• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rtx 3080 czy Radeon 6900XT?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
154 wizyt
pytanie zadane 3 marca w Sprzęt komputerowy przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Witam serdecznie.

Chciałbym się dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy procesorami strumieniowymi Radeona a CUDA RTXa? Czy są fobie równe?

Teoretycznie RTX 3080 ma ich o ponad 3000 tys wiecej. Ale czy wpływa to na wydajność w aplikacja do modelowania 3D?

Karty w grach wypadają podobnie, ale która będzie lepsza do specjalistycznych aplikacji, do modelowania 3D i grafiki?
komentarz 3 marca przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)

Do modelowania 3D dedykowane są karty serii QUADRO. GeForce (oraz Radeon) to seria do gier (głównie).

komentarz 3 marca przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
edycja 3 marca przez adrian17
Po pierwsze, marka Quadro (nie wiem czemu pogrubione) jest martwa od kilku lat.

Po drugie, to że ktoś pyta o modelowanie 3D, nie oznacza automatycznie że potrzebuje workstation-grade karty za co najmniej 20k złotych. Ba, przeciwnie - jeśli ktoś zadaje takie pytania, to dobry sygnał że właśnie nie jest grupą celową dla tych kart.
komentarz 4 marca przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Cześć. Mam na myśli takie programy jak modelowanie w Adobe Illustrator, rendering w Vegas pro 21, Cinema 4D, Adobe Photoshop modelowanie i rendering, Lightroom.

Tak się to rozwinęło, ze nie nadążam.

RTX jak i Radeon są dobre do gier. Ale bardziej pytam pod względem prac w specjalistycznych aplikacjach, jak wyżej.

Nie wiem czy rdzenie CUDA RTXa są równe procesorom strumieniowym Radeona? I jakie jest wsparcie dla obu kart.
komentarz 4 marca przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)

@adrian17, Ale to nie są tylko karty za 20k, najtańsze modele startują od tysiąc-kilkaset złotych. Pisałem o nich pod kątem modelowania 3D, ale kolega w międzyczasie zmienił zainteresowania ;) .....

 

@gsekulski - Najpierw piszesz o modelowaniu 3D, a później głównie o grafice 2D i fotoedycji (LR, PS) oraz video (Vegas pro) :)  W takim  wypadku lepsza będzie karta gamingowa. Z tych co wymieniłeś RTX 3080, choć jeszcze lepsza jest RTX 3090 ze względu na duży VRAM (największy wśród gamingowych kart). Koniecznie kup RTX GeForce - ze względu na CUDA. Większość softu niestety wymaga rdzeni CUDA, więc wybór jest tylko jeden - NVIDIA :)

komentarz 4 marca przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Dzieki. Tak właśnie myślałem,  ze RTX jest lepszym rozwiazaniem.

Miałem na myśli modelowanie 3D w Adobe Illustrator, modelowanie 3D w Adobe Photoshop, Cinema 4D.

Oczywiście obrobka obrazów w Lightroom I grafika 2D w photoshop riwniez wchodzą w grę.
komentarz 4 marca przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Ale to nie są tylko karty za 20k, najtańsze modele startują od tysiąc-kilkaset złotych

I są słabsze niż dowolna nowa karta wydana w ciągu ostatnich 3-4 lat. Serie dla workstation są średnio 2-4x droższe niż odpowiadające im generacją/mocą karty dla śmiertelników. W każdym razie - autor pytania ewidentnie nie jest grupą celową :D

Miałem na myśli modelowanie 3D w Adobe Illustrator, modelowanie 3D w Adobe Photoshop, Cinema 4D.

...ale Illustrator i Photoshop nie są do modelowania 3D?

komentarz 4 marca przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)

Modelowanie 3D wykonuje się głównie w Maya, 3DS MAX lub darmowym (FOSS) Blender-ze. To wszystko na potrzeby grafiki 3D, animacji czy video lub efektów (VFX). W tym sofcie wykonuje się też modele, tzw. assets do gier.

Proponuję, polecam zainteresować się Blender-em, to jest perełka jeśli chodzi o open source. W Blenderze masz prawdziwe modelowanie 3D ! :)

W Illustratorze mozesz na rysunkach, szkicach czy zdjęciach udawać 3D - rysując np.  pudełka do oprogramowania na CD/DVD/USB - ale to raczej przeszłość :)

@gsekulski - tylko GeForce i odpowiednie oprogramowanie!

komentarz 4 marca przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)

...ale Illustrator i Photoshop nie są do modelowania 3D?

Oczywiście, że nie.

komentarz 5 marca przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Adobe illustrator oraz Photoshop posiadaja opcje modelowania 3D. Oczywiście nie są to oprogramowania tak zaawansowane jak Blender.

Ja potrzebuję karty do tych programów oraz Cinema 4D.

Niektórzy bardzo chwalą Radeony, ale z tego co do tej pory zauważyłem, są to karty stricte do gier. Byłem ciekawy czy coś się zmieniło, i jestem w błędzie.

Na chwilę obecną pracuje na RTX 3080 10GB, I7-14700K oraz 32GB DDR5 6400MHZ. Działa wszystko plynnie bardzo.

Planuje zmianę na RTX 3090 24GB. Myślałem o RTX 4070TI, ale ze względu na 32GB pamięci i 10200 rdzeniom CUDA, chyba będę przychylny do RTXa3090.
komentarz 5 marca przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)

RTX 3090 i 3090 TI i 4090 mają po 24 GB VRAM, nie 32 GB VRAM :) - 32 ma mieć zapowiadany ich następca, RTX 5090, ale to jeszcze nie jest potwierdzone.

Ten VRAM przydaje się głównie w AI czy montażu video, ale to raczej 6K czy 8K i w ambitnych prjektach :) Oraz w prawdziwym modelowanui 3D. W Illustratorze i Photoshopie jest zbędny.

Choć dziś ceny używanych 3090 zachęcają do ich kupienia, nawet jeśli będzie to sprzęt którego w 100% się nie wykorzysta (zawsze są gry :) ).

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 3 marca przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Osobiście bym spojrzał bardziej na kompatybilność ze "specjalistycznymi aplikacjami" które masz na myśli - smutną rzeczywistością jest że przez dominację CUDA, karty AMD są często gorzej wspierane (albo nie działają w ogóle, albo z niedostępnymi funkcjonalnościami, albo po prostu - wolniej).

Jeszcze inne pytanie brzmi, co masz na myśli przez "modelowanie 3D i grafikę". Bo wydajność kart staje się znacznie ważniejsza gdy już renderujesz grafikę, ale niekoniecznie gdy modelujesz.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 419 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2021 w Sprzęt komputerowy przez Ibisz Nowicjusz (210 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 67 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia w Sprzęt komputerowy przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...