• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kurs asemblera?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
17,468 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2016 w Inne języki przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Cześć, mam pewien problem:

Chciałbym nauczyć się programować w asemblerze, ale nie jestem informatykiem i szczerze mówiąc nie potrafię zrozumieć informatycznego bełkotu w wielu kursach programowania. Cóż, uczę się właśnie C++, choć z braku czasu i chcęci trochę zaniedbałem naukę w tym języku, ponieważ w praktyce przyda mi się asembler, to niespecjalnie chce mi się kontynuować nauki w C++. Będę potrzebował go do programowania mikroprocesorów i być może systemów operacyjnych dla robotów lub komputerów, które będą nimi zarządzały. Ponieważ wybieram się na studia zagranicą, będzie mi jeszcze ciężej pojąć programowanie. Mógłby mi ktoś podrzucić tutaj jakiś kurs, w którym wytłumaczone jest wszystko najprościej jak się da?

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 3 stycznia 2016 przez Magicone Nałogowiec (45,100 p.)
wybrane 17 października 2018 przez Eliro
 
Najlepsza

Tylko wiesz, elektronikę się dzisiaj pisze głównie w C, mało kto używa do tego języka asemblera, z tego względu, że ciężko byłoby ogarnąć większy projekt, niż np. prosty termometr. Tak właściwie większość interpreterów czy kompilatorów też jest właśnie budowana na C. W przeciwieństwie do C, sam assembly jest nijak przenośny. :v

komentarz 6 stycznia 2016 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Ale asembler jest szybszy i mniej zajmuje. Zresztą można połączyć te dwa języki.
+2 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2016 przez Konrad Nabożny Stary wyjadacz (13,460 p.)

Znalazłem post sprzed jakiegoś tam czasu. Kolega ładnie tam podlinkował wiele rzeczy :) 

https://forum.pasja-informatyki.pl/28509/nauka-asemblera

0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2016 przez Colossus Mądrala (6,410 p.)
edycja 3 stycznia 2016 przez Colossus
komentarz 3 stycznia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Koledze chyba chodziło o jakiś polecony kurs wink

0 głosów
odpowiedź 18 stycznia 2016 przez Lucrais Obywatel (1,270 p.)
Osobiście uczyłem się z tej ksiażki:

http://www.empik.com/podstawy-programowania-mikrokontrolera-8051-galka-piotr-galka-pawel,340428,ksiazka-p

Intel 8051 jest dobry na początek programowania w Asemblerze przede wszystkim dlatego, że jest prosty i łatwo na jego podstawie nauczyć się niezbędnej bazy, głównych komend, pętli, przede wszystkim zasady działania. Nowsze procesory działaja na tej samej zasadzie (procesory CISC, bo RISC wymaga nieco odmiennego podejścia) i różnią się praktycznie tylko stopniem zaawansowania, więc pewnie dojdzie pare nowych komend i więcej możliwości adresowania. Zasady jednak pozostają niezmienne :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 182 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia w Assembler przez Mist Użytkownik (780 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 247 wizyt
pytanie zadane 19 października 2022 w Assembler przez koleś34 Gaduła (3,270 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 1,110 wizyt

92,624 zapytań

141,478 odpowiedzi

319,822 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...