• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pamiętajmy o kopiach zapasowych! Na przykład z apką SyncBackFree

Object Storage Arubacloud
+1 głos
175 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia w Nasze poradniki przez Jacek0325 Obywatel (1,070 p.)
edycja 27 kwietnia przez Jacek0325

Warto regularnie robić backup plików, których nie trzymamy w chmurze (EDIT: miałem na myśli: ...których nie synchronizujemy z chmurą). Na pojemnym pendrivie, dysku przenośnym lub na drugim komputerze. Wiadomo - wystarczy chwila, żeby szlag trafił nasz dysk, i po prostu pliki stracimy.

Ten poradnik jest bardzo podstawowy, prosty. Dużo więcej tipów można wyciągnąć np. z tego artykułu (wintips.org). Inny artykuł (Zaufana Trzecia Strona) mówiący o kopiach zapasowych w Windows.

Jeśli używasz Windows - polecam program SyncBackFree od 2BrightSparks. Oficjalna strona (2brightsparks.com). W tym poradniku podpowiem, jak go używać.

Po instalacji i uruchomieniu apki (ja używam angielskiej wersji językowej) widzimy pustą listę naszych profili. Raz utworzony profil pozwoli nam w przyszłości wielokrotnie wykonywać backup plików. W celu utworzenia klikamy New.

Ustalamy nazwę i Typ profilu.

Domyślnie zaznaczony jest typ Backup, jednak ja polecam zaznaczyć Mirror. Ten domyślny typ nie usuwa plików z folderu docelowego. Powoduje to, że gdy będziemy w przyszłości uruchamiać nasz profil kolejne razy, a w międzyczasie z pewnością usuniemy jakieś pliki z naszego lokalnego dysku (z naszego “Źródła”), to mimo usunięcia te pliki pozostaną w katalogu docelowym, program ich nie usunie. Nie chcemy takich nadmiarowych plików, lepiej ustawić Mirror, żeby program gwarantował na naszym zewnętrznym dysku “lustro” folderu, z którego chcemy zrobić backup.

Następne opcje zostawiamy domyślne i klikamy Done i OK. Należy jeszcze ustalić ścieżkę naszego Source i Destination (źródło i cel).

Dostępne są też zaawansowane opcje, np. filtrowanie plików - pozwalanie na kopię tylko plików o określonych rozszerzeniach. Gdy wszystko jest ustawione, klikamy OK i najlepiej zróbmy jeszcze Symulację - program wyświetli nam szczegółowo, co zamierza zrobić z poszczególnymi plikami, ale na razie nie wykona żadnej akcji.

I w ten sposób możemy dodać jeden lub więcej profili i później tylko pamiętać, żeby raz na jakiś czas je uruchamiać. Możemy też ustawić automatyczne uruchamianie co określony przedział czasowy.

Pozdrawiam!

3
komentarz 20 kwietnia przez Velta Maniak (52,370 p.)

Warto regularnie robić backup plików, których nie trzymamy w chmurze. Na pojemnym pendrivie, dysku przenośnym lub na drugim komputerze. Wiadomo - wystarczy chwila, żeby szlag trafił nasz dysk, i po prostu pliki stracimy.

Preferowałbym raczej regułę 3-2-1, niezależnie od nośnika:

  • zawsze miej trzy backupy,
  • używaj dwóch różnych technologii przechowywania danych (chmura, pendrive, zewnętrzny dysk twardy, taśma itp.),
  • jeden backup przechowuj zawsze poza domem lub firmą.
komentarz 20 kwietnia przez Jacek0325 Obywatel (1,070 p.)

Oj, chciałem napisać: ...których nie synchronizujemy z chmurą. Tak czy siak, masz rację. Jednakże, jeśli dla kogoś na początek ta reguła jest za trudna, to zawsze lepszy jeden backup, niż żaden.

komentarz 20 kwietnia przez Wiciorny Ekspert (270,590 p.)
tylko u mnie Chmura to jst backup i w dużej mierze po to ją wykorzystuje.
Po drugie możesz w chmurze utrzymywać wiele rzeczy na różnych instancjach/środowiskach :)
1
komentarz 20 kwietnia przez overcq Pasjonat (21,730 p.)

Dodałbym do tego jeszcze, że wystarczy robić kopie zapasowe plików źródłowych własnych projektów, a nie wszystkich plików. Chyba nie ma do takiego podejścia gotowego programu, ponieważ wymagałby on przypuszczalnie w programie budującym projekt oprócz polecenia tworzenia istnienie także polecenia zapisu listy plików źródłowych i skryptu budującego. Ja to robię obecnie przez tworzenie listy ścieżek i wyjątków, ponieważ globalne wykluczanie plików o danym rozszerzeniu nazwy nie spełnia swojego zadania.

1
komentarz 21 kwietnia przez Comandeer Guru (601,930 p.)

Chyba nie ma do takiego podejścia gotowego programu

git ;) 

komentarz 22 kwietnia przez overcq Pasjonat (21,730 p.)
Tak, używam gita, ale niezbyt nadaje się on do współdzielonych projektów. git obejmuje więcej plików niż kopia zapasowa, ponieważ obejmuje te, które nadają się do publikacji, a nie tylko źródłowe.
komentarz 22 kwietnia przez Velta Maniak (52,370 p.)

Ale o jakich plikach mowa?

Polecenie git bundle create uwzględni wyłącznie pliki objęte zmianą. A jeżeli ktoś ma inne zwyczaje względem kopii, to dla polecenia git clean -fdx wystarczy odpowiednio przygotowany .gitignore, co nie jest chyba wielkim wyzwaniem.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 20 kwietnia przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Kiedyś myślałem, że są tylko dwa rodzaje administratorów systemów: Ci co robią backupy i ci co dopiero będą robić backupy. Później się dowiedziałem, że są jeszcze tacy, którzy myślą, że robią backupy.

Zawsze sprawdzajcie, czy wasze backupy są prawidłowe.
komentarz 22 kwietnia przez MarcinB Początkujący (330 p.)
A co zrobić jak zgrywam sobie pliki na dysk osobny jako Backup ale na systemie mam program który ma zapisaną nazwę pliku i jeśli go wykryje to z automatu kasuje ? Jeśli takie cos jest to tylko gdy podlacze to wywala mi pliki na osobnych nośnikach.

Podobne pytania

+2 głosów
0 odpowiedzi 265 wizyt
+4 głosów
1 odpowiedź 356 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2021 w Nasze poradniki przez Dawid_Predecki Obywatel (1,610 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 13,344 wizyt

92,617 zapytań

141,467 odpowiedzi

319,783 komentarzy

61,999 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...