• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak przygotować się do olimpiady informatycznej?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
494 wizyt
pytanie zadane 14 lipca 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Drożdżówka Obywatel (1,870 p.)
Witam.

W tym roku po raz pierwszy wystartuję w OI. Chciałbym się do tego czasu jakoś przygotować, tak aby chociaż poradzić sobie z zadaniami z pierwszego etapu. Niestety nie mogę znaleźć skutecznego sposobu na naukę. Próbowałem popatrzeć na rozwiązania zadań, ale jest to dla mnie nadal czarna magia i nie mogę znaleźć jakiegoś sensownego kursu, który zapozna mnie z najważniejszymi zagadnieniami. Mam zerową wiedzę jeżeli chodzi o algorytmikę i, co raczej nie jest zbytnio zaskakujące biorąc pod uwagę, że jestem jeszcze w liceum, matematykę z poziomu studiów. Znacie jakiś dobry kurs, czy jakikolwiek inny sposób na przygotowanie się do tej olimpiady? Rady, które znalazłem jak dotąd okazały się nietrafne i dlatego postanowiłem zadać pytanie tutaj.

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 lipca 2022 przez Wiciorny Ekspert (270,230 p.)
komentarz 14 lipca 2022 przez Drożdżówka Obywatel (1,870 p.)
co ma wspólnego to main edu pl z olimpiadą?
komentarz 14 lipca 2022 przez Whistleroosh Maniak (56,980 p.)

przenieśli się do main2

+1 głos
odpowiedź 14 lipca 2022 przez Whistleroosh Maniak (56,980 p.)

Możesz zacząć od zadań z OIG/OIJ. Większość z nich dostępna jest na szkopule. Na cp-algorithms masz tak naprawdę całą teorię, którą powinieneś umieć do OI

+1 głos
odpowiedź 15 lipca 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)

Cormen przyda się bardziej na studia niż na OI. Powinieneś robić maksymalnie dużo zadań i uczyć się algorytmów - w szczególności tych które mogą Ci się przydać. Np. C++ ma w stlu map i set, więc nie musisz wogóle wiedzieć jak np. robić drzewa AVL lub czerwono czarne czy też słowniki haszujące. Ale są rzeczy które trzeba móc umieć implementować z zamkniętymi oczami np. drzewa przedziałowe, find-union, haszowanie (można nim zastąpić praktycznie każdy algorytm do stringów), dijkstra, lca, centoid decomposition itd.

Whistleroosh podał linka do cp-algorithms gdzie bardzo dobrze są opisane algorytmy i link do szkopuła z zadaniami. Przyda się też codeforces gdzie jest wielka baza zadań. Dowiedz się też czy nie są gdzieś prowadzone w twojej okolicy obozy przygotowujące do OI. Często też są jakieś wytłumaczenia algorytmów na yt bardzo fajne. Np. drzewa przedziałowe są tu świetnie wytlumaczone: https://www.youtube.com/watch?v=xgywrSAXoeE

0 głosów
odpowiedź 16 lipca 2022 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Zadac sobie pytanie czy warto. Czy w robocie beda problemy jak na OI, czy jednak inne. A skoro beda inne, to moze jednak warto uczyc sie czegos innego.

Sam papier z OI tez moze nie na wiele sie zdac, kiedy ludziaki obok rozwiazuja realne problemy klienta...

No chyba, ze na jakiejs panstwowej posadzCE, tam takie lubia bo sami je wystawiaja...

Nie mniej, zycze sukcesow. Jezeli robisz cokolwiek, byle zdobywac wiedze to warto. Jednak jeszcze lepiej zdobywac wiedze konkretna, dostosowana do aktualnych zagadnien rynkowych - wtedy bedzie to bardzije oplacalne.
komentarz 16 lipca 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Ta odpowiedź bardzo kojarzy mi się z elektrodą. Tam zawsze jak ktoś zadaje jakieś pytanie to ludzie zamiast mu na nie odpowiedzieć mówią, że nie warto.

To tak jakby ktoś się pytał jak/z czego najlepiej uczyć się chińskiego, a Ty byś mu odpowiedział, że lepiej nauczyć się angielskiego.
komentarz 16 lipca 2022 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Bo lepiej uczyc sie angielskiego. A jak koles z elektrody z poziomem i 30 letnim dosw. co zjadl na czym zeby, mowi ze nie warto, to raczej nie warto. Ale zawsze mozna zapytac dlaczego albo powiedziec, ze chcialbys sprobowac i daja odpowiedzi.

 

Po prostu zamiast wymyslac kolo na nowo, lepiej dobrac odpowiednie kola do aktualnej potrzeby.

Dzisija wieksze nainteresowanie u pracodawcy wzbudzisz przebierajac sie za klauna niz za 1 miejsce w OI. Takie czasy, mzoe wiec warto lepiej zainwestowac srodki jakimi sa czas, pieniadze, wysilek.

 

Tylko wspominam aby autor przemyslal, na koncu i tak to zawsze on podejmuje decyzje.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,093 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 896 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 964 wizyt

92,584 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,671 komentarzy

61,968 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...