• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ile czasu planować na nauke Informatyki/Programowania

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
194 wizyt
pytanie zadane 3 marca w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bart3on Użytkownik (620 p.)
Siema pytanie do was ile godzin się uczycie dziennie/ tygodniowo?. Ja powoli zaczęłem jakoś odpływać z czasem nauki nakupiłem sobie mega dużo książek/kursów (z myślą a to mi się na bank przyda). I jak bym mógł to bym rypał to w cały moim wolnym czasie. Rok temu miałem operacje na kolano i nie miałem co robić w wolnym czasie to postanowiłem sobie że zamiast oglądać serie albo grać to wole ten czas jakoś wykorzystać i się mega dużo wtedy zaczełem dziennie uczyć i weszło mi to w nawyk.

Tylko że już powoli zaczynam odczuwać tego negatywne skutki na nic nie mam czasu znajomych, sport, dziewczyna mi marudzi że nic z nią nie planuje na weekendy itp bo jak wróce z pracy/studiów to bym cały wolny czas najlepiej na nauke przeznaczył (bo sobie myśle ile ja jeszcze musze umieć by być dobrym) i to jako typ co do matury wsumie miał wywalone kompletnie w nauke. Jak wy do tego podchodzicie ile czasu jest wystarczające na dobry progress ale żeby mieć jeszcze czas na inne rzeczy?

3 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 4 marca przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
edycja 4 marca przez Gynvael Coldwind

Trochę zależy, co jest Twoim celem. Tj. możesz np. chcieć się nauczyć programowania, żeby sobie trochę pomóc w pracy biurowej (makra excela/google apps script/etc), w pracy admina (skrypty bash/python do automatyzacji), hobbystycznie (dla zabawy, żeby porobić trochę swoich projektów), lub do pracy jako tester, programista, architekt, czy inżynier od bezpieczeństwa aplikacji. A może ciągnie Cię różnego rodzaju competitive programming i chcesz być top 1 na świecie w którymś z rodzajów konkursów programistycznych.

Do tego programowanie to jest nauka na całe życie – to strasznie wielka działka, która do tego bardzo dynamicznie się rozwija. Na szczęście na początku jest najgorzej, a potem jest to kwestia uaktualniania swojej wiedzy + douczania się.

Co za tym idzie, czym bardziej poważne cele masz jeśli chodzi o programowanie, tym więcej czasu powinieneś na nie poświęcić, aż do całego wolnego czasu w pewnych odcinkach czasu (np. 16h na dobę, lub 20h na dobę w przypadku dłuższych konkursów).

ALE, i tu dochodzimy do w zasadzie najważniejszego, cokolwiek byś robił:

  • zawsze dbaj o swoje zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne – to jest zawsze priorytetowe i bez tego nie uda Ci się osiągnąć jakichkolwiek celów, w tym programistycznych (wypalenie zawodowe is a real thing);
  • nie zaniedbuj najbliższych, w szczególności partnerki;
  • nie zaniedbuj też innych rzeczy, które trzeba w życiu robić, szczególnie takich, które mogą mieć konsekwencje na przyszłość (i odciągać Cię od celów).

Jak ze wszystkim, trzeba zadbać o balans, tj. znaleźć sobie takie podejście, gdzie masz wystarczająco czasu na programowanie, ale jednocześnie czujesz się szczęśliwy, zdrowy, wyspany, etc. To jest trochę indywidualna kwestia, więc musisz popróbować różnych rzeczy / planów dnia, i zobaczyć co dla Ciebie działa.

Ponieważ pytasz do tego jak "my" do tego podchodzimy, to moje obecne podejście, tudzież plan dnia wygląda tak:

  • bardzo trzymam się tego, żeby spać 7.5-8h (wiem, że mam limit na 2 zarwane nocki; jak zarwę kolejną, to jestem na 80% przeziębiony)
  • bardzo trzymam się tego, żeby codziennie iść przynajmniej na krótki spacer 4-10km (zazwyczaj jeden rano – właśnie żona mówi że trzeba wychodzić ;) – i jeden losowo w ciągu dnia)
  • staram się trzymać tego, żeby mieć tak 1-3h dziennie na hobby/relaks (zazwyczaj są to ostatnie godziny przed snem, jak mój poziom energii jest minimalny)
  • i raz w tygodniu staram sie gdzieś wyjść z żoną – w naszym przypadku to zazwyczaj jakiś spacer/góry, ale co kto lubi
  • cała reszta schodzi mi na pracę, co można przyrównać do tego o co pytasz (moja praca to połączenie zarządzania firmą i rzeczy IT bardzo związanych z programowaniem/bezpieczeństwem).

To działa dla mnie, ale cały czas robię drobne optymalizacje. Dla Ciebie może działać coś innego.

Good luck! :)

+1 głos
odpowiedź 4 marca przez Panelinio Gaduła (4,440 p.)

Może powinieneś zrobić sobie kalendarzyk i wyznaczyć godziny na dane aktywności? Ja akurat mam o tyle fajnie, że dużo w pracy się uczę. Jak nie latam po firmie i naprawiam kompy to surfuję po sieci szukając rozwiązań na problemy, które mogą się kiedyś wydarzyć. Tak to w domu to zależy, czas spędzam z narzeczoną, dzielimy sobie czas - jak trzeba się pouczyć, to się uczymy.

Przeanalizuj sobie ile czasu na coś poświęcasz, zbuduj sobie harmonogram i rytm dnia, pogadaj szczerze z dziewczyną, może ona Ci też pomoże. Nie zamykaj się na znajomych, bo będziesz tego żałował. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Znajdź czas dla kumpli, dziewczyny i naukę.

A wracając do pytania ile czasu na naukę dziennie to proponuję godzinę/dwie, bo też co za dużo to nie zdrowo. Zależy też ile jest danych aktywności w dniu - możesz też co dwa dni się uczyć, ważne abyś szlifował umiejętności. Życzę powodzenia aby udało Ci się zbudować fajny harmonogram dnia wink

+1 głos
odpowiedź 4 marca przez Infos Użytkownik (650 p.)
MOIM zdaniem tyle ile czasu chciesz.tyl3 ile ci odpowiada żebyś się nie nudził wtedy nic nie zrozumiesz proste :D i tyle ile ci wystarczy żeby mieć czas na inne rzeczy

Podobne pytania

+2 głosów
4 odpowiedzi 1,911 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 1,549 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 725 wizyt
pytanie zadane 18 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez yupy Nowicjusz (230 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,663 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...