• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie do ubiegłorocznych maturzystów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
307 wizyt
pytanie zadane 17 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez zenon Nowicjusz (140 p.)
Witam,

Pytanie swoje kieruję do maturzystów z lat poprzednich, którzy pisali informatkę rozszerzoną. Osobiście mam zamiar zdecydować się na ten kierunek, potrzebuję go zdać na poziomie 30-50%, żeby dostać się na upragniony kierunek, jednak na ten moment nie posiadam żadnych umiejętności związanych z informatyką na maturze. Ciekawi mnie, ile czasu przygotowywaliście się do matury, czy spędziliście na tych przygotowaniach 10 miesięcy, czy może tylko 2 i na ile procent pozwoliło to wam zdać ten test. Jak oceniacie moje możliwości i szanse przygotowań przez te 9 miesięcy, które zostały do matury, gdy nie uczę się informatyki w szkole i nie miałem z nią do czynienia dotychczas. Zależy mi na opiniach maturzystów, gdyż nie znam osób ze swojego środowiska, które mógłbym o to zapytać, a czasu na decyzję ostateczną nie mam tak naprawdę za dużo.Dziękuje z góry za odpowiedź

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 18 września 2018 przez bamboo Nowicjusz (240 p.)

Cześć,
pisałem maturę w tym roku i udało mi się ją zdać na 84% (przy medianie wynoszącej 28% [źródło]. Nauką zająłem się w lutym, choć moja przygoda z informatyką trwa tak naprawdę już kilka ładnych lat. Przerobiłem wszystkie arkusze od 2010 roku i wyciągnąłem z nich kilka wniosków, mianowicie:

  • część teoretyczna zawiera algorytm do analizy (jeśli nie widzisz co zbytnio się w nim dzieje - analizuj go "na piechotę" - w brudnopisie rozpisz sobie po kolei jakie wartości przyjmują zmienne i jak zmieniają się w pętlach
  • pisanie algorytmu na kartce w kolejnym zadaniu - zrób to najprościej jak umiesz (polecam pseudokod) - nie liczy się tu ładna składnia c++, a to, czy rozumiesz problem i czy potrafisz podjąć odpowiednie operacje, by go rozwiązać
  • często zdarzają się pytania w zamkniętych o protokoły sieciowe (HTTP, SMTP, POP3), typy plików graficznych, przeliczaniu liczb w różnych systemach (binarnym, hexa)
  • trzeba pilnować czasu na teorii, jeśli za bardzo skupisz się na pisaniu algorytmu to może się okazać, że nagle na resztę zostało 15 minut - znam z autopsji

Tyle jeśli chodzi o teorię, teraz to co Ci mogę doradzić, jeśli chodzi o praktykę:

Zadanie z Excella:

  • tak trywialna rzecz jak kartka i długopis może Ci dać pełne 10 punktów za to zadanie - jest to przeważnie symulacja jakiegoś zjawiska - głupie rozpisanie jaka wartość jest przyjęta dla początku dnia, a jaka na koniec dnia często zaważa na tym czy dostaniesz 1 lub 3 punkty za dany podpunkt zadania
  • często i gęsto trzeba użyć funkcji JEŻELI, LICZBA.CAŁK, wyciągania konkretnego znaku z liczby czy tekstu
  • bardzo przydaje się znajomość mechanizmu jakim są tabele przestawne

Zadanie z Accessa:

  • W 90% jest to wybieranie danych z połączonych tabel za pomocą raportów, które spełniają określone kryteria, należałoby więc zaznajomić się z ich składnią, oraz z grupowaniem i zliczaniem rekordów
  • jeśli ciężko zrealizować coś w jednym raporcie, nic nie stoi na przeszkodzie zrobieniu raportu z raportu - liczy się to czy poradzisz sobie z zadaniem i odpowiesz poprawnie, a to, jak dojdziesz do rozwiązania schodzi na drugi plan, także jeśli nie idzie to trzeba kombinować
  • jest coś takiego jak konstruktor przy podawaniu kryteriów dla danych kolumn - zawiera kilka przydatnych funkcji jak np. YEAR()

Zadanie z programowania (u mnie był to Cpp):

  • 95% zadań wymaga wczytanie czegoś z pliku
  • często trzeba znaleźć maximum, minimum, najdłuższy ciąg w zbiorze
  • przydaje się kilka funkcji do rzutowania z typu na typ
  • znowu polecam tu kartkę i długopis - algorytm rozwiązujemy głównie w głowie i na kartce - samo programowanie to tylko przerzucenie tego co mamy w głowie w odpowiednią składnię, którą zinterpretuje komputer

Podsumowując, jeśli potrafisz logicznie myśleć i znasz podstawowe narzędzia, to jeśli zaczniesz teraz bez problemu osiągniesz te 80%. Zadania lubią się powtarzać, po przerobieniu kilku arkuszy sam to przyznasz. Jeśli chcesz jakieś dodatkowe materiały i wskazówki, chętnie pomogę.

Miłej nauki i powodzenia na maturze!

komentarz 18 września 2018 przez zenon Nowicjusz (140 p.)
Bardzo dziękuję za odpowiedź,

Ogólnie z informatyki nie celuję w bardzo wysokie wyniki, wystarczyłoby mi 40%, gdyż główny nacisk kładę na matematykę, którą mam rozszerzoną. Póki co nie znalazłem jeszcze żadnego korepetytora, dlatego chciałbym jeszcze zapytać, jeżeli zdecydowałbym się na naukę całkowicie samodzielną, od czego najlepiej zacząć, z czego korzystać oraz jak myślisz, ile czasu może zająć ogarnięcie samego Excela/Accessa i algorytmiki, tak, aby radzić poradzić z nią sobie na maturze?
komentarz 18 września 2018 przez bamboo Nowicjusz (240 p.)
edycja 18 września 2018 przez bamboo
Naprawdę ciężko mi to tak ocenić, nie chce też być wyrocznią w tej sprawie, jednak mogę powiedzieć tylko tyle, że robiąc coś systematycznie, nawet ten raz w tygodniu zapamiętasz o wiele więcej niż ucząc się przez 3 miesiące non stop. Moim zdaniem informatyka to radzenie sobie z problemami na różne możliwe sposoby, dlatego jeśli potrafisz myśleć logicznie i wyciągać z tego wnioski, do tego poznasz podstawy, które wystarczą na poziom matury to 80% punktów jest jak najbardziej realne. Ja uczyłem się 3-4 miesiące, jednak jak już mówiłem samą informatyką interesuję się już lata. Jeśli to pomoże, mogę udostępnić materiały (arkusze maturalne), które przepracowałem i w większości rozwiązałem prawidłowo.

EDIT: skoro jesteś dobry z matmy rozważ może maturę z rozszerzonej fizyki - jest ona często punktowana zamiennie z informatyką
komentarz 18 września 2018 przez zenon Nowicjusz (140 p.)
Jeśli nie stanowi to dla Ciebie problemu, to na pewno takie materiały mogłyby mi się przydać

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,227 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 312 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 751 wizyt
pytanie zadane 16 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez zenon Nowicjusz (140 p.)

92,615 zapytań

141,465 odpowiedzi

319,782 komentarzy

61,997 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...