• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Automatyka i Robotyka a lekkie upośledzenie barw.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
427 wizyt
pytanie zadane 17 czerwca 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez jekuz123 Nowicjusz (180 p.)
Cześć, niedawno złożyłem papiery na automatykę i robotykę, tak naprawdę od samego początku bycia w liceum pragnąłem iść w tym kierunku. Jednakże podczas ostatniej komisji wojskowej dano mi tablice Ishihary i wyszło mi, że mam "nieznaczne upośledzenie rozpoznawania barw''. Bardzo zmartwiła mnie ta wiadomość, gdyż słyszałem, że może to wykluczać z bycia automatykiem. Czy w takim wypadku jest sens pójscia na ten kierunek, skoro mogę nie otrzymać w przyszłości pracy?
komentarz 17 czerwca 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Gdzie to słyszałeś i dlaczego?
komentarz 17 czerwca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Tak jak mi kiedyś po podstawówce poradziła pani z poradni wychowawczo-zawodowej. Zapytaj się na miejscu, na uczelni, może nawet na miejscu cie przebadają. Im też nie opłaca się rozpatrywać twoją kandydaturę jeśli byłbyś wykluczony z przyczyn obiektywnych.
komentarz 18 czerwca 2023 przez jekuz123 Nowicjusz (180 p.)

@tkz, ostatnio zacząłem trochę czytać na temat pracy po studiach technicznych i zacząłem mieć obawy, czy lekarz pracy dopuści mnie do wykonywania pracy. Ogl bardzo interesuje mnie tematyka robotów, elektroniki, elektryki i programowania i trochę obawiam sie, że będę musiał zmienić swoje plany 

 

 

komentarz 18 czerwca 2023 przez jekuz123 Nowicjusz (180 p.)

@Oscar, myślę, że dostać się na same studia nie byłoby problemu, na stronie uczelni nie ma nic o przeciwskazaniach, myślę bardziej o przyszłej pracy zawodowej. Co z tego, ze studia można ukończyć, jak potem moga się pojawić problemy ze znalezieniem zatrudnienia

komentarz 18 czerwca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Nie będziesz mógł być kierowcą zawodowym. Ja chciałem pójść do technikum elektronicznego ale właśnie wada rozpoznawania barw to uniemożliwiła. Zaproponowano mi inna "ścieżkę kariery" - najpierw liceum a potem studium pomaturalne albo studia. Jak rozumiem, ty już jesteś na tym drugim etapie.

Przyczyna dla której na studia na nie wymagają super wzroku jest prosta - lutowaniem kolorowych kabelków i elementów z kodem paskowym zajmują się technicy. Inżynierowie są od pracy na schematach - tam się po prostu pisze nad połączeniem, że dany kabel ma być np. czerwony.

A badania medycyny pracy polegają na tym, że pracodawca określa na czym polega twoja praca (z jakiegoś zestawu standardowych stanowisk) i ewentualne obowiązki dodatkowe, a to lekarz na tej podstawie określa co należy zbadać. Np. w mojej pracy (a zajmujemy się, i elektroniką, i programowaniem) rozpoznawanie barw sprawdzają tylko dla osób, które mają dodatkowo wpisane prowadzenie samochodu. I tylko takie osoby mogą prowadzić służbowe samochody. Pracodawca nie ma wglądu w wyniki badań - dostaje tylko zaświadczenie czy twój stan zdrowia pozwala na podjęcie pracy.
komentarz 18 czerwca 2023 przez jekuz123 Nowicjusz (180 p.)
Wreszcie ktoś mnie uspokoił. Generalnie tak, jestem po liceum, wiec nie miałem żadnych badań, które przeprowadzają do technikum. Jak czytałem, na studia również niczego nie wymagają. W takim razie tylko pozostało mi czekać na wyniki rekrutacji.
komentarz 18 czerwca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Akurat wzrok to kwestia od ciebie niezależna. Na pewno jest to potencjalna przeszkoda do pewnych prac - pewnie np. coś związanego z samolotami, może pociągami, kopalniami. Ale zawód automatyka/elektronika/programisty daje ci na tyle szerokie możliwości, że te kilka ewentualnych przypadków możesz pominąć. A tam, gdzie nie możesz pracować to i tak nie mógłbyś bez zwględu na wykształcenie. Nawet stewardesy w samocie, kontrolerzy na wieży, technicy obsługi naziemmej mają podobne (może trochę łagodniejsze) wymagania zdrowotne zdrotne jak piloci.
komentarz 18 czerwca 2023 przez jekuz123 Nowicjusz (180 p.)
Jestem świadomy tych ograniczeń. Tylko przede wszystkim miałem na myśli, czy jest sens pójścia na takowe studia, aby znaleźć potem pracę. Nie planuję robić niczego związanego z samolotami, bardziej kieruję się ku programowaniu w automatyce. W każdym razię dziękuję za odpowiedź, tych informacji właśnie potrzebowałem.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 838 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,099 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 5,121 wizyt

92,578 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,653 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...