• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Braki w nauce

Object Storage Arubacloud
0 głosów
315 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Ostatnio (będą już prawie 2 tygodnie) wziąłem się za naukę javy. Szła mi ona dość szybko. Rozumiem to co piszę, rozumiem obiektowość (dziedziczenie, polimorfizm, klasy abstrakcyjne, interfejsy, klasy finalne etc) , na tym forum staram się dość często udzielać (traktuję to jako taką naukę myślenia). Nie napiszę, że umiem programować, bo co ktoś może umieć po 2 tygodniach programowania? Ba, nawet jeszcze nie doszedłem do programowania GUI. Przerabiam równo książkę Java Rusz Głową i tutorial Coraxa (na yt). Jednak zauważyłem, że niektóre informacje wyleciały mi z głowy, głównie te mało dotyczące programowania (żeby zjeść zupę, nie musisz wiedzieć, że to coś czym jesz ją to łyżka, wystarczy że wiesz jak wygląda), a bardziej teoretyczne. Np dziś mnie Profesor od informatyki spytał "Co to jest servlet?". Mi coś tam świtało, ale ... zapomniałem.Podstawy podstaw. Nie powtarzałem sobie tego co to znaczy, przez co mózg uznał to za mało istotną rzecz i ją zapomniał.

Doczytałem tą książkę do 220 strony, rzeczy dotyczące programowania - jak napisałem wyżej - rozumiem. I teraz pytanie: zacząć czytać tą książkę jeszcze raz, robiąc notatki, czy może czytać ją dalej, licząc na to, że te terminy(wraz z tłumaczeniem) pojawią się dalej? Ewentualnie, że jeszcze ich w ogóle w książce nie było? Chciałbym za pół roku podłapać jakiś staż - czy na stażu bardziej liczy się wiedza teoretyczna czy praktyczna? Macie jeszcze jakieś porady odnośnie nauki? Wiem, że trzeba pisać - staram się pisać około 1h dziennie (pewnie nie jest to zbyt dużo, ale mi wystarcza, żeby się czegoś nauczyć)

Jeżeli mi coś jeszcze wpadnie do głowy, to napiszę to tutaj. Z góry dzięki za porady/odpowiedzi. Krytyki (konstruktywne) też wezmę pod uwagę.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 marca 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
wybrane 15 marca 2016 przez Aisekai
 
Najlepsza

Główna rada - pisz więcej kodu. Bo nic Ci po tym, że przeczytasz książkę 200, 300, 1000 stron, jeśli nie będziesz wykonywał praktycznych ćwiczeń. Musisz kodzić.

Przykładowo pętla for. Możesz czytać jej definicje, ale dopóki nie zrobisz kilku(nastu) takich pętel (malejącej/rosnącej, o określonej ilości powtórzeń lub zależnej np. od długości dynamicznej tablicy) to nie będziesz "czuć" tego kodu. Gdy zaczniesz pisać kod, zrobisz kilkanaście pętel, to już będziesz wiedział co robi ta pętla, w jaki sposób ją zbudować, co powoduje inkrementacja/dekrementacja, co się stanie gdy napiszesz continue, a co gdy break.

Zacznij pisać kod, może być nawet z książki, ale najlepiej swój własny - programista musi być kreatywny. Zacznij od prostej aplikacji (choćby jakaś z kursów Pana Mirosława) - modyfikuj te programy, usprawniaj je, dodawaj rzeczy od siebie. Korzystaj z funkcji/instrukcji, których się uczysz - wtedy zdobędziesz doświadczenie jak coś działa i nie będziesz musiał z pamięci klepać definicji, tylko opowiesz tak jak to rozumiesz (przypomnisz sobie jak to działało w jakimś programie, bo sam go pisałeś).

komentarz 15 marca 2016 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Ja tak mam, że czasami chce mi się kodzić i potrafię spędzić więcej czasu na kodzeniu niż zwykle, a są takie dni, kiedy nie chce mi się totalnie otwierać eclipsa. Kodzić tak czy owak zamierzam, bo, no niestety, czas na zabawę w życiu mi się już (s)kończy(ł).
komentarz 15 marca 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Chodzi o to, abyś więcej kodził niż czytał o kodzeniu. Bo kodząc, sam napotykasz na problemy i wtedy myślisz w jaki sposób je rozwiązać. Wtedy więcej się uczysz i nabierasz wprawy niż jak tylko czytasz przykłady z książki i przerabiasz suchą teorię.
+1 głos
odpowiedź 15 marca 2016 przez piekarnik Użytkownik (720 p.)
Mogę Ci powiedzieć, że musisz bardzo dobrze znać wiedzę teoretyczną, żeby przejść rozmowę kwalifikacyjną / testy - oczywiście też jest analiza kodu, czy zadania matematyczne (złożoność obliczeń, optymalizacja algorytmów). Jednak z własnego doświadczenia wiem, że na takich rozmowach / testach jest się przepytywanym z największych szczegółów.
+1 głos
odpowiedź 15 marca 2016 przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
Nie, w programowaniu już tak jest, że nie będziesz pamiętał co to servlet. Ale gdy już dojdziesz do danego pojęcia i zaczniesz programować coś, co opiera się o to pojęcie to samo wejdzie do głowy. Prościej będzie wytłumaczyć to na przykładzie appleta, bo szybciej się z nim spotkasz. Jak wiesz lub nie, applet to mała aplikacja internetowa, a to nie mówi absolutnie nic. Gdy dojdziesz do AWT i ogólnie pojętego gui to najprawdopodobniej przedstawiony będzie Ci applet. Napiszesz pierwszy applet i już będziesz wiedział z czym to się je.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 194 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 438 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2020 w HTML i CSS przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 753 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2016 w C i C++ przez eveN Nowicjusz (230 p.)

92,631 zapytań

141,498 odpowiedzi

319,869 komentarzy

62,011 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...