• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co dalej po gimnazjum związanego z informatyką?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
359 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez White Początkujący (360 p.)
edycja 3 stycznia 2016 przez White
Witam

Jestem póki co w drugiej gimnazjum, wiem, że mam jeszcze rok na wybór szkoły, ale zaczynam się zastanawiać jak to zrobić żeby było dobrze :) swoją przyszłość chciałbym wiązać z informatyką (mimo moich małych jak narazie informacji i kilku programach napisanych w C++ oczywiście nie były to wybitne aplikacje ale zawsze coś).

Mieszkam na wsi. W okolicy mam do wyboru liceum o profilu mat-fiz-inf oraz technikum informatyczne. Mam mętlik w głowie... rodzice mówią mi żebym poszedł do liceum bo najbliżesze technikum nie ma najlepszej reputacji.

Co Wy o tym sądzicie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

 

EDIT:  Dodatkowo wujek, który obecnie jest na studiach skończył liceum o właśnie tym profilu i również radził mi większy skłon w stronę liceum gdyż w technikum jest mało fizyki a to podobno jest ważne.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2016 przez Mesiak Bywalec (2,380 p.)
Ja jestem aktualnie w liceum na profilu mat-fiz-inf i z mojej perspektywy zachęcam Cię żebyś tam poszedł. Jeżeli będziesz te liceum będzie miało dobry poziom nauczania to spokojnie możesz zdać rozszerzoną maturę z matematyki i fizyki (jeżeli będzie potrzebne na studia to też z informatyki). Ja aktualnie rozszerzyłem fizykę i informatykę i jesteś w stanie uciągnąć to wszystko naraz, a rozszerzona matematyka da Ci sporo w patrzeniu na wszelakie algorytmy i pętle do wykonania. To oczywiście moja opinia nie każdy musi się z nią zgadzać ja osobiście obrałem taki kierunek swojego nauczania ;)
komentarz 3 stycznia 2016 przez White Początkujący (360 p.)
Dzięki za szybką odpowiedź :)
+1 głos
odpowiedź 3 stycznia 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
A nie myślałeś o wyjeździe do jakiegoś dużego miasta? Ja od zawsze mieszkałem w Krakowie, jednak sporo z moich znajomych z liceum, którzy pochodzili z jakichś mniejszych miejscowości przeprowadzali się i mieszkali w bursach / domach studenckich i ogólnie z tego co wiem byli bardzo zadowoleni :) Wtedy zawsze masz większy wybór co do liceów, techników, a potem od razu uniwersytety. Wiem, że to nie jest dla wszystkich, ale wydaje mi się, że to całkiem fajna przygoda i okazja aby się usamodzielnić.

Pozdrawiam,
komentarz 3 stycznia 2016 przez White Początkujący (360 p.)
Chciałbym bardzo, ale rodzice by się załamali tymbardziej, że w ich oczach jestem łamagą :)

Jednak jeżeli byłaby taka możliwość i rodzice by się urobili to miałbym do wyboru Toruń albo Olsztyn

Może to jest związane z moim wiekiem :)

Aczkolwiek bardzo dziękuję za radę
komentarz 4 stycznia 2016 przez Tricker Bywalec (2,630 p.)

Cześć, jestem z Olsztyna i 2 lata temu też miałem problem z wyborem liceum(Mat-fiz) vs technikum, wygrało technikum.

Opiszę Ci dlaczego wybrałem technikum i jakie plusy w nim widzę:
- Uczysz się rzeczy, które Ci się przydadzą i które jak domniemam Cie interesują.
- W pierwszej klasie nauczycie "nie cisną" Cie z przedmiotów, nie związanych z zawodem, tzn. chemia, biologia, etc.
- W drugiej zostają Ci już tylko przedmioty zawodowe, matematyka i ang oraz historia, PP, polski, niemiecki, z którymi i tak ciężko nie jest, ponieważ nauczyciele działają z myśleniem, że najważniejsze i tak są zawodowe, matma, ang.
- Większość nauczycieli zawodowych poza szkołą pracuję również w zawodzie, dzięki czemu możesz rozmawiać z nimi szerzej na interesujące Cie tematy, a nawet jeżeli będziesz miał dobre kontakty z niektórymi nauczycielami to od czasu do czasu mogą załatwić Ci jakąś pracę ;)
- W 3 klasie masz praktyki, dzięki czemu na etapie szkoły średniej będziesz już mógł zobaczyć jak wygląda praca w firmie.
- Jeżeli przez 4 lata technikum dobrze ogarniesz np. programowanie, to nic nie stoi na przeszkodzie by zacząć pracę.

Co do minusów:
- Rok nauki dłużej w porównaniu do rówieśników z liceum.
- Po technikum może być już ciężko zmienić kierunek, jak po Mat-fiz, możesz bez problemu iść np. na robotykę/automatykę, tak po technikum informatycznym tak łatwo nie będzie

Podsumowując, jeżeli wiesz co chcesz w życiu robić, wybierz technikum, natomiast jeżeli jesteś wciąż niezdecydowany to może lepszą opcją byłoby liceum.
Do tego jedna bardzo ważna rzecz, technikum technikom nie równe...
Tzn. wybieraj tylko te z dobrą reputacją.
W moim przypadku (Olsztyn), jest takie tylko jedno, ponieważ w pozostałych... delikatnie mówiąc, poziom uczniów za wysoki nie jest.. ;)

Jak chcesz to odezwij się do mnie na pw, podeślę Ci link do strony szkoły oraz opiszę co i jak dokładnie wygląda.

Pozdrawiam ;)

komentarz 4 stycznia 2016 przez White Początkujący (360 p.)
Dziękuję za obszerną wypowiedź ;)

Ogólnie to mam zamiar raczej spróbować i wybrać się na studia :) Wiesz, żeby "podnieść kwalifikacje" przynajmiej tak to rozumuję pomijając imprezy, akademiki itp. =D

Pozdrawiam :)
komentarz 4 stycznia 2016 przez Tricker Bywalec (2,630 p.)
Nic nie stoi na przeszkodzie by po technikum iść na studia, tylko no najlepiej w tym samym kierunku, ponieważ na innym możesz mieć problem z materiałem.

Sam planuję iść na studia, co prawda tylko po papierek przez co raczej wybiorę zaoczne zajęcia po to by móc w tym czasie już pracować i zdobywać doświadczenie, co w programowaniu liczy się bardziej :)
+1 głos
odpowiedź 3 stycznia 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Nie wiem czy wiesz, ale jak pójdziesz na medyczne, tam jest ważna biologia i chemia, jak na prawnicze - historia i wos, jak będzie studiował europeistykę, to... tam to akurat można wejść bez problemu.

Wszystko zależy od szkoły, ja wybrałem technikum i jak widzę moich znajomych, nie wiedzących jeszcze co zdawać na maturze, a piszą ją za kilka miesięcy - to dla mnie dziwne. Liceum polecałbym osobom które już wiedzą co chcą robić, a studia będą wymagające - tak jest z medycznymi oraz prawem. Informatyka jest na tyle fajna, że jest mnóstwo dziedzin i przebranżowanie nie jest bolesne. W technikum póki co nauczyłem się sporo, ale wykazuję zainteresowanie materiałem i  sam przerabiam trochę więcej w domu.

Moi znajomi w liceum kują do matury, gdzie ja już przyjmuję zlecenia na drobne sprawy, np.: konfiguracja komputera od zera, modyfikacja sieci domowej, zarabianie kabli czy pisanie stron WWW. Wynikiem tego jest to, że ja już zarabiam, a oni czekają na drapane ;)

Zdecyduj sam. Jeżeli widzisz to tak jak ja, technikum jest dobrym wyborem.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 5,728 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...