• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Różnice pomiędzy linuxem a windowsem.

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
1,225 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Floiu Początkujący (370 p.)
Proszę was o wymienienie różnic pomiędzy windowsem a linuxem,nie tylko pod względem do programowania ale ogólnie np.Pod względem gier itp.

6 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez nefil1m Stary wyjadacz (10,690 p.)
wybrane 17 kwietnia 2015 przez Floiu
 
Najlepsza
No na Linuxach raczej słabo z grami. Niektóre działają ale często trzeba kombinować.

Główna różnica (z punktu widzenia 'zwykłego' użytkownika) jak dla mnie jest taka, że w Windowsie niektórzy przez lata nie odkryli terminala a w Linuxie chyba każdy się z nim spotka prędzej czy później (raczej prędzej).

Oprócz tego różnic jest cała masa, zaczynając od tego, że Linux jest bardziej konfigurowalny, jest dużo więcej wbudowanych rzeczy (kodeki, odtwarzacze filmu i audio, kilka pulpitów, klient torrent, edytor z kolorowaniem składni itp).

No i oczywiście nie da się wspomnieć o szybkości. Moje Ubuntu w porównaniu do windy to demon szybkości. Za ten czas co na win odpale system, Foobara i Mozille na Ubuntu mam włączone playera, Mozille, Chrome'a, Xchata, Apache, Pidgina, Skype'a, terminal z Gulpem/Gruntem, Koala, Sublime Text i kilka linijek kodu już napisane. I to wrzystko elegancko rozłożone na 9-u pulpitach.
+1 głos
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)

Na Linuksa coraz więcej zaczyna wychodzić gier, szczególnie jeśli wyczekiwałeś projektów finansowanych z Kickstartera (Wasteland 2, Pillars of Eternity czy w przyszłości nowy Torment) to zabawe będziesz miał na wiele godzin, a może i nawet miesięcy jak to kiedyś było. :P Oprócz tego oczywiście jest coś takiego jak wine tak więc od biedy da się grać, ale z wydajnością może być różnie.

+1 głos
odpowiedź 9 marca 2016 przez Ragoth Nowicjusz (160 p.)
edycja 9 marca 2016 przez Ragoth
Taka mała ciekawostka

Jak już niektórzy słyszeli ostatnio firma Khronos wydała API o nazwie Vulcan które współpracuję z większością systemów operacyjnych dostępnych na rynku w tym również z różnymi dystrybucjami Linuxa

tak więc w przyszłości możemy się również spodziewać więcej gier na Linuxa :)
0 głosów
odpowiedź 30 października 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Inna struktura systemu plików - pod windows masz oddzielne dyski, pod linuxem wszystko tworzy jeden filesystem z pojedynczym korzeniem. Oczywiście inaczej zapisuje się ścieżki.

Kiedyś ktoś mi tłumaczył, że windows używa 4 poziomów uprzywilejowania CPU, a linux (unix) tylko 2. Wynikało to z przenośności Linuxa - nie wszystkie procki mają 4 poziomy. Nie wiem czy to dalej obowiązuje, windows też występuja np. na ARMach.

No i najważniejsze - otwarte źródła. Różne służby, piraci itp mają dostęp do kodu źródłowego windowsa, a użytkownik nie. W linuxie sytuacja jest symetryczna - wszyscy mają dostęp i każdy może sobie przekonfigurować, a nawet zmodyfikować i przekompilować jądro.

Oczywiście inna jest też historia (ścieżka rozwoju). Windows powstało jako graficzna nakładka na DOS, dopiero potem wprowadzono elementy systemów wieloużytkowych i wielozadaniowych. Linux od początku był tekstowym, ale wieloużytkowym i wielozadaniowym systemem. Stąd w linuxie wszystko można zrobić z konsoli. Potem dodano grafikę, ale jest ona realizowana w architekturze klient-serwer. Pod linuxem "od zawsze" można było wyświetlić okienko programu na innej maszynie niż ta, na której program pracuje. Pod windows jest zdalny pulpit - ale on przejmuje cały ekran zdalnego komputera, nie pojedyncze okienka.

Stopniowo te dwa systemy upodobniają się do siebie...
1
komentarz 30 października 2020 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Odkopałeś 5-letnie pytanie? ;)
–2 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,730 p.)
Mi linux kojarzy sie jeszcze z gorszej jakosci obrazem
–2 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Jedyna myśl jaka mi przychodzi do głowizny to inny interfejs użytkowania. Zupełnie inny sposób wyłączania systemu.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 308 wizyt
+6 głosów
7 odpowiedzi 17,754 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany

92,452 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,074 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...