• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Partycja ext4 zabezpieczona hasłem

Object Storage Arubacloud
0 głosów
93 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2023 w Bezpieczeństwo, hacking przez polandonion Mądrala (7,040 p.)

Witam, zastanawiam się z czego może wynikać sytuacja, która przydarzyła mi sięprzed chwileczką na moim Linuksie. Mianowicie, miałem zamiar zmienić hasło do pendrive'a sformatowanego jako ext4 z możliwością zabezpieczenia hasłem LUKS. Wpisałem stare hasło, żeby odblokować możliwość wpisania nowego (i potwierdzenia). Nowe hasło miało zawierać 21 znaków,w tym duże, małe litery, ale także cyfry i znaki specjalne. Niestety po wpisaniu 19. znaku komputer "wypluwa" mi, że hasło nie jest już bezpieczne. Prosiłbym o pomoc w tej "zagadce". Naprawdę nie wiem, czy wynika to z błędu obliczeniowego w systemie Linux, czy może rzeczywiście hasła są bezpieczne do pewnej długości.

Pozdrawiam, Adam

PS. Dla ciekawskich jak to wygląda, to tutaj daję screenshoty z tego jak wygląda okienko przed wpisaniem 19. znaku oraz to, które budzi moje wątpliwości:

komentarz 13 listopada 2023 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Na pewno hasło które wpisałeś, nie jest jakimś super popularnym hasłem słownikowym?
komentarz 13 listopada 2023 przez polandonion Mądrala (7,040 p.)
Słownikowym to nie wiem, hasło zawiera kilka wyrazów zaczynających się z dużej litery, potem kilka cyfr i na końcu znak specjalny (wszystko razem).
1
komentarz 13 listopada 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Wygląda na to, ze algorytm oceny siły hasła się .....wyłożył na tym haśle. Zdarza się.
komentarz 16 listopada 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

@polandonion, 

...hasło zawiera kilka wyrazów

Tutaj sam sobie odpowiedziałeś.

komentarz 16 listopada 2023 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Nie no, długie hasło z kilkoma wyrazami to nie jest zły pomysł. https://xkcd.com/936/

Chyba że właśnie jakieś super znane które już i tak jest na wszystkich listach.
komentarz 16 listopada 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Oczywiście, że to nie jest zły pomysł, ale algorytm szyfrujący uznał, że to jest zły pomysł ;)

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 162 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2020 w Bezpieczeństwo, hacking przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 495 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 273 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2019 w Systemy operacyjne, programy przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...