• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed W3Schools - NIE SZERZMY FAŁSZYWEJ PROPAGANDY!

VPS Starter Arubacloud
+66 głosów
17,217 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2015 w Nasze poradniki przez Comandeer Guru (599,630 p.)
zamknięte 26 listopada 2016 przez Comandeer

https://forum.pasja-informatyki.pl/21424/jaka-strona-lub-program-do-nauki-html-css-js?show=29458#a29458 → aż mnie otrzepało

Nie wiem skąd istnieje tak silne przekonanie, że W3Schools jest w jakikolwiek sposób powiązane z W3C, ale to nieprawda

 

!!!W3Schools NIE MA ABSOLUTNIE NIC WSPÓLNEGO Z W3C I STANDARDAMI W SIECI!!!

 

 

W3 to skrót od World Wide Web - tyle.

W3Schools jest znane z niskiej jakości i przekłamań, o czym świadczy akcja http://w3fools.com

Ba, wystarczy spojrzeć na stopkę W3Schools:

Examples might be simplified to improve reading and basic understanding. 

Innymi słowy: "piszemy niekoniecznie dobre rzeczy, byleby się łatwo czytało". I to widać po niektórych materiałach. Porównajmy choćby opis elementu section pomiędzy różnymi źródłami:

W3Schools:

The <section> tag defines sections in a document, such as chapters, headers, footers, or any other sections of the document

Herezja, bo podważa zasadność istnienia header i footer.

A co na to MDN?

The HTML Section Element (<section>) represents a generic section of a document, i.e., a thematic grouping of content, typically with a heading.  

I to już ma sens (bo nagłówek jest głównym wyznacznikiem sekcji).

A co na to specka

The section element represents a generic section of a document or application. A section, in this context, is a thematic grouping of content.

Wnioski chyba można wyciągnąć samemu. Definicja z W3Schools de facto opisuje inny element - i nie da się zwalić tego na jakieś "upraszczanie".

Jeszcze większe bzdury są popisane przy obsłudze multimediów, gdzie nazwy zdarzeń nie odpowiadają rzeczywistości albo opisy są po prostu dla niewłaściwych zdarzeń. I takich uchybień można wskazać wiele. Inny przykład: obsługiwane formaty video.

Oficjalną dokumentacją W3C jest miało być WebPlatform.org , ale społeczeństwo zadecydowało, że woli rozwijać najlepszą dokumentację w Sieci, czyli MDN. W3Schools jest po prostu świetnie wypozycjonowane i tyle.

A jakby ktoś miał jeszcze wątpliwości:

The site derives its name from the World Wide Web (W3), but is not affiliated with the W3C.

Jeszcze jeden częsty argument za W3S: edytor online. Owszem, przyznaję, byłby to swego rodzaju killer ficzer… gdyby MDN nie miało podlinkowanych przykładów na CodePen i jsFiddle.

Więc mam wielką prośbę do wszystkich userów tego forum: kierujmy się realnymi faktami i sprawdzajmy je przed ogłaszaniem rzeczy, które są de facto przejawem skrajnej ignorancji.

I przestańmy w końcu promować W3Schools jeśli istnieją o wiele lepsze źródła wiedzy. 

komentarz zamknięcia: Zamykamy.

6 odpowiedzi

+11 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Przydałoby się przykleić takie tematy w jakieś sekcji typu "read-only" po to aby można było w jednym skupić przydatne informacje, być może jakieś poradniki etc. W przeciwnym wypadku zaraz temat zostanie przyćmiony przez nowe i nie każdy zainteresowany będzie miał okazję go przeczytać.
komentarz 26 czerwca 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
komentarz 26 czerwca 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Fajne, ale trudniej znaleźć. Lepiej byłoby gdyby wszystko wylądowało w jednym dziale do tego przeznaczonym. :P
+7 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez marcin_w Gaduła (3,190 p.)
Widziałem, że pisałeś już o tym, dlatego taki post powinno się gdzieś przykleić aby każdy widział. Bo potem każdy będzie opierał sie na W3schools że widział to i tamto, oraz że pisało tak i tak. Trzeba to przykleić tym bardziej, że nie każdy sprawdza czy dany temat już był.
+5 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez McHalt Użytkownik (580 p.)
Jak najbardziej się z tym zgadzam.
+4 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
To trochi się boje o mój Css, bo tej strony używam. :-)

[Tylko i wyłącznie do Css'a.]
komentarz 26 czerwca 2015 przez McHalt Użytkownik (580 p.)
Do CSSa tak samo polecam MDN, ew. z polskich źródeł kodcss.pl ;)
+3 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez err0r Obywatel (1,520 p.)
w pełni popieram
komentarz 23 września 2015 przez Gizmo Nowicjusz (240 p.)
Uff. Dobrze, że jutaj zajrzalem bo miałem właśnie rozpoocząć kurs na tej stronie. Puki co zakupiłem sobie "wersje papierowe" do nauki kodu - polecane na stroniemiroslawzelent.pl. Tytuły to: "CSS3. Tworzenie nowoczesnych stron" oraz "HTML5. Nieoficjalny podręcznik". Nie mogę się doczekać testowania zamieszczonej tam wiedzy :)
+2 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Dobrze, że o tym wspominasz, bo niektórzy nie wiedzą o tym. Ja sam w webie nie siedzę, ale przyda się ta informacja.

Podobne pytania

+36 głosów
4 odpowiedzi 3,314 wizyt
pytanie zadane 29 października 2017 w Nasze poradniki przez Comandeer Guru (599,630 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 4,565 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2018 w JavaScript przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)
+5 głosów
5 odpowiedzi 2,576 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2015 w Offtop przez Dronojad Obywatel (1,980 p.)

92,416 zapytań

141,222 odpowiedzi

318,984 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...