• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Szkoła, dalsza droga

Object Storage Arubacloud
+9 głosów
468 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kimi Bywalec (2,050 p.)
Witam, przeczytałem i ogarnąłem poradnik do C++ wydawnictwa helion oraz poradniki pana Mirka i uważam ze cos umiem. Nadszedł czas zeby sie sprawdzic.Jaki projekt polecacie napisac własnie zeby sie sprawdzic? Jaki nastepny jezyk wybrac?

Jako iz nie chce robic spamu dodam kolejne pytanie.Jestem uczniem 3kl gimnazjum i zamierzam wybrac Technikum informatyczne tylko jest jeden problem.Matematyka za bardzo mi nie idzie.Czy potrzeba w tej szkole jakis wielkich umiejetnosci? Czy w późniejszym zyciu  zawodowym przydaje sie?

7 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez iwan9449 Pasjonat (20,810 p.)
Matematyka jest w informatyce bardzo ważna, jeżeli wiążesz swoją przyszłość z programowaniem to zdecydowanie pwinieneś popracować nad matematyką :)
+5 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Wybierz technikum informatyczne, jeśli chcesz programować. Co do projektu, nie ma co mówić że się całkowicie umie C++, bo ten język stwarza nieograniczone możliwości. W ramach udowodnienia, że coś umiesz, naucz się jakiejś biblioteki do C++, np. Qt (polecam) oraz napisz w niej aplikację okienkową (jaką tam sobie chcesz, na pewno masz jakieś pomysły). Co do matematyki, ona jest potrzebna w programowaniu. Szczególnie jakbyś chciał pisać gry. Poza tym w życiu też się przydaje, bo rozwija analityczne myślenie. Link do Qt:

http://www.qt.io/

+4 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez daan Pasjonat (17,640 p.)
Matematyka na 100 % będzie Ci potrzebna więc radze odrazu się do niej przyłożyć, materiał z technikum spokojnie można opanować wystarczy się przyłożyć :) Jaki program napisać żeby się sprawdzić ? Najlepiej taki który będzie działał hehe, a tak na poważnie to zalezy co Ciebie interesuje, na forum wiele razy się przewijał pl.spoj.com, świetna strona na której można się sprawdzić :P  Ja polecam spróbować napisać jakieś proste gry typu snake, na początku w konsoli może być, a potem poczytać o jakieś bibliotece do grafiki 2d i zrobić to samo ale z grafiką :)
+4 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
Co do matematyki. To znajomość wzorów nie jest taka konieczna, a analityczne myślenie wytrenowane poprzez rozwiązywanie zadań matematycznych. Piszę dosyć skompilkowane i nisko-poziomowe programy sieciowe, wszystko jest oparte na podstawowych działaniach matematycznych. Jeśli chcesz zaprogramować np. silnik graficzny, to tak, wtedy wzory się przydają, ale można się ich nauczyć jak wyszystkiego innego. Wystarczy motywacja.

Ciekawostka: Trygonometria jest niezbędna do pisania aimbot'ów :D
+2 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
Matematyka sie przydaje, moze wybitny talent nie jest niezbedny ale bedzie duzo logiki.

Ja myślę że uczyć powinno się na bieżąco teorii i praktyki. Np. poznajesz funkcję switch case i odrazu używasz jej do napisania kalkulatora.

Co do projektu, możesz np. napisać program który odczyta z klawiatury podane zdanie, a potem zliczy ile razy występuje w nim podana przez ciebie samogłoska, np. Ala ma kota, a występuje 4 razy. Możesz napisać kalkulator, program sortujący bąbelkowo. Co dusza zapragnie.

Co do następnego języka - najpierw ogarnij C++ poniewa.ż potem będzie bardzo łatwo nauczyć się innego języka.
Tutaj obrazek o wyborach:

 

http://cdn.carlcheo.com/wp-content/uploads/2014/12/which-programming-language-should-i-learn-first-featured-1024x538.png
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)

Pytanie1

Projekt to bardzo dobry pomysł jeżeli złapałeś już podstawy. Na początku proponuję zająć się czymś mniejszym i łatwiejszym dlka terningu algorytmiki. W c++ możesz np. napisać kalkulator, sortowanie bombelkowe, alogrytm liczący średnią ważoną lub np. sprawdzający czy wpisana liczba jest liczbą pierwszą. W dalszej kolejności możesz wymyślić sobie jakiś ambitniejszy program, który mógłby Ci się przydać lub Twoim znajomym. Nic tak nie motywuje jak samodzielnie wykonany projekt, który faktycznie się przydaje.

Pytanie 2

Pytania na temat co lepsze czy technikum czy liceum już na tym forum padały paredziesiąt razy. To co w nich ustalono to to, że wiele zależy od tego czy w Twojej okolicy jest dobry technikum informatyczne, jeżeli nie to lepszym pomysłem jest jednak liceum. Odsyłam cię do dyskusji https://forum.pasja-informatyki.pl/4665/technikum-liceum?show=4665#q4665. W technikum informatycznym (jeżeli jest dobre) wymagają matematyki bardzo. Jeżeli myślisz o studiach to na maturze matematykę będziesz pisał. Oprócz tego ucząc się amtematyki ćwiczysz swój umysł co pomoże również w programowaniu.

0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Napisz grę albo aplikacje okienkową. Zacznij czytać o SFML i QT. Wtedy zderzysz sie z rzeczywistością :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 718 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 724 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2021 w Offtop przez Matek1924 Początkujący (300 p.)
+2 głosów
3 odpowiedzi 344 wizyt

92,626 zapytań

141,486 odpowiedzi

319,844 komentarzy

62,009 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...