• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C# - częściowe odstępstwo od Microsoft Coding Styles

Object Storage Arubacloud
0 głosów
212 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2022 w C# przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)

Cześć,

Mam pytanie do programistów C# dot. coding conventions w C#. Generalnie do tej pory mocno przestrzegałem C# coding conventions wg Microsoftu natomiast od dłuższego czasu strasznie irytują mnie 2 rzeczy:

  • notacja węgierska dla składowych prywatnych (_ / m), statycznych (s_) oraz thread static (t_),
  • rozmieszczenie klamr w osobnej linii w niektórych przypadkach.

Notacja węgierska jest dla mnie straszliwie brzydka, nieczytelna i (moim zdaniem) w tak rozwiniętym IDE jak VS2019 kompletnie niepotrzebna. Niestety, praktycznie każdy tutorial, artykuł, czy nawet książka o czystym kodzie w C# (tutaj autor ogólnie zaleca stosowanie się do standardów Microsoftu) zawierają w sobie / zalecają właśnie taką postać notacji (w sumie nic dziwnego, bo jest to zgodne z zaleceniami Microsoftu). Najbardziej widoczne jest to przy stosowaniu składowych prywatnych, gdzie ich nazwę poprzedza się najczęściej underscorem. Na prawdę chciałbym raz na zawsze zakończyć używania notacji węgierskiej (przynajmniej w C#).

Co do rozmieszczenia klamr - są takie instrukcje lub wyrażenia, przy których lepiej i czytelniej dla mnie jest zostawić tę klamrę w tej samej linii (np. pętle, ify, stare switche, lamby, a nawet LINQ), coś na kształt: 

if (something) {
    DoSomething();
}

I nie chodzi tutaj o to, że nagle do C# chcę wprowadzić PHP'owe PSR, nie. Po prostu tak jest dla mnie czytelniej.

W związku z tym mam pytanie - czy taki sposób pisania kodu oraz częściowego odstępstwa od standardów Microsoftu jest w środowisku community C# akceptowalne i nie jest uważane za złą praktykę? Oczywiście będąc w zespole dostosowuję się do standardów zespołu, ale chodzi mi o mój kod, który piszę na własną rękę. Nie chciałbym, aby ktoś zobaczył mój kod i uznał to za totalne spaghetti niewarte uwagi. 

Z góry dziękuję za odpowiedzi!  
​​​​​

komentarz 5 lutego 2022 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)
jeśli coś jest odstępstwem nie jest standardem tak gwoli ścisłości
komentarz 6 lutego 2022 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Ale te standardy ktoś w ogóle przestrzega? Chodzi mi o pierwszy punkt... Nigdy nie widziałem statycznej z taką nazwą. Nawet w bibliotekach Microsoftu ciężko znaleźć. Podobnie z klamrami, większość robi tak jak podałeś Ty, choć dla mnie wygląda to o wiele mniej czytelnie, bo tracisz wizualną hierarchię.
komentarz 7 lutego 2022 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
Faktycznie też za bardzo nie widziałem kodów ze statycznymi, ale w przypadku składowych prywatnych praktycznie wszędzie widzę nazwy z przedrostkiem underscore. Co do klamr - trochę mnie zdziwiłeś. Nie spotkałem się z kodem, który zawierałby inny sposób ich rozłożenia niż ten domyślnie oferowany przez VS, czyli każda klamra w nowej linii. Jeśli masz pod ręką, mógłbyś podać jakiś przykład kodu, o którym piszesz lub, jeśli pamiętasz, gdzie takowy widziałeś?

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+1 głos
5 odpowiedzi 639 wizyt
pytanie zadane 22 września 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez asfreestyle Obywatel (1,310 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 130 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2018 w C# przez Haze Nowicjusz (120 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...