• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Samowolne otwieranie CD-ROMu przy wstrząsach w laptopie?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,034 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2016 w Sprzęt komputerowy przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Witam! Mam taki problem, że niedawno kupiłam nowego laptopa, jednak już od początku przy nawet małych wstrząsach (czyli np. zwykłe podniesienie laptopa) skutkuje samowolnym otwieraniem się stacji dysków (nie zawsze od razu, jednak słychać odgłosy CD-ROMu i po chwili się on otwiera).

Sytuacja wygląda tak, że właśnie już w pierwszy dzień gdy go dostałam zainstalował program emulujący napędy Daemon Tools Lite, na innych komputerach (2 stacjonarne) nie było z nim problemu, z CD-ROMami stacjonarnych nic się nie działo, a trzecim komputerem na którym go miałam też zainstalowanego był notebook, który nie posiadał stacji dysków.

Nie mam jak cofnąć instalacji tego programu, sterowniki jego (jak i śmieci tego programu[np. w rejestrze]) pozostały.Nie wiem, czy to wina tego programu, czy sprzętowa.Jednak uruchamiałam Linuxa w trybie Live i stacja dysków też sie otwierała.

Czego to może być wina? Jakiś styków, które źle łączą itp.? Mam zamiar oddać go na gwarancję, jednak nie wiem czy mnie nie spławią.

Aha, czytałam, że to może być wina wirusów, mogłoby tak być, gdyby stacja nie otwierała się przy WSTRZĄSACH. (zreszta skanowałam kompa antywirami i znalazły tylko jakieś adware).Byłabym wdzięczna za wszelką pomoc.
komentarz 27 maja 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Czy napęd tego laptopa jest wyjmowalny? Na spodzie powinna być jakaś śrubka (lub kilka) i możliwość jego po prostu wysunięcia. Jeśli to styki, to może nie jest on do końca umieszczony w slocie.

Nie mam jak cofnąć instalacji tego programu, sterowniki jego (jak i śmieci tego programu[np. w rejestrze]) pozostały.

Użyj CCleaner albo RegCleaner.

Mam zamiar oddać go na gwarancję, jednak nie wiem czy mnie nie spławią.

Jeśli jest na gwarancji to próbuj. Dobrze by było gdyby w serwisie wystąpiła ta usterka, czyli napęd się otworzył sam z siebie.

komentarz 27 maja 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Na spodzie nic nie ma (napęd jest umieszczony w środku laptopa).

Czy te programy co podałeś poradzą sobie z usunięciem sterownika stacji dysków wirtualnych?

Na pewno się sam otworzy, po nawet zwykłym podniesieniu go tak się dzieje, znaczy wiem, że zawsze na pewno wydaje jakieś dźwięki (jakby chciał sie otworzyć, ale nie mógł) choć chyba nie zawsze się otwiera, albo po pewnym czasie, w każdym razie dziwnie się zachowuje i mi zawsze się otwiera.Hmm... napisac im, żeby ponosili trochę tego laptopa, odkładali i brali z biurka? Wtedy na 100% się otworzy.
komentarz 27 maja 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Czy te programy co podałeś poradzą sobie z usunięciem sterownika stacji dysków wirtualnych?

One służą do deinstalacji programów i pozostałości po nich z rejestru - poczytaj ich opis. 

Ale to raczej nie jest wirus - bo piszesz, że na Linuxie jest to samo. Poza tym, taki wirus musiałby się uaktywniać wiedząc, że laptop się poruszył, a czujnika ruchu w nim nie masz :)?

Moim zdaniem zanieś go do serwisu i powiedz kiedy tak się dzieje. Najlepiej przy serwisancie wykonuj te czynności, przy których napęd się otwiera albo daje oznaki, że coś próbuje "robić" i niech się tym zajmą (jeśli na gwarancji, to powinni za darmo).

komentarz 27 maja 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Wiem, że to na pewno nie wirus, napisałam w ostatnim akapicie :) Znaczy nie mam jak go "zanieść do serwisu", bo on jest zbyt daleko, muszę go wysłać pocztą... z tym chyba nie będzie problemu, prawda? :)
komentarz 27 maja 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Znaczy nie mam jak go "zanieść do serwisu", bo on jest zbyt daleko, muszę go wysłać pocztą... z tym chyba nie będzie problemu, prawda?

Zadzwoń do sklepu i zapytaj, albo wcześniej przeczytaj gwarancje - tam powinno być napisane w jaki sposób możesz ją realizować.

komentarz 27 maja 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Przeczytałam już, tam jest, żeby wysłać. Mam też dodać, że kiedyś miałam problemy z odczytywaniem płyt? (to chyba obejmowało tylko jedna płytę, która na innym komputerze normalnie się odpaliła, tylko raz inna płyta odpaliła się za 2-gim razem, nie wiem czy ten problem jeszcze wystepuje)
komentarz 27 maja 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Witam.Najważniejsze napisane(od samego początku,czyli od zakupu).Raczej nie ma mowy o wirusach,skoro próbowałaś z Linuksem i były te same objawy.Jestem za wysłaniem.

Pozdrawiam ;)
komentarz 28 maja 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

To na 90.1% wada napędu. Mój też się sam otwiera, jak przycisnę mocniej fragment obudowy laptopa w odpowiednim miejscu. laugh

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 maja 2016 przez Robert de Clair Mądrala (5,300 p.)
Jeśli komputer jest na gwarancji, a napęd otwiera się niezależnie od oprogramowania to wysyłaj.
Pamiętaj o tym by na wszelki wypadek zgrać istotne dla siebie pliki. może być tak, iż w serwisie muszą postąpić zgodnie z procedurami, i wbrew zdrowemu rozsądkowi zaczną od ustawień fabrycznych OS co może skutkować utratą Twoich danych. Na wszelki wypadek wejdź do BIOS lub UEFI i spróbuj jeszcze raz otworzyć napęd poruszając lapkiem. :) zapewne sytuacja się powtórzy, ale tym razem będziesz już pewna że to nie żadne złośliwe oprogramowanie tak reaguje

Co do wysyłki masz dwa wyjścia:
1 znajdź serwis fabryczny notebooka skontaktuj się z helpdeskiem i omów szczegóły wysyłki. Ważne jest tutaj dokładne opisanie usterki, by osoba sprawdzająca miała możliwość zweryfikować to co się dzieje. Bo jeśli napiszesz uszkodzony napęd - to serwisant włoży płytkę CD/DVD sprawdzi czy napęd czyta i uzna, że wszystko z nim w porządku. Często prowadzona jest procedura Door to door czyli przyjeżdża kurier zabiera notebooka i po naprawie Ci go odwozi - zalety kontaktu z serwisem fabrycznym to skracanie "pośredników" a tym samym czasu.

2 zanieś/wyślij do sklepu w którym go zakupiłaś - ten przypadek ma zaletę taką iż możesz pokazać usterkę sprzedawcy i nie interesuje Cię nic innego - ona ma problem wyeliminować. W praktyce skończy się to zapewne tak, że sprzedawca wykorzysta punkt 1 :) Tutaj procedura może się niepotrzebnie przedłużyć, np o czas w którym sprzedawca będzie miał lenia lub wolną chwilę na zabawę z wysyłką reklamacji.
komentarz 27 maja 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Na wszelki wypadek wejdź do BIOS lub UEFI i spróbuj jeszcze raz otworzyć napęd poruszając lapkiem. :) zapewne sytuacja się powtórzy, ale tym razem będziesz już pewna że to nie żadne złośliwe oprogramowanie tak reaguje

To jest dobry pomysł :) 

0 głosów
odpowiedź 28 maja 2016 przez bartolinciu Dyskutant (7,580 p.)
Ja również jestem za oddaniem go do serwisu. A co do przyczyn, to może być na przykład uszkodzony przycisk który odpowiada za otwieranie napędu, ale jeśli nawet jest to przyczyną, to pewnie w serwisie dadzą nowy cd-rom :)
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2016 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
Możliwe, że jest to wirus, tzw. prosiak. Często do jego usunięcia sam antywirus nie wystarczy. Możesz użyć dysku ratunkowego, czyli antywirusa (często opartym o jądro Linuxa), który uruchamia się jako "osobny system". Polecam Ci Kaspersky Rescue Disk - usunąłem z jego pomocą wieeele różnych wirusów z komputerów, w tym także prosiaka. Po skanie dyskiem ratunkowym wyczyść sobie rejestr w systemie np. CCleaner'em i wtedy dopiero użyj antywirusa. Jeśli napęd dalej będzie się wysuwał to jest to niestety wina sprzętowa.

PS: jeśli zdecydujesz się na użycie Kaspersky Rescue Disk, to poczytaj wcześniej jak to dobrze zrobić. Niezbędnym elementem jest aktualizacja bazy wirusów od razu po jego uruchomieniu, jeszcze przed skanem.

Pozdrawiam!
1
komentarz 28 maja 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Jeśli problem występuje na Windows oraz podczas używania dystrybucji Live Linuksa, to prawdopodobieństwo że spowodowane to jest złośliwym oprogramowaniem maleje praktycznie do zera.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,829 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,278 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 265 wizyt
pytanie zadane 24 listopada 2018 w Sprzęt komputerowy przez halotelefonek Bywalec (2,410 p.)

92,631 zapytań

141,498 odpowiedzi

319,869 komentarzy

62,011 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...