• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy informatyka to dobry kierunek po liceum?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
604 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez bialyzkiw Nowicjusz (170 p.)
zmienione kategorie 25 marca 2016 przez Arkadiusz Waluk
Jak wyżej.
Spędzam multum godzin przed komputerem zwykle na grze i rozmowach, uczę się w liceum, a moja matematyka stoi na niskim poziomie.

Czy pchanie się na informatykę ma sens?

Problem polega na tym, że moje zdrowie nie pozwala mi na wybór super dobrego kierunku, praca biurowa to prawdopodobnie jedna z najbardziej optymistycznych wersji.

Jeśli tak, to czego mogę się tam spodziewać? Ktoś studiuje, studiował informatykę?

//Ewentualnie teraz siedząc kilkanaście godzin czasami dziennie przed monitorem mógłbym jakoś wykorzytać czas do nauki języka programowania (nie chcę projektować stron), jaki język polecilibyście dla totalnie zielonego człowieka?

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 25 marca 2016 przez niezalogowany

Spędzam multum godzin przed komputerem zwykle na grze i rozmowach, uczę się w liceum, a moja matematyka stoi na niskim poziomie.

Powszechny błąd w rozumowaniu. Informatyka to nie granie (ogólnie informatyka na studiach i ogólnie nie ma nic wspólnego z informatyką w gimnazjum/liceum), więc jeżeli temat komputerów jakoś cię nie "kręci" to jest to zły wybór.

//Ewentualnie teraz siedząc kilkanaście godzin czasami dziennie przed monitorem mógłbym jakoś wykorzytać czas do nauki języka programowania (nie chcę projektować stron), jaki język polecilibyście dla totalnie zielonego człowieka?

Zależy czym chciałbyś się później zajmować, chociaż wnioskując po twojej wypowiedzi to sam jeszcze nie wiesz (jednakże fajnie że zauważasz potrzebę zrobienia czegoś). Najbardziej "uniwersalny" to pewnie C++ od którego sporo osób zaczynało, odradzam kurs MZ na rzecz np. cpp0x.pl, ewentualnie Megatutoriala Xion'a.

 

komentarz 25 marca 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Szymon Siarkiewicz, ok pod względem merytorycznym, te kursy mogą nie być dobre/bardzo dobre, ale zgodzisz się, że pod względem sposobu przekazywania wiedzy i przyjemności oglądania tych kursów (Slide Edge, przykłady, prezentacja wszystkiego, sposób tłumaczenia)- to gdyby podciągnąć merytorykę (czyli te błędy, o których wspominasz Ty, czy Comandeer), to były by to kursy praktycznie idealne?

No i oczywiście, gdyby odcinki pojawiały się co tydzień, a nie co około 3 miesiące :)

[edit]

Jeszcze plus za to, że kursy MZ są darmowe.

komentarz 25 marca 2016 przez niezalogowany

Ale jeśli oceniać te  kursy od strony podejścia do przekazywania wiedzy, tłumaczenia, montażu i przede wszystkim wyjaśnienia jak co działa, to trudno znaleźć lepsze kursy - zwłaszcza w języku polskim. 

Fakt: część rzeczy jest niezwykle dobrze przedstawiona ale ilość braków, niedomówień i niedociągnięć moim zdaniem przeważa szalę i nie jestem w stanie nikomu polecić tego jako samodzielnego kursu, a co najwyżej jako opcjonalny dodatek.

komentarz 25 marca 2016 przez niezalogowany

Szymon Siarkiewicz, ok pod względem merytorycznym, te kursy mogą nie być dobre/bardzo dobre, ale zgodzisz się, że pod względem sposobu przekazywania wiedzy i przyjemności oglądania tych kursów (Slide Edge, przykłady, prezentacja wszystkiego, sposób tłumaczenia)- to gdyby podciągnąć merytorykę (czyli te błędy, o których wspominasz Ty, czy Comandeer), to były by to kursy praktycznie idealne?

No i oczywiście, gdyby odcinki pojawiały się co tydzień, a nie co około 3 miesiące :)

[edit]

Jeszcze plus za to, że kursy MZ są darmowe

Nie przepadam za kursami w formie filmów jeżeli dotyczą podstaw nauki programowania, po prostu wielu rzeczy w kursie wideo nie da się tak dobrze przekazać jak w formie tekstowej do której jest nawet łatwiej wrócić (nie trzeba szukać konkretnej sekundy w której była przekazywana konkretna informacja).

Jak dla mnie część tych lekcji jest znowu przegadana (nie są tak przegadane jak kursy webowe, ale już to czuć), także znowu ja nie czerpię sporej przyjemności z oglądania czegoś takiego.

Btw zaproponowane przeze mnie kursy także są darmowe, a wg mnie są znacznie lepsze

Dobra, proponuję zakończyć tą dyskusję, bo robi nam się mały spam

komentarz 26 marca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)

(zmienne globalne, wiele instrukcji 1 linia, złe nazewnictwo, ...)

 Zmienne globalne mają swą rację bytu w określonych przypadkach !

komentarz 26 marca 2016 przez niezalogowany
Masz rację w niektórych przypadkach ma to sens, ale w kursie MZ nie ma tego w wyraźny sposób rozróżnionego: od samego początku są używane zmienne globalne w każdym przypadku, w większości przypadków nie ma dla nich sensownego uzasadnienia.
+1 głos
odpowiedź 25 marca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Do bycia programistą nie trzeba studiować. Ucz się tego w czym zamierzasz się rozwijać.
0 głosów
odpowiedź 25 marca 2016 przez xKamil00x Początkujący (300 p.)
Cześć, aktualnie jestem na Politechnice na Informatyce. W jakiej obecnie jesteś klasie? Jaki profil? Próbne matury miałeś?
0 głosów
odpowiedź 26 marca 2016 przez xR Mądrala (6,260 p.)
Nie obraź się ale czytając to co wypisałeś, to raczej nie, nie ma. Rzecz jasna możesz spróbować ale najprawdopodobniej gdy zorientujesz się, że informatyka to nie tylko same wspaniałości jak to wszędzie prawie mówią, szybko Ci się odechce ;)
0 głosów
odpowiedź 26 marca 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)

jaki język polecilibyście dla totalnie zielonego człowieka?

Jeżeli chcesz być programistą-informatykiem, to język na start polecam C++ 

komentarz 26 marca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Dlaczego od C++ ?? Jeden z trudniejszych języków...
komentarz 26 marca 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
Ja od niego startowałem, i powiem że nie jest on taki trudny
komentarz 26 marca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Ja również startowałem i teraz umię C++, Jave i Pythona. Twierdzę, że Python w prostocie nie ma porównania z C++. Przy okazji uczy dobrych nawyków Python ( wcięcia )

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 236 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 2,230 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,096 wizyt

92,632 zapytań

141,501 odpowiedzi

319,880 komentarzy

62,013 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...