• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C++ - Prosty program dzielący dwie wprowadzone liczby - po wprowadzeniu liczby dziesiętnej kończy działanie.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,774 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2018 w C i C++ przez Deltoid Nowicjusz (210 p.)

Witam! Uczę się języka C++ z kursu pana Zelenta oraz książki ,,C++. Przewodnik dla początkujących" Alexa Allaina, i właśnie w trzecim rozdziale jego książki (oparty jest na zmiennych, te podstawy) mam na zadanie napisać program który wykonuje dzielenie na dwóch liczbach podanych przez użytkownika a zaraz po tym pokazuje dokładny wynik dzielenia. Program ma działać jak i dla liczb całkowitych, jak i dziesiętnych. Oto mój kod:

 

#include <iostream>

using namespace std;

double x, y;

int main() 
{
    cout << "Podaj pierwsza liczbe: " << endl;
    cin >> x;
    cout << "Podaj druga liczbe: " << endl;
    cin >> y;
    cout << "Ilorazem jest " << x / y << "." << endl;
    return 0; 
}

Program działa wzorowo dla liczb całkowitych, lecz gdy wprowadzam liczbę z przecinkiem dzieje się to:

Lecz gdy wprowadzam liczbę z kropką program działa normalnie. Co ja zrobiłem źle? Pan Alex coś tam w rozdziale opowiadał o czymś takim jak getline, rozumiem do czego to jest ale ni co ni owo nie potrafię tego użyć. 

Aby skorzystać z funkcji getline , należy przekazać jej źródło danych wejściowych (w tym przy-
padku cin ), łańcuch, do którego nastąpi wczytanie, oraz znak, na którym należy zakończyć
wczytywanie łańcucha. Na przykład poniższy kod pobierze imię użytkownika:
getline( cin, user_first_name, '\n' );

W moim przypadku do jakiego znaku ma kończyć się wczytywanie łańcucha? Nie korzystam z '/n' tylko z endline.

Liczę na pomoc, nie na użalanie się jak bardzo w amatorski sposób ja to ujmuję. Z góry dzięki! 

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 8 sierpnia 2018 przez Pabiak Gaduła (4,450 p.)
wybrane 8 sierpnia 2018 przez Deltoid
 
Najlepsza

Wprowadzając liczbę dziesiętną nie używa się przecinka tylko kropki. Getline służy do pobierania całej linii TEKSTU. Twój program działa dobrze.

komentarz 8 sierpnia 2018 przez Deltoid Nowicjusz (210 p.)
Aha, nie wiedziałem, dzięki :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 304 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 959 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2021 w JavaScript przez Mariusz3214 Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 247 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...