• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Buzzer wariuje, płyta główna czy raczej racja buzzera ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
802 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Witam, dostałem komputer od znajomych fajna płyta główna

M2N8-VMX

zasilacz 500w, Dual channel DDR2, no stary komputer ale jak na tamte czasy dość przyzwoity sprzęt, no to podłączyłem go do prądu, dołączając własny sprzęt czyli tam kartę graficzną swoją starą którą kiedyś używałem, w sierpniu ją wymieniłem. No to podłączyłem to na początku bios wariuje że brak parzystości kości Ram, no to wyjąłem kości ram, potem wariuje że problem z kartą graficzną, no to poprawiłem kartę graficzną ale nic nie było z nią. Widziałem też na karcie graficznej wiatrak się kręcił strasznie wolno, o ile można to kręceniem nazwać. Bardziej oddziaływanie grawitacyjne, moje pytanie jest takie. To jest wina płyty głównej czy raczej zasilacza? Kondensatory nie są napuchnięty, zasilanie dysku, jest, jedynie nie zasila karty graficznej. A z tego co wiem karta graficzna popsuta, przeważnie psuje się logicznie, czyli fizycznie jest wszystko okej i albo wiatrak wcale nie powinien się kręcić albo kręcić bardzo dobrze. Jak myślicie? Podpinałem 2 zasilacze do tej płyty głównej, oba taki sam wynik 400W i 500 W

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez niezalogowany
Co to znaczy, że "GPU psuje się logicznie"? Błędy logiczne wynikają z uszkodzeń fizycznych (nie biorąc pod uwagę softwareu oczywiście). Fizycznie może popsuć się sporo elementów, więc mogą być różne konsekwencje tych uszkodzeń. Raz karta będzie np. wyświetlać artefakty, a innym razem będzie kompletnie martwa.

Odłącz najpierw wszystko, zostaw tylko zasilanie, CPU z radiatorem, jedną kość RAM w pierwszym slocie i oczywiście zostaw głośnik systemowy. Powinieneś usłyszeć albo sekwencję oznaczającą brak GPU, albo 1 beep oznaczający przejście POST. Ewentualnie podepnij inną kartę graficzną.

Na marginesie, uszkodzony kondensator też nie zawsze musi być spuchnięty. Elektrolity zwyczajnie się starzeją, mogą mieć zaniżoną pojemność, zawyżoną wartość ESR, albo nawet stanowić zwarcie w układzie.
komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Jest zintegrowana karta graficzna, więc nie buczy. Jest chwila gdy nic nie buczy ani nie ma problemów. A niestety monitor nie działa, nie mam karty graficznej innej by przetestować więc słabo
komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Cześć.

Diagnostykę przeprowadzaj na tej zintegrowanej karcie.

Styki RAM mają być czyściutkie i pewnie zamontowane.

Wskazanym jest sprawdzić baterię BIOS,wartość napięcia 3V

Zewnętrzna karta graficzna nic Ci nie pomoże jeśli nie rozwiążesz problemów z uruchomieniem płyty głównej.
komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

@tls01yes

komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
No właśnie domyślam się, komputer się włącza, pracują podzespoły niemalże wszystkie cdrom nie otwiera się jedynie, tam pewnie uszkodzony. Ale nie wyświetla się obraz, jak sprawdzić zintegrowaną kartę graficzną?
komentarz 21 stycznia 2017 przez niezalogowany
Wyciągnij kartę graficzną ze slotu PCI/PCIe i podepnij monitor do złącza D-Sub na płycie głównej.
komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Robiłem to brak rekacji jakiejkolwiek
komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Czy sprawdziłeś baterię?Nie napisałeś też że monitor i kabel jest 100% sprawny(sprawdzone) w kabelku wystarczy jeden skrzywiony pin i cała diagnostyka bierze w łeb.

Na biurku masz mieć tylko płytę z procesorem z jego chłodzeniem i pamięciami.

Oczywiście zasilacz :)

Płytę uruchamiasz z pinów(tych gdzie podłączasz wtyczkę power z front panelu)

o tej dodatkowej karcie na razie zapomnij.

Po co to piszę?Ano po to muszę/musimy mieć pewność że nie jest to uszkodzona płyta główna.

Boję się zaryzykować i powiedzieć Ci że masz wyrzucić płytę do kosza.

Dlatego że nie zostały sprawdzone wszystkie opcje.Z "kąpielą" procesora w spirytusie włącznie(nie to nie żart)
komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Bateria ma 2,6 V około, monitor sprawny bo używam go w swoim głównym pccie, co do kabla zasilania szczerze nie wiem, znalazłem gdzieś na strychu. W wolnej chwili wezmę podmienie z głównego pcta, jak uruchomić płytę ze styków? Takich rzeczy w szkole nie nauczyli
1
komentarz 21 stycznia 2017 przez niezalogowany

Zewrzyj na sekundę piny oznaczone jako POWERSW (PWR z GND). 

Serwisowanie sprzętu bez manuala pod ręką może okazać się ostatnią próbą uruchomienia PC. ^^

komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Około 2,6V to może już być wartość krytyczna dla uruchomienia płyty.

komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
2,86V bateria ma, i panel przedni prawidłowo podpięty
komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Napięcie płynące w kablu to 95V w jednym przejściu i 240 V w drugim przejściu
komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Nie chodziło mi o kabel zasilający monitor

Oczekiwałem raczej odpowiedzi..." OSD wyświetla na się na ekranie z komunikatem brak sygnału" lub coś w tym stylu,dioda zasilania monitora wskazuje,że ma on zasilanie.Jak włączę kompa świeci się tylko na pomarańczowo.Tak przykład podałem.

Co do pinów,nie trzeba do tego szkoły.Szkoła ma Cię nauczyć czytać schematy do płyty ;)

Nasz kolega @tls01 interesujący Cię fragment z pinami, podesłał.

Masz kilka przyrządów do mierzenia tej bateryjki czy też zgadujesz? :)

Zażartuję sobie.Jeśli Ci powiem,że nie dowierzam tym pomiarom i powiem że 2,86 to za mało i głowy nie dam,to za chwilę odpiszesz że ma 2,98V ;)

Co wolisz,mieć pewną nową 3V baterię do diagnostyki za 5-10 zł,czy też błądzić z diagnostyką,stwierdzając niepewnie i żyć w niepewności.

-szkoda płyty,muszę ją wyrzucić do kosza.

Przemyśl to,są sytuacje kiedy trzeba coś kupić,wydać pieniążki.Ja Cię do tego nie namawiam ale do naprawy diagnostyki należy podchodzić poważnie,nie zgadywać,zachowując jakiś porządek,logiczny i na biurku.

Trochę musiałem pozrzędzić :)
komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Sprawdziłem multimetrem i na początku napisałem trochę z pamięciu ponieważ sprawdziłem napięcie i przyznam się że zapomniałem dokładnego pomiaru XD Drugi pomiar jest poprawny, wracając, monitor włącza się ma zasilanie, i wyświetla się VGA no signal, i dioda przy włączeniu jest pomarańczowa. Nie sprawdzałem kabla zasilania monitora bo wiem że jest dobry, sprawdzałem kabel zasilania zasilacza, bo jest to jakiś lewy ze strychu znaleziony, i 2,86V jest na 100% więcej mi multimetr nie pokazał,
komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Nie baw się prądem z gniazdka,tym bardziej że nikt o to nie prosił.

Wtyczka zasilania ma w większości przypadków 3 "otwory"

1- fazowy

2-zero

3-ochronny,zerowanie (tzw.bolec uziemiający)

Ciekawe skąd te 95V?

Wymień kabel zasilający na sprawny,nie widzę go i coś mi tu śmierdzi z tym 95V

Za chwilę odkryję że do mieszkania powinien przyjść elektryk sprawdzić instalację elektryczną (bezpieczeństwo)

Nie grzeb przy prądzie.Mam prawo sądzić że nie masz doświadczenia jeśli chodzi o energetykę.Grozi porażeniem.

komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Nie grzebie przy prądzie, sprawdziłem napięcie jakie dostarcza kabel, ponieważ kabel działa ale widzę że nie dostarcza dobrego zasilania gdyż nie każdy podezspół na płycie głównej jest zasilany. Karta graficzna mimo tego że niby nie funkcjonuje to próbuje się kręcić, czyli funkcjonuje jakoś, multimetrem z zabezpieczeniem nie ma szans mi się zdaje zrobić zwarcia i problemów w obwodzie.
komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

ustalamy.

monitor włącza się ma zasilanie, i wyświetla się VGA no signal, i dioda przy włączeniu jest pomarańczowa.

Nie trzeba być geniuszem że jeśli podczas włączenia kompa dioda nie zmienia koloru na zielony to znaczy.

Brak wysterowania od strony płyty i grafiki.Wiemy natomiast że monitor jest sprawny.Dlatego prosiłem o sprawdzenie kabla monitor->karta graficzna(zintegrowana) z płytą.

Poszukaj zworki do resetu BIOS i zresetuj dla pewności,po resecie zworka wraca w pierwotne położenie(jakoś to umknęło albo już to wykonałeś)

 

komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Powymieniam elementy kable itd na sprawne i zrobię, zrobię zwarcie zworek i zobaczę jak będzie wyglądać to. Baterię również wymienię, jeżeli nie będzie funkcjonować oznacza to wadę płyty głównej tak? A jeśli będzie wymieniać pojedyńczo elementy i zobaczyć przy którym przestanie funkcjonować tak ?
komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Kabel zasilający,ten na którym pomierzyłeś (95V)może mieć upływność między żyłami,prawdopodobnie jest gdześ mocno zgnieciony lub zawilgocony.Wymień go bezwzględnie.
komentarz 21 stycznia 2017 przez niezalogowany

multimetrem z zabezpieczeniem nie ma szans mi się zdaje zrobić zwarcia

Żadne zabezpieczenie nie daje ci 100% gwarancji, że zadziała i że zadziała w odpowiednio krótkim czasie. Zwarcie jak najbardziej można zrobić, nawet samymi elektrodami. Druga rzecz, że multimetry są różne i różne mają zabezpieczenia - w tanich miernikach są one nic nie warte i grzebanie nimi przy HV to samobójstwo. 

 

Odczep się od tego przewodu zasilającego, jeżeli podejrzewasz, że problem leży w zasilaniu, to posprawdzaj napięcia w zasilaczu pod obciążeniem (dobierając obciążenie nie przekrocz mocy znamionowej i koniecznie odłącz wtedy komputer). Gdyby to przewód zasilający był niesprawny, to najprawdopodobniej komputer byłby zupełnie martwy (ewentualnie zobaczyłbyś fajerwerki w miejscu zwarcia).

komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
jak napisałem wyżej, prądu się już nie tykam nie mówmy nic. Powymieniam elementy na sprawne i zobaczę czy zadziała
komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Ideałem  by było mieć pewną(sprawną) płytę o podobnej  architekturze.Wtedy po kolei sprawdzasz Pamięć,kartę,CPU wtedy jest jakieś pole manewru.

Inne wyjście?Zanieść płytę z pamięciami,procesorem do serwisu.Zapytać o koszty diagnostyki.Podejmujesz decyzję o opłacalności tych zabiegów.

Podziwiam Cię za cierpliwość,nie zniechęcaj się.

Płyta ma swoje lata,masz na czym się uczyć a że czasem trzeba parę złotówek wydać?Tak wygląda "frycowe" chyba w każdej dziedzinie.

Zastanawiam się jak przygotowywany jest chirurg i jego pierwsza operacja,taki z lekka żart.

Daj znać jak Ci idzie,nie dawaj za wygraną :)
komentarz 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Chcę ten komputer złożyć by funkcjonował, ogólnie ma fajne podzespoły kurcze, dual channel ddr 2, procesor się jakiś fajny kupi, kartę graficzną mam GT 520, dobrze się sprawowała. No kurcze komputer byłby bardzo fajny jakby tylko działała płyta główna, ogólnie działa to tak że składam sobie jakiś komputer by był z internetem fajnie okej. Bo w mieście potrzebuje czegoś by uczyć się programować, to znajomi przyszli mówią "Adi, mamy komputer, możemy Ci dać stary leży nic z nim nie robimy", i tak zamierzałem złożyć komputer z starych używanych części z allegro,ale skoro widzę że mam fajną płytę główną to myślę że czemu nie przyoszczędzić grosza. I zacząłem diagnozować, faktem jest to że bez doświadczenia sporo błędów popełniam co i czytacie, ale zdaje mi się że jakąś wiedzę mam na temat tego co robię :D
komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Ważne byś się nie zniechęcał.Jeśli coś robisz pisz bardziej "czytelnie" rzeczowo.

Wykonałem to i to

monitor wskazuje to i to

baterię zmierzyłem itd.

I nie bój się sprzętu,to tylko złom przy którym podczas nauki może pójść "coś nie tak" nie znam elektronika,serwisanta który w czasie swojej "kariery" czegoś nie puścił z dymem ;)

To ale nie zwalnia od logicznego myślenia,wyciągania wniosków i myśleniu o podstawach bezpieczeństwa "w domu i zagrodzie"Chodzi mi o Twoje pomiary kabla zasilającego,gęsiej skórki dostałem :)

Znowu pozgredziłem

Do usłyszenia :)
komentarz 21 stycznia 2017 przez niezalogowany
Próbuj dalej, a potencjalnie uszkodzone podzespoły odkładaj do kartonu. Może za rok, kiedy będziesz miał większą wiedzę, wrócisz z ciekawości do tego sprzętu i zrobisz jakąś oczywistą rzecz, na którą my teraz nie wpadliśmy i sprzęt wstanie.

 

I jak wyżej, nie bój się majstrować przy starym, praktycznie nic nie wartym sprzęcie. Ja potrafiłem eksperymentować przy włączonym komputerze, bo np. byłem ciekawy, co się stanie, jak wyciągnę RAM podczas pracy komputera. ;f
komentarz 23 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Niestety, aczkolwiek chyba muszę powiedzieć że oficjalnie płyta główna jest uszkodzona, po wymianie podzespołów niemalże wszystkich monitor nadal nie reagował :( ( jest to monitor którego używam przy mojej codziennej pracy. Więc funkcjonuje, bo nawet teraz go używam ) R.I.P marzenia
1
komentarz 24 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Cześć.

Tak też bywa.

Wiesz,czasy są jakie są i ludzie liczą kasę,jeśli będziesz kiedyś przechodził obok serwisu.Zaytaj ile będzie kosztowało potwierdzenie uszkodzenia płyty.

Nie wątpię w to,że dołożyłeś starań by wszystko sprawdzić,istnieje jednak to ale...może coś pominąłem?Rozumiesz o co chodzi.

Inna opcja.Płytę podzespoły do niej,odłóż w bezpieczny kąt i wróć do "zabawy,nauki" po czasie.Czas często pomaga,spoglądasz na problem z innej perspektywy.Zauważasz coś,co wcześniej się pomijało podczas diagnozowania problemu.

Pozdrawiam :)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 265 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2016 w Sprzęt komputerowy przez TBacker87 Obywatel (1,140 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 102 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...