• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Technikum / Liceum?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
2,614 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Witam, przy ostatnim pytaniu dostałem odpowiedź typu by nie iść do technikum tylko liceum, czy opłaca się tak zrobić? ja aktualnie myślę o szkole na Podwalu w Lublinie, technikum informatyczne, podobno dobry kierunek. Tylko że nie wiem czy liceum czy technikum teraz, chciałbym się zapytać co wy wybraliście i jakie są tego minusy, i plusy.

10 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Kamil_S Obywatel (1,310 p.)
wybrane 8 kwietnia 2015 przez Adrian1999
 
Najlepsza
Witam,
Według mnie są dwie duże róznice :-). Liceum da Ci dobrą matematykę - o ile sam się do niej wystarczająco przyłożysz. Mam na kierunku ludzi z technikum i odstają z matematyką od licealistów. Jak wiadomo matematyka na studiach informatycznych nie jest rzeczą łatwą. Musisz sobie zadać sam pytanie i znaleźć odpowiedź w sobie :-). Ale jeżeli mam Ci coś poradzić, to z doświadczenia wiem, że liceum czy technikum programować Cię nie nauczy. Tak naprawdę od Ciebie zależy to czy będąc w technikum będziesz się uczył matematyki na wyższym poziomie niż system zakłada, czy też będąc w liceum będziesz więcej programował i zgłębiał tajniki sprzętowe. Główna różnica to czas uczęszczania :). Reszta moim zdaniem to sprawa otwarta i zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i twojej pracy :) Pozdrawiam i powodzenia :)
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Harsay Pasjonat (23,640 p.)
"Dobrość" matematyki jest wg. mnie zależna już od nauczycieli, a nie kwestii różnicy między liceum a technikum.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Kamil_S Obywatel (1,310 p.)
Cześć :-).
Wiem. Sam miałem kiepskiego nauczyciela, ale postanowiłem systematycznie pracować i udało mi się osiągnąć bardzo fajne wyniki na maturze. Więc w moim przekonaniu to kwestia chęci i determinacji :-). Nauczyciele to raczej wymówka ;-).

Pozdrawiam :-).
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

W technikum informatycznym będziesz miał większą ilość godzin programowania. Natomiast w liceach jest różnie (od informatyki dla humanów - word, excel itd. do algorytmiki z poziomu studiów). Wybór należy do ciebie.

komentarz 8 kwietnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)
Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Jestem w pierwszej klasie TI i całkiem nidawno zaczeliścmy naukę "programowania" w C++.

Pozdrawiam.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Dobre, "programowania".
komentarz 8 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Masz ponieważ nauczyciel kazał... Uczą dużo o sprzęcie i sieciach. Jeżeli chodzi o kodzenie to HTML + CSS a no i troche PHP :)
komentarz 8 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
http://forum.pclab.pl/topic/959648-Technikum-Informatyczne/

 

Pierwsze lepsze forum. Programowania nie ma z tego co wyczytałem.. zresztą szkoła jak szkoła. W postawie nie ma ale niektore jak widac jednak uczą :)
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)
Programowanie specjalnie wziąłem w cudzysłów, ponieważ tego co mamy się nauczyć do końca roku można nauczyć sie z filmików Pana Mirosława i to po kilku. :)

Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Dziękuję za odpowiedź, ale jednak jest ten fakt że po liceum nie ma pracy bez studiów, a po technikum jest. Prawda prawdą ale ja nie przykładałem się do nauki i nie wiem czy dam radę jakoś ustabilizować swój poziom z innymi po prostu, myślę o studiach ale przez 4 lata miałbym czas na naukę właśnie.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Nie wiem jaka to będzie praca bez studiów. To zależy jaki masz teraz poziom programowania, jak zaczynasz z podstawami to trudno będzie jedynie przez technikum sprawić, abyś już stał się doświadczonym koderem i szedł do pracy.

komentarz 8 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Jednak jest to mozliwe. Mam znajomego ktory po technikum robie w Gamedevie.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)
edycja 8 kwietnia 2015 przez Wiktor
Dodam jeszcze, że mówienie "po technikum jest praca" jest trochę dziwne, ponieważ kończąc tę szkołę masz tylko tytuł technika, co raczej nie czyni z Ciebie kogoś lepszego niż osoba, która na przykład nie ma tego tytułu, lecz ma większe doświadczenie. Przede wszystkim liczy się wkład własny, szkoła może Ci jedynie pokazać co masz w tym kierunku robić i chyba nic więcej, bo nawet gdybyś całą wiedzę chłonął z lekcji zawodowych to i tak jest to zbyt mało.

Tak jak powiedziałem liczy się wkład własny. Jest to tylko i wyłącznie moja opinia.

Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)
Ja osobiście wybrałem technikum i z jednej strony trochę żałuję, bo poziom nauczania zawodowego nie zadawala mnie, wolałbym się skupić w 100% na matematyce a naukę np. takiego programowania realizować we własnym zakresie. Jednak w liceum nie samą matematyką człowiek żyje i musi się uczyć przez kilka lat przedmiotu, którego nie lubi, na przykład biologia, chemia. Ciężko jest odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ my nie będziem się uczyć za Ciebie, weź pod uwagę wszystkie plusy i minusy uczenia się w obu szkołach i wtedy podejmij właściwą decyzję, ponieważ jak powiedziałem ciężko komuś obcemu mówić co ma wybrać, bo przez czyjeś napieranie wybierzesz szkołę, która Ci się nie spodoba i wtedy będziesz miał pretensje do tych osób.

Tak jak powiedziałem musisz sam się dobrze nad tym zastanowić i pomyśleć nad tym co będzie dla Ciebie lepsze.

Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez MatexQ Bywalec (2,260 p.)
Ja osobiście poszedłem do technikum i nie żałuję swojego wyboru. Liceum jest nastawione bardziej na zdobywanie wiedzy ogólnej. Mimo, że rok krócej to jednak po skończeniu technikum masz zawód w rękach (zakładając, że zdasz wszystkie egzaminy). Rozwijasz się korzystając z pomocy nauczycieli, ale szczerze Ci powiem, że jeżeli nie masz chęci poznawania czegoś i uczenia się samodzielnie to nie ma różnicy. W technikum nauczą Cię podstawowych zagadnień, które będą wyjściem na ewentualne studia. Musisz sam wykazać chęci nauki. Znam osoby, które poszły do liceum, a teraz żałują. Po liceum obowiązkowo musisz iść na studia. Żyjemy w świecie gdzie dużą rolę odgrywają papierki, zaświadczenia no i znajomości, ale bez odpowiedniego doświadczenia nic Ci nie pomogą. Załóżmy, że komuś powinie się noga w życiu i los nie będzie dla niego łaskawy i nie będzie miał okazji iść na studia. Co wtedy? Po technikum ma już chociaż zawód i może gdzieś zacząć pracę, a jako, że posiada już dyplom technika będzie (prawdopodobnie) lepiej zarabiał niż osoba po liceum bez doświadczenia. Oczywiście to moje osobiste zdanie i inni mogą się z nim nie zgodzić :)
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Vakoss. Bywalec (2,870 p.)
Ja osobiście uważam że warto chodzić ten rok więcej i pójść do technikum, ponieważ zawsze czegoś dodatkowego możesz się tam dowiedzieć. Tam dowiesz się jak się czego uczyć i tak jak wyżej uzyskasz dodatkową wiedzę o dziale IT czego w liceum jest o dużo mniej.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Harsay Pasjonat (23,640 p.)

Sprawdź, na którym miejscu w rankingach znajduje się szkoła, do której masz zamiar iść.
Pamiętąj, że są technika i technika.

W swoim wypadku nie żałuję pójścia do technikum. Kiedy dowiaduje się co robią koledzy w liceach to jestem pewien, że bym zwariował. 

Celuj najlepiej w czołówkę i widzę, że ta szkoła, do której idziesz jest o oczko wyżej od mojego :)

komentarz 8 kwietnia 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
z tych techników co ja widzę to jest 3 z lublina więc może i nienajgorszy, ale na ogólnej liście 151 jest. Ale chyba nie mam w co więcej celować.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Dziękuję za odpowiedzi, uświadomiły mi troche one, zapewne i tak będę musiał iść na studia więc technikum czy liceum mało ważne, liczy się wkład własny. Ale raczej pójdę do technikum jest rok więcej nauki, ponoć nauczyciele z tej szkoły pracują w sporych firmach informatycznych, więc jeżeli włożył bym swój wkład, oraz prosił ich o pomoc raczej zajdę jakoś wyżej niż po liceum takie moje zdanie. Możecie się sprzeczać ale dziękuje za udzielone odpowiedzi.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez mredik5 Początkujący (380 p.)
Wszystko zależy od poziomu liceum i technikum, do którego miałbyś uczęszczać.
Osobiście jestem w technikum, ale ja mam to szczęście mieć w okolicy jedno z lepszych technikum w Polsce.
Głównie musisz też rozważyć co wg cb jest ważniejsze studia/matura czy praktyka/zawód?
Jak chcesz iść do liceum inf-mat-fiz(nie wiem czy są inne z inf :P) to się czegoś nauczysz napiszesz mature i po 3 latach na studia idziesz gdzie się dopiero zaczyna coś dziać ciekawszego ;)
Plusy:

-rok mniej niż w technikum
-lepsze przygotowanie do matury
-łatwiej(wg mnie)
Minusy:
-mniejsza wiedza zawodowa
-mniejszy nacisk na szczegóły jeśli chodzi o inf
-brak zawodu
-brak praktyk
 Co do technikum to ja jestem zadowolony z wyboru, problem zaczyna się gdy szkoła ma słaby sprzęt co osłabia jakość praktyki w szkole
Plusy:
-zawód

-praktyka
-dłuższy czas na naukę do matury

-bardziej wyspecjalizowani nauczyciele zawodowi(w założeniu :P)
 

Minusy:
-rok dłużej
-rok dłużej się uczysz co niekoniecznie oznacza lepszego przygotowania do matury
-bardzo ważny jest sprzęt tzn szkoła potrzebuje pieniędzy na zajęcia praktyczne

Wybór oczywiście zależy od cb i osobistych aspiracji. I powiem ci, że i tak później znajdziesz lepszą szkołę niż ta do której pójdziesz(np ja powinienem iść do mat-fiz'a) ale informatyk to zawsze dobry wybór if u know what i mean :D
komentarz 8 kwietnia 2015 przez mredik5 Początkujący (380 p.)
meh ten shift+enter nie działa tak jak powinien :P XD
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Studia i tak i tak będą ;c
komentarz 8 kwietnia 2015 przez mredik5 Początkujący (380 p.)
Ale pytanie co cię bardziej interesuje i lepiej przygotuje do nich ;) no i twoje umiejętności, talenty(jakkolwiek to brzmi)
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
No głównie to chyba informatyka i programowanie, więc mi tam lata mówiąc luźno.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 260 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 925 wizyt
pytanie zadane 27 października 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mikolajlt Nowicjusz (220 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 698 wizyt

92,632 zapytań

141,500 odpowiedzi

319,878 komentarzy

62,012 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...