• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Arkusze Google

Object Storage Arubacloud
0 głosów
269 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Grzegorz M. Nowicjusz (120 p.)
Dzień dobry.
Mam problem, który wydaje się trywialny, ale jakoś nie mogę go rozwiązać, a mianowicie:

Założenie (w uproszczeniu) jest takie:
- tworzę skoroszyt z kilkoma arkuszami, w których są komórki obliczeniowe, które mają podlegać ochronie.
- celem jest udostępnienie użytkownikom  pojedyńczego (każdemu innego) arkusza do edycji, lecz tylko do dozwolonych komórek wejściowych w danym arkuszu. Edycja "nie swoich" arkuszy ma być blokowana, ew. dopuszczalne może być ich przeglądanie.

Robię to tak:
- ustalam ochronę całego arkusza z opcją edycji tylko przez właściciela.
- ustawiam wybiórczo wszystkie dozwolone zakresy komórek do edycji z opcją "Z wyjątkiem niektórych komórek".
I teraz zaczynają się schody. Przy ustawieniu uprawnień "kto może edytować ten zakres" jeśli pozostawię tylko samego właściciela, to oczywiście user ma dostęp tylko do tych wskazanych zakresów, ale i taki sam dostęp otrzymują wtedy pozostali użytkownicy, co jest niedopuszczalne.
Jeśli zaś przypiszę uprawnienia do edycji jeszcze dla innego usera, to ma on nieograniczony dostęp do całego (wszystkich komórek) tego arkusza!, bez względu na ustalone dozwolone zakresy komórek. Jakieś to nielogiczne jest.

Próbowałem różnych kombinacji ochrony, ale żadna nie działa zgodnie z założeniem.

Druga kwestia:
- jak skopiować dozwolone zakresy ustalone w jednym arkuszu do drugiego? Uprawnienia z jednego arkusza do drugiego daje się zaimportować, ale już te zakresy nie, a jest ich wiele.

A może tego nie da się w ogóle tak zrobić i trzeba będzie utworzyć niezależne skoroszyty (pliki) dla każdego usera i wykorzystać "IMPORTRANGE"? Tylko zależy mi na przeliczaniu w czasie rzeczywistym, a nie do 30 min. jak informuje Google.

Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki.
Pozdrawiam, Grzegorz
komentarz 9 lutego 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,950 p.)

Huh ciekawy problem. Nie za bardzo mam dla niego rozwiązanie, ale chciałem wspomnieć jeszcze o możliwości skryptowania arkuszy. Tj. jeśli byś zrobił oddzielne skoroszyty dla każdego usera, to możesz spróbować to jakoś spiąć razem – np. zrobić importowanie na żądanie po kliknięciu opcji w menu. Może są jeszcze jakieś inne opcje – przejrzyj sobie API, a nuż coś przyjdzie Ci do głowy.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 596 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 85 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 172 wizyt

92,632 zapytań

141,502 odpowiedzi

319,882 komentarzy

62,015 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...