• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zawód informatyk - co robi, ile zarabia, jak się kształci?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
17,655 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
Witam, wszyscy wiemy co robią informatycy, programują, naprawiają komputery, czasem uczą w szkołach.

Ale jak można zarabiać na życie jako programista/informatyk po studiach informatycznych? Jak się z tego utrzymać?

Można w końcu naprawiać czyjeś komputery na zlecenie, pisać strony internetowe na zlecenie, uczyć informatyki na korepetycjach czy w szkole.

Ile taki programista po studiach może zarabiać? Jakie czekają go obowiązki?

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Nifrez Obywatel (1,090 p.)
Szybka i chyba według mnie najlepsza odpowiedź

http://www.pracuj.pl/pracuj-w-it/

 

Świetna gazetka nt. wszystkiego co chcesz wiedzieć o zarobkach IT
komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany

Serio jest już nawet taka gazetka? smiley

komentarz 15 kwietnia 2015 przez Nifrez Obywatel (1,090 p.)
Owszem i naprawde świetnie zrobiona.

Można porównać jakie jęzki są bardziej opłacalne na rynku pracy itp :)
komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Przyznam, iż jestem w szoku :-)
komentarz 16 kwietnia 2015 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Trochę lipa, bo nie można zapisać cąłości jako PDF bo nie działa, przynajmniej mnie nie generuje PDF`a, natomiast ciężko się to czyta na laptopie.
+2 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)

Na Twoje pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko będzie zależało od Twoich umiejętności i ciężko stwierdzić ile "informatyk" będzie zarabiał, bo może być informatyk od noszenia papierów i czyszczenia drukarki, ale również może być ktoś taki co potrafi rozwiązywać "ciężkie" problemy, na przykład w programowaniu. Dlatego zarobki będą zależały w dużej mierze od Twoich umiejętności. Jeżeli będziesz średniakiem to będziesz zarabiał średnio, lecz gdy będziesz taką osobą, o którą firmy będą się ubiegać to możesz liczyć na spore wynagrodzenia. Również odpowiadając na Twoje ostatnie pytanie "Ile taki programista po studiach..." chciałbym tylko powiedzieć, że studia nie są wyznacznikiem umiejętności, ponieważ nie jeden samouk przewyższa takiego studenciaka. Obowiązki "informatyka" również zależa od Twoich predyspozycji zawodowych.

Tak jak już mówiłem nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Warto poszukać wypowiedzi osób na innych forach tylko przestrzegam przez tym, aby patrzeć na to z dystansem, ponieważ nie wszystko musi być prawdą.

Pozdrawiam. smiley

komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Piszesz, że studia nie są wyznacznikiem wiedzy i w pełni się z tobą zgadzam. Ale jednak pracę łatwiej znaleźć po studiach niż mając średnie wykształcenie, zarobki także będą większe jeśli będziesz miał jakiś papierek.
komentarz 15 kwietnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)

Również się z Tobą zgadzam, ale niektórzy poprostu myślą, że po studiach zawsze jest praca. Ja również planuje iść na studia, jednak mam tego świadomość, że ważniejsze są moje umiejętności. smiley

Pozdrawiam.

komentarz 15 kwietnia 2015 przez Mister123450 Dyskutant (8,700 p.)
Coraz trudniej znaleźć pracę, do tego tylko wypłaciłeś pieniędzy na studia, a tu sie okazuje że nigdzie nie ma pracy. Z dzieleniem mieszkania potrzebujesz 2 tysięcy złoty, żeby przeżyć miesiąc, więc ciężko powiedzieć.
komentarz 15 kwietnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)
W branży IT brakuje pracy? Pierwsze słyszę, ponieważ z roku na rok coraz więcej pożądnych informatyków brakuje, a takich co potrafią wymienić tusz w drukarce jest sporo.

Pozdrawiam.
komentarz 15 kwietnia 2015 przez Mister123450 Dyskutant (8,700 p.)
Nie dopowiedziałem tego że pisałem bardziej ogólnie, tak to praca jest ale bardziej mi chodziło o ten ogół.
komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Mam w klasie 27 osób z czego może 3 interesowały się komputerami przed dostaniem do technikum. Mam wrażenie, że większość osób wybiera ten kierunek, ponieważ myślą, że informatyka tak jak w gimnazjum, same luzy. Miałem 34 osoby w klasie najpierw wyłamało się 4 osoby bo jednak uznali, że to kierunek nie dla nich a pozostałe 3 nie dawali rady z polskim.
komentarz 15 kwietnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)
U mnie jest podobnie, ludzie myślą wyłącznie graniu itp. Również wychodzą z założenia, że po tym kierunku pieniądze przyjdą same, jednak tak do końca nie jest, ponieważ żeby w tej branży coś osiągnać trzeba coś potrafić.
komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Dokładnie tak jak piszesz, moja wiedza głównie pochodzi z tego co robiłem po szkole, starałem się pisać i edytować jakieś szablony, robić grafikę, stawiać gry na gotowych silnikach. Jednak nie mogę powiedzieć, że ta szkołą mi nic nie dała bo w niej też sporo się nauczyłem. Na początku w 1 klasie na lekcjach z HTMLa siedziałem i zastanawiałem się po co poszedłem do tego technikum skoro to już umiem, ale póżniej na lekcjach z JSa siedziałem zafascynowamy, że wreszcie moge nauczyć się czegoś nowego.
0 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Informatyk to zbyt ogólne określenie, wszystko zależy od specjalności czy jesteś gościem od sieci, konserwacji sprzętu/serwisantem, nauczycielem w szkole, programistą, grafikiem, webmasterem czy... jeszcze coś innego co jest podkategorią wcześniej wymienionych, tak wszystko dzieli się na mniejsze odgałęzienia. ;)
komentarz 6 maja 2016 przez koliski Nowicjusz (140 p.)

Wystarczy wejść w oferty pracy pod hasłem: praca informatyk i każda oferta jest opisana, jakie wymagania i jaki zakres obowiązków. Na gowork dodatkowo są opinie o pracodawcy, osobiście uważam, że przydatna sprawa.

Podobne pytania

–4 głosów
2 odpowiedzi 7,645 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 831 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,390 wizyt

92,620 zapytań

141,474 odpowiedzi

319,813 komentarzy

62,003 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...