• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Android aplikacja polaczona z serwerem

Object Storage Arubacloud
+1 głos
2,917 wizyt
pytanie zadane 4 lutego 2016 w Java przez uRTLy Bywalec (2,420 p.)
Witam chciałbym zrobić aplikacje na androida która po zrobieniu zdjęcia i wideo ( i kliknięciu w udostępnij ikonkę) będzie w tle przesylala je na serwer zewnętrzny jakiś i żeby można było się logować i rejestrować i wrzucać zdjęcia na nią, przeglądać i ściągać . Prosty pomysł na początek ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Jakie technologie mi sie przydadzą? Na ten moment mam tylko design loginu i rejestracji w xmlu... Który widok androida będzie najlepszy żeby pokazywalo zdjęcia po zalogowaniu tak jakby w menu głównym? Wystarczy że kupię jakiś serwer o jakiejś pojemności np na abonament i jakoś go zaimplementuje? Jak tak to jak to zrobić?

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 5 lutego 2016 przez CodeNeron Początkujący (260 p.)

Cześć.
Ogólnie zależy jak bardzo będziesz chciał rozwijać ten "serwis".

Po pierwsze potrzebujesz serwer, a na nim bazkę (mySQL/postgre).
Po drugie aplikacja serwerowa. Skoro piszesz w Javie (bo rozumiem że w tym piszesz pod Andka), to żebyś nie musiał się uczyć nowego języka, a tylko poznał biblioteki, to JavaBeans, JSF. Jest to jednak ciężka technologia, ale ma za to dużo gotowych komponentów. Do samego serwisu zapytań serwerowych przyda się głównie JavaBeans.
Z lżejszych technologii... Można to samo zrealizować w Django, lub Flask-u (PYTHON), lub po prostu PHP.

Co do samej komunikacji serwera z bazą:
Można to zrobić metodą RESTową, myślę że to najlepsze wyjście, polecam poczytać, w razie czego służę pomocą.

Po trzecie storage. Potrzebna Ci przestrzeń dyskowa na której będziesz trzymał zdjęcia, najlepiej zintegrowana z FTP, ułatwi Ci to weryfikację przesyłu danych, dostęp do logów, etc.

Oczywiście to wszystko nie obejdzie się bez znajomości systemu i jego konsoli komend (osobiście na serwery nie polecam do tekiego projektu windowsa, linux lepiej się sprawdzi w wielu zadaniach i jest darmowy).

Po czwarte aplikacja na telefon. Pure JAVA w eclipse lub AndroidStudio.

Alternatywą jest jeszcze Qt. Przyjemne, szybkie, wiele rzeczy da się tutaj zrobić w javascripcie (qml), łącznie komunikację z serwerem :)

Jak widzisz do wyboru do koloru. Na początek nie radzę pisać czegoś takiego samemu. Dobrze jest znaleźć przynajmniej jedną osobę, nie koniecznie znającą się na tym, ale chętną do nauki. Zawsze lepiej jest pracować w teamie, jak i rozwiązywać razem problemy.

komentarz 5 lutego 2016 przez uRTLy Bywalec (2,420 p.)
No ale czy wynajęty serwer online nie ma takich rzeczy w sobie? Np MySQL i FTP? To nie będzie duży serwis tylko dla rodzinki mojej czyli 5 osob max i np 30 GB pamięci? Widziałem takie domeny za 15 złotych miesięcznie..
1
komentarz 5 lutego 2016 przez CodeNeron Początkujący (260 p.)
Okej. Rozumiem już.
Dlatego ważne było to jak wielki chcesz ten serwis. :)
W takim razie proponuję pójść po najmniejszej lini oporu. Wykupić właśnie taki serwer mający mySQL i FTP.
I pisać bez aplikacji serwerowej. :)

Aplikacja na telefonie działałaby tak że:
1. logowanie lokalne, przy połączeniu bezpośrednim z bazą (ogólnie jest to zła praktyka ale nie robimy tutaj rocket science więc nie widzę przeciwwskazań).
2. Login w bazie zawiera od razu info o folderze na ftp gdzie umieszczane są zdjęcia.
3. Upload i download polega na wysłaniu pliku z telefonu na ftp. Problemem może być podgląd miniatur na ftp, ale na to też jest rozwiązanie.
komentarz 5 lutego 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

" mySQL i FTP" a ja polecam taki który daje dostęp po SSH. FTP jest już mocno passe ;)

Ewentualnie można by było poczytać jakie api udostępnia aplikacja GoogleDrive. 

komentarz 5 lutego 2016 przez CodeNeron Początkujący (260 p.)
Przypomnę że api do zarządzania plikami przez SSH nazywa się SFTP ;)
Owszem można skorzystać z googleAPI, ale idąc tą drogą wystarczy w telefonie włączyć synchronizację i udostępniać zdjęcia do współdzielonego albumu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 434 wizyt
pytanie zadane 11 października 2021 w Java przez Bomberos Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 293 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 146 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2018 w Java przez SmokeWheel Nowicjusz (140 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...