• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytania rekrutacyjne na stanowisko Junior Administrator MsSQL

Object Storage Arubacloud
0 głosów
160 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)
Witam.
Niedługo będę miał rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko Junior Administrator MsSQL. Jakich pytań mogłbym się spodziewać?
Przypomniałem sobie:
- Instalacje instacji SQL Server
- Transakcje
- Normalizacje
- Indeksy
- Czym jest wyzwalacz
- Czym jest procedura składowania
- Co to znaczy, że baza jest realcyjna
- Czym baza relacyjna różni się od NoSQL
- Różnice między PK a FK
- Widok
- Przetwarzanie w oknie
- Jak poprawić wydajność bazy danych
- Zapytania CTE
- Tabele przestawne

Chce wyjść bardzo dobrze na tej rozmowie ale boje się, że dostane pytanie, którego nie zrozumiem ale znam na nie odpowiedź.
Przykład:
Szukałem wczoraj co to są Constrain'y a po znalezieniu filmiku w 2 sekundy wiedziałem o co chodzi tylko musiałem skojarzyć czym to jest. Po tyn w chwile moment wiedziałbym co odpowiedzieć.

Proszę was jeżeli mieliście jakieś pytania na rozmowie albo może znajduję się w tej grupie jakiś rekruter to podpowiedzcie jakie mogą być pytania.

Dziękuję

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 9 listopada 2023 przez BigBadSheeep Nowicjusz (160 p.)
edycja 9 listopada 2023 przez BigBadSheeep

Sam jestem administratorem linuxow i baz orscle. Więc moje porady nie będą dotyczyły defekto MSSQLa, a bardziej ogólnych kwestii.

Nie poruszyłeś tematów ściśle administracyjnych, zainstalowałeś sobie mssqla u siebie? (Nie wiem czy jest tam jakiś trial)

Jak byś podszedł do kwestii backapow baz? Kwesta dostępności i niezawodności - np. replikacja w locie do innego serwera

uprawnienia innych użytkowników - audyty oraz bezpieczeństwo

Monitorowanie zapytań na bazie, jak np wyszukać największe babole programistów xD

 Co do Twojego pytania cześć odpowiedzi uzyskasz tu, i ogólnie polecam kursy tego Pana, jak pamiętam na udemy nie zapłaciłem bardzo drogo za oracla https://dbadmin.net.pl/administracja-bazami-danych-oracle-czym-zajmuje-sie-administrator/

A nawet jak się nie dostaniesz, to będziesz miał czas aby poduczyć się postgresa czy Oracle (większe w nim zarobki) cheeky

komentarz 9 listopada 2023 przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)

Jak byś podszedł do kwestii backapow baz? Kwesta dostępności i niezawodności - np. replikacja w locie do innego serwera

Wszystko zależy od tego jak ważne sa to dane. Jeżeli są to bardzo wrażliwe i istotne dane to backup należy robic nawet kilka razy dziennie. Możemy utworzyć również klaster dzięki któremu jeżeli nasz serwer kolokwialnie mówiąc wykrzsxyz się. To nie będziemy mieli braku dostępu bo jego działanie przejmie drugi serwer. 

uprawnienia innych użytkowników - audyty oraz bezpieczeństwo
O bezpieczeństwo dbamy dzięki autoryzacji, weryfikacji. (Tutaj muszę doczytać)

Monitorowanie zapytań na bazie, jak np wyszukać największe babole programistów xD

Możemy monitorować wykonywanie zapytań, zużycie oraz obciążenie serwera. To pozwoli nam na uzyskanie informacji czy zapytanie działa wydajnie. Jeśli nie, możliwe będzie optymalizacja zapytania bądź dodanie indeksów. A jeżeli będzie taką potrzeba rozbudowa serwera o nowe podzespoły  

Mam nadzieję, że odpowiedziałem chociaż w miarę poprawnie 

 

 

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 861 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 1,805 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,376 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...