• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z włączeniem się systemu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
230 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2023 w Sprzęt komputerowy przez Ekens Nowicjusz (180 p.)
Cześć

Mam pewien problem mianowicie, miałem włączony komputer, wyłączył się on sam z siebie.

(System Windows 10) Przy ponownej próbie włączenia, podczas okna ładowania windows gdy pojawia się kółeczko, zawisza się on, myślałem że jest to kwestia systemu więc chciałem odpalić instalkę z pendrive ale dzieje się to samo że zacina się ona podczas uruchamiania(instalka jest sprawna bo sprawdziłem ją na innym kompie)
komentarz 7 czerwca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Laptop czy blaszak?
komentarz 7 czerwca 2023 przez Ekens Nowicjusz (180 p.)
Blaszak
komentarz 7 czerwca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Masz możliwość wejścia w BIOS-a?

Jakie były okoliczności tego wyłączenia? Grałeś w coś?
komentarz 7 czerwca 2023 przez Ekens Nowicjusz (180 p.)
Tak do bios mogę wejść, to wyglądało tak że komputer miałem włączony ale nie używałem go więc jeśli pamiętam to nic na nim włączone nie było, w ten sam dzień wyłączali i włączali prąd(odgórnie) więc nie wiem czy to był zbieg okoliczności czy wystąpiło jakieś spięcie na kompie
komentarz 7 czerwca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Możliwe, że przy tym pstrykaniu zasilaniem coś się w zasilaczu uszkodziło.

Jak system startuje z dysku, to możesz/próbowałeś wejść w tryb awaryjny?
komentarz 20 czerwca 2023 przez Ekens Nowicjusz (180 p.)
A w jaki sposób mogę to zrobić, bo nie wiem czy mój komputer obsługuje system awaryjny?
komentarz 20 czerwca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Nie system awaryjny, tylko tryb awaryjny. Komputer nie ma tutaj nic do gadania, bo to taka funkcja systemu Windows - w skrócie system w tym trybie ładuje minimalną ilość sterowników niezbędnych do uruchomienia systemu w celach diagnostycznych i naprawczych. Sterowniki są domyślne, więc jeśli zainstalowałeś jakiś sterownik, który powoduje wywrotkę systemu, to system w trybie awaryjnym powinien wstać.

Co do uruchamiania w trybie awaryjnym to zaraz po włączeniu komputera naciskaj F8.

komentarz 25 czerwca 2023 przez Ekens Nowicjusz (180 p.)
Komputer uruchomił się w trybie awaryjnym, co mogę zrobić dalej?
komentarz 25 czerwca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Zajrzyj do podglądu zdarzeń i sprawdź, czy nie ma tam jakichś błędów systemowych, które mogłyby mieć związek z problemem.

Zajrzyj do menadżera urządzeń, może jest tam jakieś urządzenie z wykrzyknikiem.

Użyj np. CrystalDiskInfo, by sprawdzić kondycje dysku.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 6 czerwca 2023 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Być może problem dysku, spróbuj uruchomić komputer z płyty ratunkowej i przeskanuj dysk (chkdsk).
komentarz 7 czerwca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Odpalając z pendrive'a dzieje się to samo, więc raczej nie jest to dysk.
komentarz 7 czerwca 2023 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)

@SzkolnyAdmin, chkdsk używaj tylko wtedy, kiedy nie zależy Ci na zawartości. Zwłaszcza na dyskach SMR i SSD.

komentarz 8 czerwca 2023 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)

@Kaleron: dlaczego? Jakieś linki do wiarygodnych źródeł odradzających używanie tego programu?

komentarz 9 czerwca 2023 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
A wiesz, jak działa chkdsk? Jego celem nie jest ochrona zawartości nośnika, tylko doprowadzenie uszkodzonych struktur logicznych do takiego stanu, by można było poprawnie zamontować partycję. On nie naprawia struktur logicznych, tylko wycina uszkodzenia. Czasem ubocznym rezultatem masz łańcuchy klastrów zamykanych w pliki typu file0000.chk, z których możesz próbować manualnie coś poskładać w sensowną całość, a czasem po prostu miejsce zajmowane przez pliki opisane w tych strukturach się zwalnia. Dopóki same pliki są obecne na dysku, możesz próbować je odzyskiwać, a le jak masz TRIM, sytuacja się komplikuje. Obsługa TRIMu we współczesnych systemach operacyjnych jest domyślnie włączona. Z funkcji tej korzystają wszystkie współczesne SSDki i zdecydowana większość dysków SMR, przy czym teraz już bardzo trudno kupić dysk bez SMR. I jeśli zwalniasz jakieś miejsce w strukturach logicznych, system operacyjny informuje kontroler nośnika obsługującego TRIM, że te dane przestały być adresowane na poziomie logicznym, a więc nie ma konieczności fizycznego ich odczytywania i w przypadku, gdy taki nośnik otrzyma polecenie odczytania takich "wolnych" adresów LBA, podsystem translacji adresów LBA na fizyczne zamiast szukać żądanych danych, każe wystawić na zewnętrzny interfejs wartości 0x00. I o ile w przypadku dysków twardych jeszcze masz szansę czegoś poszukać pracując w adresacji fizycznej, to w przypadku SSD informacja o zwolnieniu bloków wiąże się z ich fizycznym skasowaniem w celu przygotowania do zaprogramowania w nich innych danych. Podobne sytuacje mogą się łatwo przytrafić w środowiskach zwirtualizowanych, gdzie błąd w metadanych może skutkować nieprawidłowym adresowaniem plików maszyn wirtualnych, co w przypadku dynamicznego przydzielania zasobów powoduje, że wirtualki łatwo zaczynają się nawzajem nadpisywać.

Tak - czasem chkdsk pozwala zamontować partycję, ale jego działanie jest obarczone zbyt dużym ryzykiem, by go używać na dyskach, na których masz cokolwiek ważnego, więc chociażby z tego względu nie powinieneś polecać go "od czapy" bez elementarnej diagnostyki problemu. A jakoś w tym wątku nie mamy ani podanej konfiguracji komputera, ani chociażby elementarnej diagnostyki dysku, od czego przy takim objawie wypadałoby zacząć.

 

A jak potrzebujesz więcej wiarygodnych źródeł odradzających używanie chkdsku, zajrzyj na Elektrodę. Tam znajdziesz ciekawe wątki przedstawiające problemy, jakich ludzie sobie narobili chkdskiem.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 101 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 178 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2019 w Systemy operacyjne, programy przez ZbyszeekPI Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 335 wizyt

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,962 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...