• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co to jest API?

Object Storage Arubacloud
+18 głosów
93,207 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2015 w Inne języki przez p(sychi)atryk Obywatel (1,110 p.)
Mógłby ktoś wytłumaczyć dobrze co to jest API? Najlepiej korzystając z taksonomi Blooma :).

4 odpowiedzi

+54 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez Harsay Pasjonat (23,640 p.)
wybrane 2 listopada 2020 przez ScriptyChris
 
Najlepsza

API - Application Programming Interface (ang. Interfejs Programowania Aplikacji) - Pozwala na komunikowanie się aplikacji między sobą (np. twojego programu z systemem operacyjnym). Zdefiniowane jest na poziomie kodu źródłowego (np. biblioteka dla danego języka programowania). Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów (np. funkcji w bibliotece)struktur danych (np. co zawiera dana tablica)klas obiektów (definiują obiekt w j. programowania) i wymaganych protokołów komunikacyjnych (np. http).

Na chłopski rozum można powiedzieć, że API pozwala na korzystanie z funkcjonalności udostępnianych przez inną aplikację w twojej aplikacji. Przykładem jest Windows API, które pozwala na tworzenie aplikacji korzystających z możliwości, które oferuje Windows (np. w C++ możesz otworzyć okno za pomocą funkcji zdefiniowanej przez API). Gdy grałeś w gry to zapewne obiła się tobie o uszy nazwa DirectX lub OpenGL. To są biblioteki, dzięki którym można tworzyć aplikacje 2D i 3D w językach programowania, a one już standardowo komunikują się z kartą graficzną. Jest to duże ułatwienie, ponieważ API jakim jest DirectX i OpenGL pozwala na jednakowe pisanie programów pod różne karty graficzne (producenci muszą się dostosować).

API często ma zastosowanie w aplikacjach sieciowych. Prostym przykładem może być pobieranie tweetów z twittera za pomocą Twitter API. W swoim programie piszesz zapytanie HTTP na odpowiedni adres i otrzymujesz upragnione tweety danej osoby.

API jest ogólnie świetną sprawą, ponieważ pozwala na ujednolicenie rozwiązywania problemów przez co mogą powstawać społeczności, które będą ulepszać już powstałe koło i pomagać innym, chcącym zrozumieć działanie tego koła.

 

komentarz 5 kwietnia 2015 przez Virzen Użytkownik (760 p.)
Sadzę, że ta odpowiedź wyczerpuje temat i powinna zostać oznaczona jako najlepsza.
+7 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez Qhoros Mądrala (7,110 p.)
API to najprosciej rzecz ujmując sposób komunikacji pomiędzy witrynami. Jeżeli masz do "przemielenia" sporą ilość danych, to wchodzenie raz czy dwa razy dziennie na dany serwer i ściąganie danych ręcznie jest dość problematyczne. Tu API wychodzi nam na przeciw. Duże serwisy udostępniają swoje API wraz z dokumentacją. Jeżeli chcesz bardziej technicznych danych to napisz na priv. Mogę ci porobic screeny z mojego projeku, który ściąga i operuje na danych ściganych z wielu serwisów i opisać to na konkretnym przykładzie by zrozumieć problematykę namacalnie. Pozdrawiam ;))
+3 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez nefil1m Stary wyjadacz (10,690 p.)
Mniej więcej zarysuję o co chodzi:

API możesz sobie napisać np, po stronie serwera w Pythonie/Ruby/Javie. Jego funkcja jest taka, że udostępnia Ci szereg metod, z których możesz później korzystać.

Jako przykład: Youtube API udostępnia metodę pobrania danych o danym video, Ty odbierasz te dane np. w JavaScripcie i wysyłasz ID filmu za pomocą metody z API playera, żeby go odtworzyć.
komentarz 5 kwietnia 2015 przez p(sychi)atryk Obywatel (1,110 p.)
Czyli można nazwać API klasą?
komentarz 5 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Klasa lub zbior klas.
0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Kod wykorzystywany w implementacji jezyka w konkretnej technologii np C++ i WinAPI. Najczesciej obiektowy.
komentarz 14 sierpnia 2019 przez HackerMan Nowicjusz (100 p.)
Jako API można też uwzględnić klucz, który umożliwia zdalne wykorzystanie funkcjonalności softu w innym, poprzez "spięcie" własnie przez API.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 254 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2022 w Inne języki przez Kobzdziej Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,573 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2019 w Inne języki przez lopusster Początkujący (340 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 812 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2019 w Inne języki przez Slegnawierzchowcu Użytkownik (860 p.)

92,687 zapytań

141,599 odpowiedzi

320,089 komentarzy

62,048 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...