• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux razem z Windows7 na jednym dysku ale innych partycjach

Object Storage Arubacloud
+1 głos
339 wizyt
pytanie zadane 28 października 2015 w Systemy operacyjne, programy przez sekut1626 Obywatel (1,210 p.)
Witam, pobieram sobie linux Fedora, aktualnie pracuje na Win 7, nie chce go usuwać.

Wiem, że jest jakaś możliwość posuiadania dwóch systemów i wybierania ich po odpaleniu komputera.

Wiem też, że raz jak instalowałem system to Win7 wyparł mi linuxa i nie miałem wyboru systemu który chce uruchomić przy starcie.

Jak mam win7 i doinstaluje Fedore na innej partycji to będę miał opcje wyboru systemu czy któryś z systemów wyprze mi inny ?

Prosze o pomoc

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
wybrane 28 października 2015 przez sekut1626
 
Najlepsza
Pod Windows możesz zainstalować VirtualBox czyli wirtualny komputer w okienku i na nim wypróbować instalowanie i używanie Linuxa zanim postanowisz go zainstalować na osobnej partycji. Jeśli Ci nie będzie odpowiadał to będziesz mógł wypróbować inną dystrybucję lub inny system np. FreeBSD, FreeDOS, Haiku (BeOS). Możesz nawet jednocześnie uruchomić kilka Linuksów i zrobić sieć ;)

Z tego co pamięta to Fedora (jak większość popularnych dystrybucji) powinna mieć opcję instalowania się obok Windows i tworzenia menu z wyborem sytemu do uruchomienia (GRUB).

Nie wiem jak obecnie ale dawnie Windows nigdy nie potrafił wykryć już zainstalowanego Linuxa i nadpisywał GRUB'a swoim menu bez możliwości uruchamiania Linuxa. Dlatego należało instalować najpierw WIndows a dopiero potem Linux. Można też było odpalić Linuxa z CD/DVD i przywrócić GRUB aby znowu był wybór między Linuxem i Windows.
komentarz 28 października 2015 przez sekut1626 Obywatel (1,210 p.)
okej dzięki !

Spróbuje zrobić tak jak piszesz czyli najpierw Win 7 potem linux :)
+1 głos
odpowiedź 28 października 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Tak, jeśli fedora posiada gruba. Jeśli nie to go zainstaluj. Jak instalujesz Windowsa obok Linuxa to Windows będzie startował domyślnie, można to bardzo latwo zmienić w boot menedżer Windowsa programem EasyBCD. Pozdrawiam :)

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 384 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 609 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 3,080 wizyt
pytanie zadane 23 września 2015 w Inne języki przez Omega410 Nowicjusz (140 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,663 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...