• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bezpieczeństwo i przeglądarki - co wybrać?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
134 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia w Bezpieczeństwo, hacking przez Panelinio Gaduła (4,630 p.)

Cześć
Ostatnio natrafiłem na zeszłoroczny temat, który teraz chyba ma swój renesans. Mianowicie chodzi o Operę GX. Krążą informacje, że jest to spyware i bloatware - wszelkie ruchy w sieci są zbierane i wysyłane do Chin, a tak bardzo reklamowane cięcie zasobów przeglądarki nic nie dają/i tak w innych przeglądarkach nie jest tyle zasobów wykorzystywane.
Przeszperałem te forum i jedyne na co się natknąłem to opinie, że Chrome, Firefox czy Brave są godne polecenia. Doszukałem się, że niby też kręcą coś z danymi. Mniej niż Opera, ale jednak.
Jasne, zawsze pojawią się zwolennicy i przeciwnicy danej rzeczy, dlatego pytam się Was Drodzy Forumowicze co o tym na ten moment sądzicie. Czy opinie sprzed kilku lat dalej są aktualne, czy pogłoski o Operze GX wydają wam się realne?
Wiem, że do bezpieczeństwa w sieci wystarczy zdrowy rozsądek - to najlepsza ochrona. Jestem po prostu głodny wiedzy i ciekawi mnie opinia wszystkich stron.
Też wiadomo, najlepiej by było dla prywatności schować się pod kamieniem z folią aluminiową na głowie wink
Jakie jest wasze zdanie?

2
komentarz 12 kwietnia przez Iei Obywatel (1,950 p.)
Najlepiej po prostu napisać swoją przeglądarkę, miałbyś pewność co i gdzie jest wysyłane :)
1
komentarz 12 kwietnia przez Panelinio Gaduła (4,630 p.)
Taki pomysł też się zrodził xD

Taka wiesz, w pełni polska przeglądarka postawiona na kompie z trzech ziemniaków i 2 chomików, dane szyfrowane 40 razy na wiele kombinacji. Takie coś na rynek i niech walczy o pozycję

 

Ale wiadomo, to takie tam luźne gadanie
komentarz 12 kwietnia przez Wiciorny Ekspert (270,370 p.)

@Panelinio, a jako zwykły szary człowiek, tak bardzo się boisz np. Chin smiley?

komentarz 12 kwietnia przez Sefinek Obywatel (1,180 p.)

Ja sie tam boje tych "chińczków", bo czasami mam wrażenie że oni wiedzą o mnie więcej niż ja o samym sobie

komentarz 13 kwietnia przez Panelinio Gaduła (4,630 p.)

@Wiciorny, Ja nie, poza tym nic do ukrycia nie mam wink

Bardziej chodzi o jakieś wycieki czy generalnie handel danymi. No i czysta ciekawość co na ten temat ludzie sądzą

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 12 kwietnia przez Sefinek Obywatel (1,180 p.)
Z tym że opera ma pełno bloatware to w 100% się zgadzam, ale to że to spyware to pierwsze słysze, aczkolwiek wcale bym się nie zdziwił. Nie używam tej przeglądarki, gdyż ma naprawde słabe zabezpieczenia, podobne nawet do chroma (czyt. w ogóle ich nie ma). Naprawde nie wiem dlaczego dość spora liczba osób z niej korzysta, skoro nie wyróżnia się ona niczym przydatnym i dobrym, i przedewszystkim bezpiecznym. W ogóle kto to widział, "GAMINGOWA PRZEGLĄDARKA". Jak słysze te słowa to mnie dosłownie ściska. Lepszą alternatywą byłoby np. "PRZEGLĄDARKA DLA NERDÓW".

Firefox jest spoko, lecz nie ma też jakiś niewiadomo jakich dobrych zabezpieczeń.
Moim faworytem jest i nadal będzie Brave ze względu na:
- Obsługę torrentów
- Wbudowany i przedewszystkim dobry adblocker (w połączeniu z np. AdGuard lub Pi-hole można się w 99% pozbyć każdej reklamy na każdej stronie)
- Dobry system zabezpieczeń (możliwy nawet do skonfigurowana indywidualnie)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 141 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 418 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,725 wizyt

92,594 zapytań

141,443 odpowiedzi

319,713 komentarzy

61,979 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...