• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Technikum 5 lat czy 1 rok mniej na Liceum?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
247 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez bilderman Nowicjusz (120 p.)
Dzień dobry, skończyłem właśnie 8 klasę i mam do wyboru: Technikum programistyczne 5 lat lub Liceum informatyczne 4 lata. Chciałbym się spytać czy ten jeden rok w technikum jest warty? czy jak zamiast tego jak bym poszedł do liceum i tam zaczął się samodzielnie uczyć programowania to czy bym nie wyszedł na lepsze? Z drugiej strony obawiam się że mogę się samodzielnie w liceum nie nauczyć tego co się uczą w technikum.

Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 20 lipca 2023 przez MichaelM Bywalec (2,540 p.)
Sam nauczyłem się bardzo dużo programowania i mogę ci powiedzieć, że idzie mi nawet bardzo dobrze. Jeśli znajdziesz jakieś kursy dobre i będziesz poświęcał na to przynajmniej godzinę dziennie i nie będziesz programował na zasadzie kopiuj wklej tylko tak, żeby zrozumieć, to nauczysz się bardzo dobrze. Jeśli planujesz iść na studia to odpowiedź jest jasna - liceum. Uwierz, że nie warto będzie siedzieć w technikum ten rok dłużej, po prostu szkoda twojego czasu, który możesz wykorzystać lepiej. Samorozwój przy programowaniu jest bardzo ważny. W dzisiejszych czasach masz mnóstwo tutoriali na YT czy od producentów jak Google (swoją drogą bardzo polecam ich kursy). Jeśli czegoś nie zrozumiesz możesz zawsze spytać też ChatGPT o wytłumaczenie tematu prostym językiem lub spytać na forum takim jak to. Ktoś zawsze pomoże. W ramach testu i utrwalenia wiedzy rób projekty. Między tematami jakieś drobne, a potem jakieś większe, praktyka w programowaniu jest najważniejsza! Jeśli interesują cię jakieś konkretne języki/technologie to napisz polecę ci jakiś kurs, gdyż sam uczyłem się już wielu.
Podsumowując - nie powinieneś mieć problemu z nauką samemu jeśli odpowiednio się przygotujesz. Według mnie najlepszą opcją jest liceum. Powodzenia
komentarz 21 lipca 2023 przez bilderman Nowicjusz (120 p.)
Dzięki za odpowiedź. A w sprawie studiów, to słyszałem że tam panuje też zasada zakuj zapomnij, i czy nie lepiej też zamiast studiów to samodzielnie się uczyć?  Czy studia w ogóle dają jakąś przewagę na rynku pracy? czy po prostu liczą się umiejętności
komentarz 21 lipca 2023 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
To zależy od konkretnej uczelni, konkretnego wykładowcy. W tych słabszych uczelniach często tak jest, w tych lepszych można żywić nadzieję, że jest inaczej, ale to nadal polskie uczelnie... zerknij na sylabus danego kierunku na uczelni, dowiesz się czego będą chcieli cię uczyć
+1 głos
odpowiedź 21 lipca 2023 przez Polak125#8484 Nowicjusz (200 p.)
Jeśli chcesz iść po tym na studia to sprawdź co bardziej Ci będzie potrzebne (matura z informatyki na niektórych uczelniach jest zastępowana przez egzamin zawodowy). Ogólnie by nauczyć się programowania nie potrzeba być technikiem, inżynierem czy mag. inż., więc jeśli będziesz się uczyć regularnie to dasz radę.
Liceum informatyczne to pewnie będzie po prostu rozszerzona informatyka i matematyka, A w technikum po prostu będą przedmioty zawodowe + praktyki i uzyskasz tytuł jakiegoś technika, Ogólnie do tego technika programisty musi istnieć podstawa programowa, więc jak obawiasz się, że coś fajnego pominiesz to po prostu ucz się według niej , ewentualnie ze spisu treści podręczników do tego technikum (tego co uważasz za przydatne).
Pamiętaj, żeby robić notatki z tego czego się uczysz, regularnie do nich wracać i być konsekwentny w nauce, bo bardzo łatwo w liceum po prostu zdawać sprawdziany i nic poza tym nie robić. .

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 637 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 787 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Młody Nowicjusz (120 p.)
+4 głosów
5 odpowiedzi 2,063 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...