• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Uszkodzona płyta główna (?)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
648 wizyt
pytanie zadane 23 października 2016 w Sprzęt komputerowy przez foo_function Nowicjusz (220 p.)
edycja 23 października 2016 przez foo_function

Historia problemu:

1. ~2 miesiące temu: komputer (czasami) uruchamia się 3 minuty - z czego 2 minuty kręcą się tylko wiatraki, nim pojawia się cokolwiek na ekranie / wystartuje BIOS. Wkrótce, problem znika sam.

2. ~1 miesiąc temu: komputer ma problemy z odtwarzaniem gier; okazuje się, że nie widzi jednej z kości RAM. Problem rozwiązuje wyciągnięcie i ponowne włożenie tejże kości. Ponadto, raz czy dwa pojawia się problem sprzed miesiąca (ten z uruchamianiem się jedynie wiatraków, a po dłuższym czasie - systemu).

3. ~2 tygodnie temu: komputer nie widzi urządzeń podpiętych pod porty USB2.0, chociaż świecą się diody urządzeń podpiętych (np. w pendrivie), a urządzenia podpięte pod porty USB1.0 wchodzą w pętle: I.Podłączone II.Odłączone.

4. ~1 tydzień temu: komputer nie uruchamia się, brak obrazu, brak dźwięków - działają tylko wiatraki.

 

Co zrobiłem? 

1. 2 tygodnie temu: sformatowałem komputer, zainstalowałem sterowniki, a gdy to nie podziałało - wygłuszyłem powiadomienia o rozłączonym sprzęcie i jakoś to (mysz i klawiatura) hulało na jednym porcie USB1.0.

2. obecnie: odłączyłem wszystko, co mogłem od płyty głównej; wymieniłem baterię w płycie głównej; pożyczyłem zasilacz od kolegi. Przeprowadziłem diagnostykę, mając podpiętą do płyty tylko jedną kość RAM-u (założyłem, że jedna z nich jest wadliwa, więc próbowałem korzystać tylko z jednej z nich, na zmianę) oraz zasilacz od kolegi (nie wiem na ile jest sprawny; założyłem, że to wina mojego zasilacza). Efekt był taki sam, jak przy podpięciu wszystkich komponentów komputera oraz (mojego) zasilacza - kręciły się jedynie wiatraki, komputer się nie uruchamiał.

2.1: wydaje mi się, że kondensatory na płycie nie są przepalone (nie znam się; porównywałem ze zdjęciami z google).

 

Czy na podstawie tych szczątkowych informacji, najprawdopodobniejszym jest, że płyta główna jest uszkodzona i wystarczy ją wymienić?

Edit: Może to komuś potrzebne. Model płyty głównej: asrock n68c-s ucc.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 23 października 2016 przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
Wydaje mi się, że może to być właśnie wina płyty głównej. Skoro przy innym zasilaczu jest to samo, problem jeden nam odpada. Kości RAM jak mówiłeś są sprawne (testowałeś na innym kompie ten RAM ??). Dysk na pewno odpada wraz z systemem (formatowałeś). Więc zostaje tylko płyta główna
komentarz 23 października 2016 przez foo_function Nowicjusz (220 p.)
edycja 23 października 2016 przez foo_function

Zakładam, że RAM jest sprawny, ponieważ pracował bez zarzutu, gdy zaczynały się problemy z portami USB, aczkolwiek poczytałem właśnie trochę i już nie jestem taki pewny.. Ponoć komputer bez RAM-u uruchamia się podobnie do mojego (tylko wiatraki + dźwięk błędu; nie mam głośniczka)  - więc mógł paść RAM albo płyta matka go nie widzi.

 

Edit: Pożyczyłem od kolegi kość RAM-u. Z jego także komputer nie działa.

0 głosów
odpowiedź 23 października 2016 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Cześć

Próbowałeś zresetować CMOS?
Na płycie powinna być do tego zworka, można też wyjąć baterię.
Sprawdzałeś czy można wgrać nowszy BIOS?
Jeśli masz w okolicy sklep komputerowy to można im zanieść tę płytę,
sprawdzenie zajmie dziesięć minut.
komentarz 23 października 2016 przez foo_function Nowicjusz (220 p.)
Tak. Resetowałem go, wymieniając baterię - dla pewności jednak (teraz) przepiąłem tę zworkę. Żadnych zmian. Zamierzałem uniknąć korzystania z usług serwisowych :/
komentarz 23 października 2016 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Wydaje mi się, że jesli zamówisz nową płytę główną w sieci, to gdy jej nie porysujesz, będziesz miał kilka dni na zwrot.

W takim razie poprostu zamów płytę z soketem pod twój procesor, jak okaże się, że nadal są problemy to ją zwrócisz.

Chyba, że chcesz zmienić platformę na coś nowszego.
komentarz 23 października 2016 przez foo_function Nowicjusz (220 p.)
Nie mam zamiaru zmieniać sprzętu na nowszy, o ile nie jest to konieczne. A z tą płytą główną, chyba postąpię tak, jak napisałeś. Dzięki :)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 103 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 813 wizyt

92,620 zapytań

141,471 odpowiedzi

319,796 komentarzy

62,002 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...