• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux a Windows - różnice

Object Storage Arubacloud
+6 głosów
17,760 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
Jak w temacie: jakie są różnice między Windowsem a Linuxem, ale nie chodzi mi o lepsze bezpieczeństwo na Linuxie albo szybciej działający system. Chciałbym wiedzieć co by zauważył świeżo upieczony Pingwin po wyjściu przez Okno. Różnice w wyglądzie (tak wiem, że też zależy do dystrybucji, ale chodzi o ogólniaki), obsłudze no i oczywiście konsolka: jak się ją obsługuje. Jeszcze Linuxa nie mam, ale powoli się na niego napalam :3 Mam nadzieję, że niedługo go sobie wypróbuję :)

7 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
edycja 15 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk
Windows ci otwiera programy pisane na windowsa jest podatny na ataki ma wiele luk.

Zalety: Na linuksie z początku jest ciężko zacząć ale potem ma się alternatywę wielu programów i staje się twoim uzależnieniem. Linux jest bardziej rozbudowanym systemem z otwartym oprogramowaniem czyli takim które ty jako użytkownik możesz zmieniać. Wykożystuje zdecydowanie mniej pamięci RAM. Jest wydajniejszy i szybszy.

Wady: Nie otwiera programów windowsowych ani jego bibliotek. Niektóre wtyczki nie działają. Ja już to przerabiałem także w razie problemów pisz do mnie.

Napisałem poradnik możesz sobiepoczytać http://lenovotechzone.pl/viewtopic.php?f=58&t=375
komentarz 15 kwietnia 2015 przez Nifrez Obywatel (1,090 p.)

Popraw w poradniku "blender (grafika trujwymiarowa)" "trójwymiarowa" :)

komentarz 2 czerwca 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Jeszcze "wykożystuje" na wykorzystuje.
+3 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
To zależy od dystrybucji i Twojego sprzętu. Czasami pierwszą rzeczą jaką zauważa świeżo upieczony pingwiniarz to czarny ekran i konsola, bez trybu graficznego (bo się sterowniki graficzne nie zainstalowały), co uniemożiwia mu zrobienie czegokolwiek. Jeśli uda się zainstalować sprzęt, to wtedy dopiero można mówić o Linuksie na desktopie.

Z mojego doświadczenia to główne różnice są takie:

- instalowanie programów - głównie z repozytoriów, ale teraz coraz cześciej ściąga się instalatory podobne jak w windowsie albo wersje portable albo jakieś pseudo instalatory, które tylko konfigurują listę repozytoriów. Można się w tym pogubić. Na początku absolutnie unikaj samodzielnej kompilacji.

- montowanie partycji, napędów. Kiedyś prawie zawsze trzeba było to robić ręcznie, dzisiaj na szczęście prawie wszystko montuje się automatycznie i nie trzeba wiedzieć nawet co to jest /etc/fstab. Ale na początku zdziwisz się, że nie ma C:, D: itd. tylko jeden główny katalog.

- konsola. jako noob będziesz na początku tylko wklejał do niej gotowe komendy znalezione w necie. Potem zobaczysz, o ile zaczniesz coś robić i interesować się Linuksem, że konsola przyśpiesza niektóre czynności.

- różne środowiska graficzne. Mnie najbardziej odpowiada teraz Gnome, chociaż nie podobał mi się na początku, a i teraz muszę do niego doinstalowywać dodatki. KDE jest jakiś przedobrzony i nie umiem nawet używać tych jego dziwnych opcji. Środowisk jest więcej i każde trochę inne. Niestety mieszanie ich ze sobą i używanie programów napisanych specjalnie dla innego środowiska może spowodować wielkie zamieszanie w pakietach i nawet odinstalowanie się całego środowiska graficznego.

- Linux zazwyczaj instaluje się razem z różymi programami. Po instalacji można zacząć już coś robić, chodzić po necie, przeglądać dokumenty, multimedia, rozpakowywać, wypalać płyty. Na windowsie po jego instalacji nie masz nic, często nawet żadnych sterowników i cały dzień mija na sprawianiu, by Windows stał się używalny.

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, ale po przejściu z Linuksa na Windows. Na windzie trzeba bardzo uważać podczas instalacji programów, bo często instalują się jakieś zamulacze, spyware, spamware czy cholera wie co. Na Linuksie czegoś takiego nie ma.
+2 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)
Polecam się zapoznać z tym artykułem: http://www.pcworld.pl/artykuly/310951/Windows.kontra.Linux.html

Pozdrawiam. :)
komentarz 16 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Ja całkowicie przerzuciłem się na linuksa. także polecam ten system.
komentarz 10 czerwca 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Przecież to tekst sprzed 11 lat.
+2 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Ogólnie to różni się jądrem. Linux jest stabilniejszy, używa mniejszych zasobów, na linuksie nie pograsz w gierki. Ogólnie Linux jest bardziej polecany dla programistów i jako system pod serwer, ale Windows Server także świetnie się sprawdza. Jest darmowy i możesz dowolnie modyfikować jego jądro w odróżnieniu od Windowsa. Tworząc aplikacje w pythonie na windowsie musisz posiadać specjalny interpreter do tego języka, na linuksie jest on juz wbudowany i wystarczy, że wywolasz plik poleceniem z terminala.
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
Ja jeszcze dodam, że w Linuksie często może coś Ci nie działać i nie ma takiego łatwego rozwiązania jak na windzie, że wystarczy reinstall sterowników czy coś.
komentarz 16 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
bzdura... są alternetywy i jak umiesz instalować to wszystko śmiga jak należy
komentarz 16 kwietnia 2015 przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
Mi np. źle działa myszkai grafika szfankuje. Wszystkie stery aktualne.
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Dla mnie zasadaniczą różnicą jest kontrola. Instalujesz Windę i po tygodniu masz "pierdylion" różnych frameworków cudów itp. W Linuxie masz pełną kotrolę nad tym co się dzieje i co jest na twoim komputerze.
komentarz 16 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
masz listę zainstalowaych pakietów a programów windowsowych nie musisz używać bo są alternatywy
0 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2015 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Znaczną róznicą jest to, że w Windowsie maksymalną liczbą zmapowanych i podpietych dysków jaką możesz mieć jest liczba literek w alfabecie anglojęzycznym. W linuxie wielkość literek ma znaczenie: "Plik" i "plik" nie są równoważne.

Podobne pytania

0 głosów
7 odpowiedzi 1,597 wizyt
+7 głosów
11 odpowiedzi 2,239 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
+3 głosów
6 odpowiedzi 1,265 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Floiu Początkujący (370 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,965 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...