• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ciekawostki o informatyce

Object Storage Arubacloud
+8 głosów
3,474 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2015 w Offtop przez niezalogowany
Zupełnie luźny temat: co należy wiedzieć o informatyce i programowaniu. Małe ciekawostki takie jak, że C++ sworzył Bjarne Strostroup, bądź że pierwsze GUI (Graphical User Interface) wymyśliła firma Xerox, a następnie pomysł ukradł Steve Jobs, a od Steve'a Bill Gates ;) Jak znasz jakieś ciekaowstki podziel się nimi z innymi użytkownikami naszego pięknego forum :)

9 odpowiedzi

+11 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
wybrane 13 kwietnia 2015 przez krecik1334
 
Najlepsza

Wiecie jak liczą komputery? Jeden z szybszych algorytmów mnożenia:

Mnożymy liczby 17*19:

17                      19    reszta 1

34                       9     reszta 1

68                       4     reszta 0

136                     2     reszta 0

272                     1     reszta  0

Sumujemy elementy z resztą 1 po lewej stronie: 17 + 34 + 272 = 323

Poprawny wynik.

Dowiedziałem się tego ostatnio na warsztatach informatycznych. Nazwa algorytmu:

Algorytm rosyjskich chłopów

 

komentarz 11 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
Czy możesz wytłumaczyć skąd się wzieły liczby z lewej strony?
komentarz 11 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Nie widzisz że w każdym kroku są mnożone razy dwa, a prawe dzielone całkowicie przez dwa?

komentarz 11 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
Dopiero jak mi wytłumaczyłeś to zauważyłem. Faktycznie, algorytm w miarę szybki. Czy to pora pozbyć się kalkulatora?
komentarz 11 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Szybki, ale dla komputerów. My raczej szybciej mnożymy pisemnie (cyferka razy cyferka).
komentarz 11 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
Według mnie, łatwiej jest zapamiętać dwie liczby naraz, niż wyobrażać sobie cały słupek.
komentarz 11 kwietnia 2015 przez szmyt151 Bywalec (2,010 p.)
Pierwszy raz widzę ten algorytm bardzo ciekawy :)
komentarz 11 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Może jak pochodzę kilka tygodni na to kółko to znajdę więcej takich ciekawych algorytmów.
komentarz 11 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
Nie zapomnij się nimi podzielić :]
komentarz 11 kwietnia 2015 przez szmyt151 Bywalec (2,010 p.)
Dokładnie :)
+2 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez Anonim Mądrala (6,000 p.)
edycja 11 kwietnia 2015 przez Anonim
Podczas rejestrowania firmy Google zrobiono błąd, firma miała nazywać się Googol (od gugola, czyli 10¹ºº).
komentarz 11 kwietnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)

Przepraszam, ale gugol to 10¹ºº.

komentarz 11 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Tak jedna legenda mówi to, a druga, że to było zrobione specjalnie, ponieważ domena Googole już była zajęta. Chociaź ja bardziej wierzę w wersję z błędem ;)
komentarz 11 kwietnia 2015 przez Anonim Mądrala (6,000 p.)
Przepraszam pomyliłem się.
+2 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez Sneer Obywatel (1,080 p.)
Podobno docx powstał dlatego, że w Microsofcie nie ma zwyczaju pisania dokumentacji.

A że Office jest duuuży, a ekipa zmienia się często... to nikt już nie wiedział jak właściwie

zaimplementowany jest doc i jak można by go ulepszyć.
+2 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2015 przez wbq Początkujący (480 p.)

Java miała się pierwotnie nazywać oak, jednak okazało się, że kiedyś już powstał język programowania o takiej nazwie. A sama nazwa java wzięła się od gatunku kawy, Twórcą ten pomysl wpadl do glowy, kiedy mijali sklep z kawa laugh

komentarz 12 kwietnia 2015 przez niezalogowany
No właśnie, Java to jest kawa po Portugalsku czy jakoś tak, czy tam gatunek kawy, przecieź nawet logo to parująca filiżanka kawy, ale nie wiedziałem skąd to się wzięło ;)
komentarz 12 kwietnia 2015 przez Sneer Obywatel (1,080 p.)
Może nieładnie jest odsyłać do forum ale o kawie w JAVA jest też tu: http://stackoverflow.com/questions/2808646/why-is-the-first-four-bytes-of-java-class-file-format-is-cafebabe

 

Poza tym w książce "Java dla programistów Ci C++" Barrego Boone jest taki piękny cytacik Sheikha Abd-al-Kadira z XVI w. "Nikt nie może pojąc prawdy bez wypicia mnóstwa kawy."
+1 głos
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez Harsay Pasjonat (23,640 p.)
edycja 11 kwietnia 2015 przez Harsay
  1. Pierwszy Doom był tworzony na komputerach NeXT pomimo faktu, że był on specjalnie tworzony i wypuszczony na DOSa.
  2. Znaczenie skrótu WAD oznacza Where's All The Data?
0 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2015 przez RadomskiCoder Gaduła (3,980 p.)
Ciekawe rzeczy :) zachęcam do wrzutek na moją stronę takich postów też :)
0 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2015 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)
Osobiście polecam zainteresowaniem się osobą Alana Turinga, jednego z twórców informatyki. Szczególnie tzw. Maszyną Turinga oraz testem Turinga.
Powstał też film o nim, a mianowicie Gra Tajemnic. :)
komentarz 12 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Ogólnie wiem o co chodzi, ale film podobno się Polakom znającym historię nie spodobał, ponieważ w filmie pokazano, że Polach dostarczyli jakieś części, a nie wspomniano nic o tym, że to my rozbroiliśmy Enigmę :/
0 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2015 przez Ekwueme Obywatel (1,710 p.)
linux powstał poniewaz finski student wkurzył sie ze podczas wykładu o windows była cały czas mowa ale niemozna było podejzec kodu zrudłowego wiec postanowił sam zrobic system a i pierwsze jądro systemu Unix mieściło się w 4 KB.
komentarz 12 listopada 2015 przez Rogargol Pasjonat (16,600 p.)
źródłowego ;)
0 głosów
odpowiedź 12 listopada 2015 przez Surykat Stary wyjadacz (14,780 p.)
https://www.sciencenews.org/article/new-algorithm-cracks-graph-problem

Świeży kąsek. Nie wgłębiałem się w szczegóły, bo pewnie bym poległ, ale wygląda obiecująco. :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 234 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 1,177 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 319 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2020 w Offtop przez Aneyh Nowicjusz (140 p.)

92,621 zapytań

141,477 odpowiedzi

319,817 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...