisz sobie wszystko na kartce, tzn. całą tą twoją wypowiedź, dodatkowo zrób do tego na jednej kartce coś w rodzaju planu co będziesz omawiał, możesz tam również zapisać najważniejsze zagadnienia, które chcesz poruszyć a nie chcesz przypadkiem ich pominąć. Na starej maturce (tej z tamtego roku oraz w tym dla techników) do prezentacji maturalnej można było mieć pomocnicze materiały w postaci kartki A4 - mogłeś zapisać tam wszystko co pomogłoby ci w przeprowadzenia twojego wystąpienia - dlatego najlepiej było wypisać wszystkie zagadnienia wypunktowane z krótkimi opisami, czy słowami kluczowymi.

W twojej wypowiedzi również możesz tak zrobić, posiadanie kartki i sprawnie z niej korzystanie nie powinno nikomu przeszkodzić, a tym bardziej powinna być możliwość posiadania takiej pomocy.

Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej jest po prostu "wiedzieć" co chcesz przekazać, a to możesz osiągnąć poprzez często czytanie, powtarzanie i prezentowanie już wcześniej ułożonej wypowiedzi, możesz nawet nauczyć się jej na pamięć, ale w taki sposób abyś mógł w razie czego wtrącać własne, dodatkowe uhmmm słowa, zdania.

Co do występowania publicznie to praktycznie większość ludzi tego nie lubi, jednak gdy zaczniesz mówić to później ten stres o dziwo mija, ja tak miałem na ustnej z polskiego, wiadomo stres był spory, ale gdy zacząłem prezentacje to dosłownie w kilka sekund stres mi minął, wiedziałem co chce przekazać i w dodatku idealnie zmieściłem się w przeznaczonym czasie co było dość istotne.

Tyle co mogę ci podpowiedzieć, przede wszystkim najważniejsze jest opracowanie wypowiedzi i czytanie oraz powtarzanie. Jeśli chcesz to możesz jeszcze prezentować przed lustrem, ponoć pomoga choć uważam, że nie jest to aż tak konieczne. Zauważ, że twoje przemówienie wcale nie musi być perfekcyjnie, nauczyciel a tym prędzej klasa (wątpie aby nawet wymagała od ciebie czegoś) nie będzie wymagać od ciebie prezentacji na miarę wybitnego mówcy, prezentera dlatego nie przejmuj się aż tak bardzo, bo gdybyś zaczął to jeszcze musiałbyś zapanować nad poprawną mową ciała, to już w ogóle zupełnie inna kwestia, choć również istotna.
+1 głos
odpowiedź 22 kwietnia 2015 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Polecam wypowiedzieć się o pierwszym akapicie w miarę zwięźle go skrócić i opowiedzieć o obywatelach itd. Przejść do drógiego mówiąc o czym mówisz, gdzie się znajdujesz co opisujesz jaki akapit, dokładnie zapamiętaj co w jakim akapicie się znajduje aby było wiadomo gdzie jesteś i powodzenia z 3 i 4 akapitem, sory za miszmasz mojej wypowiedzi. Pozdrawiam Piotr.
komentarz 22 kwietnia 2015 przez Daniel Mazur Obywatel (1,160 p.)
Dzieki za pomoc. Jako "inne teksty kultury" postanowiłem dobrać "Przedwiośnie" S. Żeromskiego i wizje szklanych domów (idealne czyste i nowoczesne) jako przeciwieństwo zniszczonej wojnom Polski oraz kobiecą utopie z "Seksmisji", która ukazuje jak nasz rzeczywisty świat daje nam wolność i jakie skutki przyniesie kłamstwo.
0 głosów
odpowiedź 23 kwietnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Moźesz każdy fragment opisać własnymi słowami, jednak ten język w którym jest napisany ten tekst będzie w tym trochę przeszkadzał :P ale cóż zrobić, przez polski trzeba jakoś przebrnąć

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 159 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 254 wizyt
pytanie zadane 22 grudnia 2022 w Python przez lucy321 Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 243 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,663 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...