• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Front-end a JavaScript. Konieczność?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
990 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Yoyodin Nowicjusz (140 p.)
Witajcie, mam pytanie dla osób obracających się w branży IT. Czy pisanie skryptów w JavaScript jest konieczne w pracy początkującego frontendowca? Czy może wystarczy umiejętność wykorzystania gotowych skryptów, ich wyboru, podpięcia? Mam smykałkę do tworzenia stron, pomysły na fajne layouty, po kilku miesiącach nauki swobodnie poruszam się w HTML i CSS, znane są mi także możliwości języka JavaScript, jQuery, mogę być ze wszystkim na bieżąco, ale czy do pracy w branży muszę posiadać umiejętność pisania tych skryptów? Mówiąc prosto, kodowanie w JS odebrało mi radość z tworzenia stron. Jest to moja "dodatkowa" praca, pasja, ale moja pasja kończy się tam gdzie zaczyna się samodzielne kombinowanie ze skryptami. Jak to jest w pracy?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 13 kwietnia 2016 przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)
W dzisiejszych czasach bez umiejetnosci posugiwania sie js duzo nie zdzialasz. To nie oznacza ze non stop musisz pisac w nim kody. Jezeli sie nie myle bootstrap bedzie twoim ratunkiem :)
2
komentarz 13 kwietnia 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Mylisz się ;) Bootstrap pomoże w wykonaniu strony responsywnej, w JS nie za bardzo.
komentarz 13 kwietnia 2016 przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)
A to http://getbootstrap.com/javascript/ ? Z tego co wyczytalem to ma on tez troche js w sobie :)
komentarz 13 kwietnia 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Oczywiście, że tak - BS wspomaga się jquery, ale nie na takim poziomie, aby odwalić robotę, jaką mamy do zrobienia w zachowaniu strony WWW. Za pomocą dostępnych narzędzi w BSie nie napiszesz chyba jakiejś aplikacji ;)
komentarz 13 kwietnia 2016 przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)
"Czy pisanie skryptów w JavaScript jest konieczne w pracy początkującego frontendowca?" Chyba poczatkujacy ci aplikacji nie napisze ;)
0 głosów
odpowiedź 13 kwietnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Z tym JavaScriptem to zależy... sporo mam zleceń jako podwykonawca i jak napiszę własny kod w JS i próbuję tylko pokazać jak ładny mi wyszedł kod to po sekundzie tylko słyszę coś w stylu, że nie mam cwaniaczyć, kombinować i że mam używać gotowców i nie odkrywać kół na nowo. W agencji WWW na stażu to samo ciągle słyszałem ;)

Dotąd mi wystarcza HTML5 & CSS3, Wordpress, ale idę powoli w stronę PHP7 i w wolnych chwilach projektuję własny CMS.

W skrócie: da się żyć bez JS, i jest bardzo dużo gotowców w jQuery, ja jednak we własnym zakresie rozwijam się w tym języku, mam nawet na koncie WebOS w HTML5 / CSS3 / JS.
1
komentarz 13 kwietnia 2016 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Skąd ja to znam xDD.
komentarz 13 kwietnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Aha, nie używam żadnych Bootstrapów ;)
komentarz 14 kwietnia 2016 przez _Kobra Obywatel (1,270 p.)
Przenieś się do jakiejś bardziej innowacyjnej firmy, gdzie kierownictwo / zarząd rozumie ambitniejsze podejście.
0 głosów
odpowiedź 13 kwietnia 2016 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
To zależy, jak napisali Ci poniżej jest mnóstwo gotowców w jQuery, ale z gotowcami jest tak, że potem strony wygladają bardzo podobnie (tego z BOOTSTRAPA, wyczuwam na kilometr), z drugiej strony możesz spotkać złożonymi animacjami np: w banerze w których delay-time w CSS nie wystarcza. Z trzeciej strony, ktoś będzie Ci kazał, napisać kawałek asynchronicznego kodu lub pseudo-gierki. Tu jest dużo możliwości. Bo sam frontEnd, to już nie tylko frontEnd z tej strony jakiej znamy, ale też backEnd FrontEndowy, mobile APP, AJAXsy etc.. Ale to czego będzie wymagać firma, zależy od jej profilu. Co nie zmienia faktu , że warto znać najlepiej w tej czystej postaci i w tej w framework-ach. Niektóre rzeczy jest łatwiej napisać w natywnym JS (nie mylić z platformą nativeJS), a niektóre w frameworkach like jQuery.
komentarz 13 kwietnia 2016 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Możesz powiedzieć co masz na myśli pisząc backend frontendowy? Czy chodzi Ci o middleend?

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 119 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 187 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 144 wizyt

92,583 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,669 komentarzy

61,966 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...