• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Postanowienie w sprawie oczyszczania forum z pytań nie spełniających kryteriów zawartych w regulaminie

Object Storage Arubacloud
+13 głosów
611 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2015 w Sprawy forum przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
edycja 5 listopada 2015 przez efiku

Witam,

chciałbym zgłosić propozycję dla wszystkich redaktorów/moderatorów tego forum, która prezentuje się następująco:

  1. Ukrywamy każde pytanie, które nie spełnia kryteriów zawartych w regulaminie (przykładowo: brak treści pytania, zły tytuł, brak kodu w ramce itp.).
  2. Wysyłamy od razu ostrzeżenie do danego użytkownika, że złamał regulamin, przedstawiamy powód ostrzeżenia i informujemy, że jeśli coś takiego się powtórzy, to jego konto zostanie zablokowane.
  3. Jeśli sytuacja się powtórzy, moderator blokuje konto danemu użytkownikowi (redaktorzy wysyłaliby wiadomością prywatną prośbę o takowe zablokowanie).

Chciałem więc spytać się was w szerszym gronie, co o tym myślicie i kto mógłby notować takie występki? Może stworzylibyśmy jakąś wspólną listę, do której moglibyśmy dodawać "oskarżonych", a potem tylko sprawdzalibyśmy na bierząco pytania danych użytkowników? Oczywiście jeśli ktoś nie dostałby ostrzeżenia/nie usuneliby mu konta, to po prostu miałby fart, ale cóż... nie jesteśmy maszynami smiley

Będę bardzo wdzięczny za każdą opinię na ten temat, bo poniekąd jest to naprawdę ważna sprawa.

Pozdrawiam


efik: Moderatorzy i Redaktorzy, dodajcie odpowiednie tagi do ulubionych. Będzie łatwiej się odnaleźć w przyszłości z poobnymi tematami^^

7 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 3 listopada 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
  1. Ukrywamy każde pytanie, które nie spełnia kryteriów zawartych w regulaminie (przykładowo: brak treści pytania, zły tytuł, brak kodu w ramce itp.).

To jako punkt 1 czyli w sensie że to mamy robić najpierw? Jeśli tak to bez sensu i tak na pewno nie mam zamiaru robić bo po co? Ktoś napisał całe pytanie ale zapomniał wstawić kodu w bloczek i mam wejść i to pytanie od razu ukryć? Ani be ani dzień dobry tylko widzę że czegoś nie ma to kosz? I pisz se pytanie całe od nowa bo zapomniałeś dać bloczka czy tam zły tytuł dałeś...? Nie no, to zupełnie bez sensu moim zdaniem jest. Proponowałbym najpierw wysyłać do użytkownika wiadomość z linkiem do pytania i informacją że jest niezgodne z regulaminem żeby je poprawił. I dopiero gdy po jakimś czasie nie poprawi usuwać takie pytanie. Chyba, że powtarza się to u danej osoby notorycznie, to wtedy wiadomo że robi to celowo i można ukryć od razu.

Co do powtarzających się sytuacji to zgadzam się, że warto by było jakoś to kontrolować ale znów bez przesady że raz ktoś nie da bloczku code a później drugi raz wpisze zły tytuł i dostaje od razu bana na zawsze... No bądźmy jak to sam napisałeś ludźmi i nie róbmy tutaj więzienia o zaostrzonym rygorze ;)

Taka jest moja opinia, ogólnie popieram jednak łącznie z tym co napisałem. Może ktoś powie że jestem za łagodny, czy tam że powinien być ostrzejszy rygor ale nie przesadzajmy też. Ostatnio rzadziej jestem bo trochę ciężko z czasem ale zaglądam i moderuję w miarę możliwości.

komentarz 3 listopada 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Ale czy jaskrawe napisy podczas tworzenia pytania nie wystarczają? Nie róbmy z ludzi całkowitych idiotów i nie podawajmy wszystkiego na tacy.
komentarz 3 listopada 2015 przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)

Ja sam miałem problem z ogarnięciem pierwszy raz tego bloka code. Mało intuicyjny jest i mało czytelny. Różni się tylko czcionką. Z początku nawet na to nie zwróciłem uwagi i nie wiedziałem co zrobić, żeby wyjść z tego bloku. Kilka razy pisałem pytanie od nowa i miałem chwilę zwątpienia oraz myśli dot. opuszczenia forum cheeky Ale w końcu ogarnąłem laugh

komentarz 3 listopada 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
@Patrycjerz rozumiem o co Ci chodzi tylko pytanie właśnie czy to jest dobre rozwiązanie. Spójrzmy chociażby na polskie prawo gdzie niby jest kodeks karny i wg tego każdy jest jednakowo sądzony. I uważasz, że kara jest zawsze adekwatna do czynu? Wg mnie nie, ostatnio nawet było głośno o wypadku w Warszawie facet po pijaku wjechał w przystanek i zabił dwie niewinne osoby. I ile za to dostanie? Pewnie z 8 albo 10 lat. A wg mnie powinien dostać przynajmniej dożywocie. Z drugiej strony ile mamy spraw gdzie wyroki są kosmicznie wysokie za błachy czyn? No bardzo dużo... Taki mały offtop mi wyszedł, w kaźdym razie chciałem przekazać, że nie zawsze to jednakowe prawo powinno mieć w mojej ocenie zastosowanie do każdego przypadku. To już poważne porównanie do kodeksu karnego zrobiłem ale takie na szybko przyszło mi do głowy, mam nadzieję że zrozumiesz co chcę przekazać ;)
komentarz 4 listopada 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Oczywiście, zrozumiałem, tylko w tak małym ekosystemie, jak forum, większe problemy rodzą się właśnie przez brak konsekwencji w egzekwowaniu prawa, bo np. ktoś powie, że innym nie usuneliście pytania, a mi tak.

Tak naprawdę mnie to już mało obchodzi, w jaki sposób to będzie działało - ważne, aby działało i miało efekty.
1
komentarz 4 listopada 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

No dlatego napisałem że porównanie do kodeksu karnego to może trochę za dużo ale takie na szybko ;)

A że ktoś powie że innym nie usuneliście, a mi tak - teoretycznie mamy do tego prawo.

5. Operator Serwisu lub Zasłużeni Pasjonaci (moderatorzy i redaktorzy) mogą usuwać wybrane treści, jeżeli uznają, że ich rozpowszechnianie w Internecie może być niezgodne z prawem, w tym może naruszać prawa osób trzecich, a w szczególności prawa autorskie lub dobra osobiste (w tym także cenny czas) lub może być sprzeczne z dobrymi obyczajami. Usunięcie takich treści nie wymaga uzasadnień ani wyjaśnień.

Tu jest akurat o niezgodnych z prawem itp ale coś gdzieś było chyba jeszcze że dowolne treści. 

12. Zastosowanie blokady Użytkownika nie wymaga uzasadnień ani wyjaśnień. 
 

O, podobnie jest tutaj tylko akurat o banie. 


W każdym razie wiemy do czego dążymy - chcemy tego aby na forum był porządek i mam nadzieję że to uda się osiągnąć. Sam pomysł jak mówiłem popieram tylko żeby był troszkę mniej rygorystyczny i już będzie dobrze.

+3 głosów
odpowiedź 4 listopada 2015 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Dołożę swoje 3 grosze do tej dyskusji. Można zrobić interaktywny tutorial, podobny jak na forum stackoverflow, który uruchamiałby się przy pierwszym zakładaniu tematu przez nowego użytkownika. Wtedy jego autor zostałby przeprowadzony przez proces zadawania nowego pytania i od razu dowiedział by się jak je prawidłowo utworzyć - łącznie z dodaniem kodu programu, komunikatami błędów itp. Taki tutorial można np. zrobić nieobowiązkowym, ale jeśli użytkownik zrezygnuje z przejścia przez niego, a założy temat niespełniający zasad regulaminu, to z automatu temat zamknięty lub ukryty plus ostrzeżenie dla autora lub od razu ban (chociaż to ostatnie to może przesada - zależy od restrykcyjności administratora/moderatora).

Taka luźna propozycja ode mnie ;)
1
komentarz 4 listopada 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

A może zwiększymy ten tekst na czerwono jeszcze, co? :)

1
komentarz 4 listopada 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ja bym tam robił testy znajomości regulaminu :) Ale pomysł z tutkiem świetny!
1
komentarz 4 listopada 2015 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Czasami nawet migający czerwony napis nic nie da, jeśli ktoś jest zbyt leniwy, aby go przeczytać ze zrozumieniem i się do niego zastosować. Dlatego uważam, że interaktywne wprowadzenie do założenia tematu wypada pod tym względem lepiej.
1
komentarz 4 listopada 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Racja, ja tutaj nie dawałbym żadnej możliwości pominięcia samouczka, żeby potem każdy umiał i każdego kto źle redaguje pytanie można było uznać za złośliwego
+2 głosów
odpowiedź 3 listopada 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
No i dobrze!
W końcu mam nadzieję forum się ogarnie.
Chwila dla bezlitosnych Administratorów/Moderatorów i wszyscy będą bardzo grzeczni i będzie tu "wesoło".
+2 głosów
odpowiedź 3 listopada 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
edycja 5 listopada 2015 przez efiku
Ja teraz zbyt często na forum nie przesiaduje ( ograniczona ilość czasu ) , aczkolwiek moderuję ^^

i ... później zgarniam spam  -1 , -1 , -1 , -1 po kolei  od osoby która foszka złapała.  

Ale ten gagatek myślę, że już został znaleziony przez Administratora Głównego dzięki temu zapytaniu ;)

https://gist.github.com/efiku/67d39182d96dbc009bb7

Skończyło się bezkarne minusowanie całych tematów i postów które coś wnoszą :)*

* - oczywiście jeżeli ktoś jest tutaj tylko po to, aby minusować wszystko co mu się nie podoba ;)
+2 głosów
odpowiedź 3 listopada 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ja może pytań bym nie ukrywał, ale zamykał i dał możliwość poprawy. Ale tak to się w zupełności zgadzam.

Myślę, że każdy z moderatorów/redaktorów ma już taką czarną listę w swojej głowie. A może by tak uczynić ją publiczną, i każdy "przestępca" mógłby sobie zobaczyć za co otrzymuje ostrzeżenia.

Ignorantia iuris nocet

P.S.

Może by poprosić Pana Mirka o opinię i ewentualne podpięcie tematu na stronę główną(takie stałe)
1
komentarz 3 listopada 2015 przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)

Myślę, że brudy lepiej załatwiać twarzą w twarz niż publicznie. To może przynieść więcej szkody niż pożytku smiley

+1 głos
odpowiedź 4 listopada 2015 przez niezalogowany
edycja 4 listopada 2015
Nie jestem moderatorem, ale się wypowiem ;)

Jeśli chodzi o 1. punkt, to z tą ramką kodu to jest lekka przesada, bo początkujący na naszym forum może się od razu zniechęcić przez to, że ktoś mu ukrył pytanie, bo nie dał kodu w kolorowe ramki, o czym nie wiedział, że tak się da. W takich sytuacjach to może zedytować opis i na dole napisać sposób na wkładanie kodu w ramki, albo napisać mu na PW. Jeśli chodzi o pozostałe punkty to się zgadzam ;) Możliwe, że niektórzy się zniechęcą, bo reformujemy to forum (żeby był porządek oczywiście), ale miejmy nadzieję, że normalnym osobom to tylko pomoże i będą dobrze korzystać z naszego forum ;)

Jeśli chodzi o tą listę, to skoro mamy hall of fame, to może by jeszcze zrobić hall of shame, lista najbardziej niezasłużonych użytkowników :) adi na pierwsze miejsce ;D
1
komentarz 4 listopada 2015 przez niezalogowany
Na początku uważam takich za początkujących, jeszcze nie rozumiejących pewnych rzeczy i nieumiejących języka polskiego. Potem ich po prostu uważam za idiotów :D A ja myślałem, że tylko normalni ludzie oglądają kanał Pana Mirosława ;) No, ale chociaż w większości :)
1
komentarz 4 listopada 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)

Wniosek z tego taki, że dostę do Internetu nie jest limitowany przez testy na sprawność umysłową i znajdziemy tu przekrój ogółu ludzkości - więc głupota nie powinna nas dziwić. :)

Ludziom mniej rozgarniętym należy więcej wybaczyć - żeby się wyrównało. ;)

1
komentarz 4 listopada 2015 przez niezalogowany
Cóż za optymistyczna filozofia :D
1
komentarz 4 listopada 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)
No pewnie. :) Po co się za bardzo denerwować? ;)

Oczywiście - żeby nie było że nie - jestem za tym, żeby podjąć działania porządkowe na forum. Jest jasne i oczywiste, że nie należy zostawiać bałaganu. :)
1
komentarz 4 listopada 2015 przez niezalogowany
No, lubię jak jest spokój. Ale tych idiotów trzeba wytępić :D
+1 głos
odpowiedź 4 listopada 2015 przez niezalogowany
Trochę zbyt restrykcyjne podejście. Lepiej początkującym wyjaśniać gdzie popełniają błędy...

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 286 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2018 w Sprawy forum przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 190 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Marfarzar Bywalec (2,810 p.)
–5 głosów
8 odpowiedzi 785 wizyt

92,634 zapytań

141,505 odpowiedzi

319,883 komentarzy

62,015 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...