• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

złożoność czasowa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
738 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Michalecekxd Użytkownik (830 p.)

Witam, mam do wypełnienia tabelę a nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Nie wiem jak wypełnić chociaż pierwszą część dla lg(n), czyli zlożoności logarytmicznej, a mam mało czasu na zrobienie tego zadania. Mógłby ktoś wytłumaczyć, chociaż ten pierwszy przykład, żebym dalej mógł już to sam wypełnić? Bardzo dziekuję

komentarz 10 listopada 2021 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Jeszcze raz.

Algorytm rozwiązania wymaga czasu f(n) mikrosekund.

Dla jakiego N czas wykonania algorytmu o złożoności N będzie wynosił minutę?

Dla N=10, algorytm o złożoności N zajmuje 10 mikrosekund. Dla jakiego N, zajmie mu całą minutę?

Dla N=10, algorytm o złożoności N^2 zajmuje 100 mikrosekund. Dla jakiego N, zajmie mu całą minutę?

etc etc.

komentarz 10 listopada 2021 przez Michalecekxd Użytkownik (830 p.)
czyli np. dla 1 sekundy

skoro

1 sekunda to jest 1000000 mikrosekund

więc układam proporcję

10 (czyli moje n)  - 10 mikrosekund
n                            -  1000000

i z tego wychodzi n=100000

dobrze?
komentarz 11 listopada 2021 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

...nie? Dla algorytmu o złożoności N, wejście o rozmiarze 100 000... zajmuje 100 000us. Nie trzeba tutaj żadnych proporcji liczyć (bo jest dosłownie 1:1), w dodatku jakimś cudem zrobiłeś to źle :( A moje 10 to przecież był tylko przykład.

I w moim przykładzie nie pytałem o sekundę, tylko o minutę.

W każdym razie... dokładnie do tego się to zadanie sprowadza.

Dla jakiego N, algorytmowi o złożoności N problem zajmie ponad godzinę?

Dla jakiego N, algorytmowi o złożoności N^2 problem zajmie ponad minutę?

Dla jakiego N, algorytmowi o złożoności N! problem zajmie ponad rok?

etc

komentarz 11 listopada 2021 przez Michalecekxd Użytkownik (830 p.)
mógłbyś wypełnić tą tabelkę dla samego n? w sensie sam drugi wiersz, bo jakoś ciężko mi to zrozumieć, przepraszam, wtedy może lepiej to zrozumiem
komentarz 11 listopada 2021 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Nie, najwyżej jeden losowy przykład: złożoność n^3 i 1 godzina. Rozmiar problemu który da się rozwiązać w godzinę to 3301. (bo 3302^3 da ponad 1h w mikrosekundach)

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 837 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2017 w C i C++ przez Wi_ktos Bywalec (2,950 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 242 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2023 w C i C++ przez polandonion Mądrala (7,040 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 918 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...