• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Najlepszy jezyk na poczatek?

Object Storage Arubacloud
–7 głosów
936 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Arowsky Początkujący (260 p.)
zamknięte 18 grudnia 2015 przez Arowsky
Witam, jestem na 7 odcinku kursu z C++ i wydaje mi sie ze ten jezyk jest chyba troszke za trudny na poczatek. Znaczy sie, ogarniam tam wiekszosc rzeczy, ale gdybym mial sam napisac cos takiego, to raczej bym na to nie wpadl.

Dodam, ze chcialbym w przyszlosci robic cos zwiazanego z programowaniem aplikacji. Mysle, ze robienie stron tez by mnie interesowalo.

Wiele ludzi mowi, ze C++ na poczatek nie znajac podstaw jest ciezki, ze lepiej zaczac z Pythonem.

Dlatego pytam Was, doswiadczonych, co o tym myslicie?
komentarz zamknięcia: uzyskalem potrzebne odpowiedzi

12 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 16 grudnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Czy na tym forum muszą być ciągle nowe pytania w stylu: "Jak zacząć?", "Jaki język?", "Co na początek?"...?

Wpisz sobie w wyszukiwarkę frazę "Jak zacząć" i wyskoczy ci cała masa różnych tematów.
komentarz 17 grudnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Może to nie pasuje do tematu, ale pozwolę sobie dopisać jeszcze jeden styl pytań

"Konsola C++ nic mi nie wyświetla" <- Takie pytania mnie do szału doprowadzają... Nikt wyszukiwarki nie wykorzystuje.
+2 głosów
odpowiedź 16 grudnia 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Ale to zależy. Są różne syntaxy (składnie). Spójrz na githuba zobacz na programy tam wstawiane i rozeznaj się których składnia CI się podoba. Od tego powinieneś zacząć.

Javowcy czy inni ludzie od interpretowanych języków będą psioczyć na składnię C czy C++. I z odwetem.

Pythonowcy będą psioczyć na PHP.

PHPowcy będą psioczyć na tych co na nich psioczą bo nie mają innego wyjścia.

Jest jeszcze Smalldalk od którego zaczęło się obiektowe programowanie, jest haskell. Są języki nowostki - Go, J.

Musisz ogarnąć jaki typ składni Ci się podoba.

Później warto byś rozeznał się na progach wejścia - PHP, ma bardzo niski. C++ ma względnie wysoki.

Teraz pomyśl, czy nie przeszkadzają Ci dogmatycy - Java C# i PHP to zbiorowisko dogmatyków. Jeśli już masz doświadczenie w tych językach to niedługo spotkasz się z wzorcami, wzorcami wzorców, ideologiami, systemami prac i masą innych rzeczy gdzie już programowanie to nie będzie klepanie jakiś spojowych algorytmików tylko bardziej układanie biznesowych klocków.

Jeśli nie lubisz dogmatycznego podejścia to chociażby C++ w którym z moich obserwacji wynika, że ludzie nie mają pojęcia co to clean code, czy wzorce projektowe. Tu raczej musisz się wykazać wiedzą techniczną i bardzo dobrze znać się na działaniu języka, systemu i pamięci. Zaobserwowałem też, że dla nich ważniejsza jest optymalizacja niźli sama refaktoryzacja. (Wiadomo, są wyjątki).

 

Jeszcze na co powinieneś zwrócić uwagę - a co chcesz pisać? Programy? Strony internetowe? Gry?

A czy te gry i programy mają być wieloplatformowe? A może chcesz pisać programy które mają interfejs sieciowy? Może ASP? albo .NET?

Obadaj też środowiska programistyczne zwane IDE.

Musisz sam wybrać język. Musisz wiedzieć, czego oczekujesz od niego i od siebie. Nikt Ci nie powie. Każdy będzie faworyzował język w którym sam pisze.
komentarz 16 grudnia 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Do tego warto wspomnieć o wsparciu środowiska - społeczność PHP jest ogromna, ale mało pomocna. Większość osób jest na dość niskim poziomie. Natomiast wsparcie np. w w przypadku języka Ruby jest zgoła inne. Choć społeczność dużo mniejsza, to wiele "rubystów", to są programiści na poziomie ninja i chętnie pomagają, ponieważ zależy im bardzo na popularyzacji języka.
komentarz 16 grudnia 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Z community w PHP jest podobnie jak z Javą. Czy C#. Języki te nie mają wysokich progów wejścia - chociaż PHP ma z nich najniższy. Po prostu klepiesz i widzisz co wyklepałeś. Nie ważne,  że zrobiłeś to okropnie.

A jeśli chodzi o małą pomoc community php to ja nie narzekam. Co innego gdy widzi się milionowy raz pytanie z mysql_ albo STFU albo mail(). No i jak chcesz konkretnej pomocy to zwykle niestety na fejsie ją otrzymasz.
+1 głos
odpowiedź 16 grudnia 2015 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Tak, C++ to dość trudny język na początek w sumie to ogólnie trudny język, ale gdy już w nim ogarniesz podstawy to w innych językach możesz odnaleźć się dość szybko.
Jednak istnieje wiele fajnych języków, od których można zacząć i szczerze mogę polecić Pythona na początek, podstawy są proste do opanowania, wręcz z mojego punktu widzenia banalne, ale nie jest to język banalny. Jest to język, który ma tzw. niski próg wejścia, ale żeby go w pełni opanować to trzeba lat, po za tym Python uczy kilku dobrych praktyk np. formatowania kodu, z którym wielu młodych programistów ma spore problemy przez co sami sobie i innym utrudniają życie, bo coś się gdzieś zagubi, a w takim Pythonie gdy się opanuje wcięcia to raczej dość rzadko są problemy ze zgubionym jakimś znaczkiem.
Ogólnie polecam zerknąć na Pythona chociażby na kurs na Codecademy, na prawdę warto chociażby trochę liznąć tego języka ;)
komentarz 18 grudnia 2015 przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
Nie lepiej zacząć w Malbolge xD
+1 głos
odpowiedź 18 grudnia 2015 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Dobre, w tym tygodniu było chyba tylko kilka razy...
0 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2015 przez Rafajah Bywalec (2,090 p.)
Nie mam dużego doświadczenia w programowaniu ale jestem na etapie, w którym z c++ przerzucam się na c#.

Co mogę powiedzieć. Może i c++ jest dość trudny ale moim zdaniem warto jeśli chcesz kierować się w tego typu programowanie. Dlaczego? Ponieważ c++ łączy w sobie programowanie niskopoziomowe i obiektowe. Jeśli będziesz powoli przerabiał sobie poszczególne tematy to przerobisz właściwie całe programowanie na tej samej składni, a to moim zdaniem bardzo komfortowe.

W tym momencie poznając C# uczę się składni, kilku nowych rozwiązań, narzędzi i udogodnień jakie wprowadza ten język i platforma .NET ale przynajmniej rozumiem jak to działa na niskim poziomie mimo, że nie muszę martwić się np alokowaniem pamięci i używaniem wskaźników.

Jednocześnie mógłbym wskoczyć sobie np do języka niższego poziomu i też mniej więcej rozumieć na jakiej to działa zasadzie. Dla kogoś kto od razu zaczął pisać w C# albo Javie może to być skok na głębszą wodę.

Jeśli chcesz zrozumieć programowanie samo w sobie, a nie koniecznie poznać jakiś język to ponoć Pascal to dobre narzędzie edukacyjne ;)
0 głosów
odpowiedź 18 grudnia 2015 przez Alan Jakub Nowicjusz (220 p.)
Możesz zacząć z Pythonem, jeśli dobrze ogarniasz angielski - zrób sobie kurs na codecademy.com.
Z drugiej jednak strony też uważam, że C++ na początek jest idealny, aczkolwiek zaczynając z kursem Pana Zelenta - nie ogarniesz. Kup sobie książkę, najlepiej Symfonię C++, albo ściągnij PDFa, bo w sumie nie warto tracić pieniędzy jeśli nie wiesz czy podołasz. Spróbuj przerobić pierwszych parę rozdziałów z Symfonii C++ i jak je przerobisz ze zrozumieniem, wtedy obejrzyj jedne z pierwszych filmików Pana Zelenta. Zobaczysz jak pięknie zazębia się i uzupełnia wiedza zdobyta z dwóch różnych źródeł! Pozdrawiam! ;)
0 głosów
odpowiedź 18 grudnia 2015 przez Magicone Nałogowiec (45,100 p.)

Dla osób, które nie widzą świata poza c++, pozwolę sobie przytoczyć pewien cytat:

C++ to chyba najtrudniejszy z komercyjnie używanych języków. Można z nim zrobić wszystko ale żeby zrobić coś dobrze, trzeba niestety wiedzieć co się robi i jak to działa. Motto c++ to "Don't pay for what you don't use." (nie płać za rzeczy których nie używasz) niestety oznacza to, że programista musi mieć świadomość tego co robi, mechanizmów które używa i tego czy ich potrzebuje czy nie oraz jak one działają. W większości języków wysokiego poziomu tej świadomości mieć nie trzeba bo język sam z siebie robi wszystko, w tym wiele nadmiarowych rzeczy których się nie potrzebuje, no ale dlaczegoś c++ jest bardziej wydajny niż inne języki.

0 głosów
odpowiedź 18 grudnia 2015 przez Arowsky Początkujący (260 p.)
Zrozumialem, niepotrzebnie zadalem to pytanie, skoro jest juz troche takich na forum.

Mimo wszystko, dziekuje za odpowiedzi ;)
0 głosów
odpowiedź 18 grudnia 2015 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Jeżeli użycie wyszukiwarki jest dla ciebie zbyt trudne ( wyszukiwarka sama podpowiada czy były takie tematy ) to się nie dziwie, że programowanie jest dla ciebie trudne. Moja rada jest taka byś sobie dał spokój z programowaniem bo idziesz po najniższej lini oporu.
–1 głos
odpowiedź 17 grudnia 2015 przez Tapicera Obywatel (1,320 p.)

Panie wiesz ile było takich pytanek na forum.Ja zacząłem od kursy Pana Zelenta z C++  i teraz uczę się PHP."wydaje mi sie ze ten jezyk jest chyba troszke za trudny na poczatek"  jak c++ za trudny to może scratch,dzieci w podstawówce dają radę ,ty też może dasz.  "Dodam, ze chcialbym w przyszlosci robic cos zwiazanego z programowaniem aplikacji. Mysle, ze robienie stron tez by mnie interesowalo." polecam wybrać to lub to.Programowanie aplikacji lub programowanie webowe  nie da rady tego pogodzić ,z  PHP i JS jest masa rzeczy do nauki ,które ciągle się zmieniają jak to się mówi ?  "Co jest do wszystkiego to jest do niczego" czy jakoś tak.    "Wiele ludzi mowi, ze C++ na poczatek nie znajac podstaw jest ciezki, ze lepiej zaczac z Pythonem." kto tak mówi ,C++ jest idealny na początek programowania. Pozdrawiam :D 

–2 głosów
odpowiedź 16 grudnia 2015 przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)
Witaj,
najlepszym językiem na początek jest C++
jeżeli jest on za trudny to innych języków nie zrozumiesz.

A zamiast zadawać takie pytania powienneś przepracować więcej niż 1 dzień jako programista.
(bo 7 lekcji to 1 dzień a nawet mniej)

Jak zaczniesz się rozdrabniać to mogę Ci zagwarantować że nie zostaniesz programistą.

Poza tym to że tobie się wydaje że rozumiesz co Pan Zelent omawia  wcale nie oznacza że to potrafisz.
komentarz 16 grudnia 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

najlepszym językiem na początek jest C++
jeżeli jest on za trudny to innych języków nie zrozumiesz.

To żaden argument. 

Uważam że chociażby Smalltalk, czy Python dużo łatwiejszy.  

komentarz 17 grudnia 2015 przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)
a ja uważam że C++ jest łatwiejszy

mamy remis.

masz swoje zdanie ja swoje

Pozdrawiam.
–3 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2015 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
Zazwyczaj język C jest najlepszy ponieważ np. PHP z niego korzysta (np. include)
1
komentarz 18 grudnia 2015 przez Tapicera Obywatel (1,320 p.)
Bardzo dobra odpowiedź.Myśle że 2 tygodnie i będzie przed @Comandeer'em.To forum potrzebuje takiego geniusza jak ty. P

 

Pozdrawiam Serdecznie :D

Podobne pytania

0 głosów
7 odpowiedzi 415 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2020 w Java przez Eriss69 Gaduła (4,470 p.)
+1 głos
5 odpowiedzi 1,674 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2018 w Python przez Aibw Nowicjusz (190 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 446 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2016 w C i C++ przez pokrywa1 Użytkownik (990 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...