• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Język C struktury danych

Object Storage Arubacloud
0 głosów
279 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2023 w C i C++ przez whiteman808 Obywatel (1,820 p.)
Jak polecacie ogarnąć struktury danych w C bez uciekania się do manualnego klepania kodu obsługującego listy tablicowe, stosy, kolejki? C++ ma do tego gotowe rozwiązania w bibliotece standardowej, Java też. Interesuje mnie jak programiści języka C ogarniają to w kodzie używanym na poważnie.
1
komentarz 9 czerwca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Może to nie bezpośrednio na temat, ale właśnie dlatego napiszę w komentarzu. Za moich czasów, gdzieś w późnych latch 80-tych, nauczanie programowania to w sporej części była właśnie nauka implementacji tego typu struktur. My korzystaliśmy głównie z Pascala, ale C to w sumie tylko inna składnia. Oczywiście praktycznie wszystko robiło się na wskaźnikach - tj do rekordu(Pascal)/struktury(C) dochodzą jeden albo dwa wskaźniki i są odpowiednio powiązane w listę - jednokierunkową, dwukierunkową, pierścieniową albo w jakieś bardziej grafowe struktury.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 8 czerwca 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Niby są jakieś biblioteki z implementacjami struktur danych, ale tbh co czytam jakiś kod, to wszystko jest implementowane od zera ;)
1
komentarz 9 czerwca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Aż dziw bierze, że w XXI wieku C nie doczekało się czegoś na wzór szablonów w C++.
komentarz 10 czerwca 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Czasem mam wrażenie, że to trochę punktu dumy programistów C, tj. "w naszym C nie ma tych szalonych szablonów, których nie da się czytać" ;)

Z drugiej strony szablony ułatwiają życie, ale ostatecznie nie są też krytycznym ficzerem. Da się żyć bez nich robiąc kilka dodatkowych castów, albo jeszcze bardziej nieczytelną preprocesorową magię.
+1 głos
odpowiedź 12 czerwca 2023 przez infinityhost Użytkownik (780 p.)
Nie masz takich narzędzi? Ile razy robisz sobie narzędzie? Moje zdanie jest takie, że warsztat programisty to jego szablony modyfikowane w zależności od potrzeb, jego poziom zaawansowania w programowaniu to szybkość z jaką modyfikuje te swoje szablony. C pozwala Ci optymalizować do bólu kod. Myślę, że każdy potrzebuje sam sobie odpowedzieć na pytanie jak dopasować relacje - rozmiar kodu, czytelność , zwięzłość , prędkość działania. Dla mnie tworzenie struktury to jest przyjemność.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 204 wizyt
pytanie zadane 30 sierpnia 2022 w C i C++ przez benny13 Obywatel (1,150 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 429 wizyt
pytanie zadane 11 września 2020 w C i C++ przez Kytrap Początkujący (390 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 162 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2021 w C i C++ przez MrChick888 Obywatel (1,020 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...