• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

skala czy ryczałt dla programisty

Object Storage Arubacloud
0 głosów
394 wizyt
pytanie zadane 27 lutego 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Oleg100 Nowicjusz (120 p.)

Cześć, mam 25 lat, chcę zarejestrować działalność. Ugrzęzłem na formie opodatkowania;/ Wiem, że programista może się rozliczać na ryczałcie i skali. Ryczałt 12%? Z tego co wyczytałem chyba?:) Aha jeszcze chyba liniowy, tak przynajmniej tu pisze: https://www.mala-firma.pl/145-wybor-opodatkowania-porownanie. Znajomy ma spółkę jednoosobową, też  ta sama profesja. I teraz się zastanawiam co w tym nieładzie nowym wybrać? Nie chcę jako młody człowiek oddawać połowy na ZUS-y, podatki itd. Dlatego jeśli możecie, proszę o odpowiedzi, kto na jakich zasadach i co się opłaca najbardziej. Dziękismiley

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 27 lutego 2023 przez Paweł Nyczkowski Obywatel (1,620 p.)
cześć, najlepiej znaleźć doradce podatkowego w Twojej okolicy powiesz mu jakie kwoty(zarobków, kosztów) przewidujesz on przeliczy doradzi , koszt pewnie 200zł -500zł ale się zwróci w pierwszym roku

Ryczał - opłacalny gdy masz mało kosztów 12% od przychodu + 1700 zus
Podatek liniowy - aktualnie chyba najmniej opłacalny  bo 19%+4,5% od dochodu , ale moższech wrzucać koszty
Skala podatkowa - 12%+9% od dochodu , ale 30tys wolne od podatku (12%towego)+ możesz wrzucać koszty
Spółka - bezpieczeństwo ale utrudnione wyciąganie kasy, trzeba od razu założyć ile chcesz kasy wyciągać ze spółki

najlepiej dopytać doradcy podatkowego , pamiętaj nie księgowego/wej bo oni pójdą po najniższej linii oporu dla siebie nie dla Ciebie

pozdrawiam
komentarz 27 lutego 2023 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)
edycja 27 lutego 2023 przez Wiciorny

dodałbym, że jeszcze nie wiem ile kolega zarabia, ale B2B nie jest zawsze opłacalne, więc jesli faktura netto ~~ 12000 zł, to nie bardzo B2B sie oplaca
Chyba, że ktoś sam się rozlicza, składki spłaca itd i  też ogarnia płatności w tym dodatkowo  opłacaniu ZUS, VAT, PIT księgowości ( jeśli się ma )
 

Sprawy zaczynają się komplikować w momencie, kiedy któraś z instytucji publicznych dopatrzy się nieścisłości. Możemy wtedy spodziewać się kontroli, konieczności składania wyjaśnień, a jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości kara finansowa. Dobrze w takim przypadku korzystać z usług biura księgowego i mieć podpisaną umowę. Takie biura posiadają wykupione ubezpieczenie w razie takich przypadków.

z tym też warto bardzo pomyślec, bo nikt tak się nagle nie przypomina jak skarbówka.  

komentarz 27 lutego 2023 przez Oleg100 Nowicjusz (120 p.)
Dzięki za cenne wskazówki, bo w ogóle nie pomyślałem o doradcy podatkowym:o Chyba tak zrobię, bo samodzielnie nic nie wymyślę;/ Problem w tym, że sporo zainwestowałem w sprzęt i inne rzeczy, licząc na to, że sam ogarnę sprawy rozliczeniowe. Teraz sporo banków ma coś takiego jak księgowość online, ale chyba jednak nie dam rady;/ nie wiesz czy w przypadku błędów w rozliczeniach, urzędy jakoś ulgowo traktują młodych przedsiębiorców?
komentarz 27 lutego 2023 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)
Nie traktują ulgowo, przedsiębiorca to przedsiębiorca ich gówno obchodzi jaki, są jak komornicy :D, skarbówka to najgorsza rzecz zaraz po  UOKIK (który dla nas klientów jest dobry, więc podaje to jako przykład - dla firmy )
komentarz 27 lutego 2023 przez Oleg100 Nowicjusz (120 p.)
Aha, świetnie!

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 595 wizyt
0 głosów
8 odpowiedzi 6,488 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 378 wizyt

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...